Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Most Horelica v Čadci zdemolujú a postavia nanovo

Publikované: 24. 05. 2016 09:24

Slúži aj ako obchádzková trasa v čase uzávery rovnomenného diaľničného tunela.

Základný kameň stavby nového mosta Horelica na ceste I/11 dnes slávnostne poklopali v Čadci. Pôvodný most, ktorý spája mestskú časť Horelica s mestom a od roku 2013 je sprejazdnený v provizórnom režime, zdemolujú a postavia nanovo.

"Most je v dosť katastrofálnom stave a chápem aj tú dvojročnú traumu obyvateľov mesta, že ho nemali k dispozícii v plnom profile a tvorili sa tu kolóny. Ja si myslím, že riešenie zbúrať ho a postaviť nový je to najlepšie, čo sa Kysučanom a Čadčanom mohlo stať," povedal minister dopravy SR Roman Brecely (nominant #Siete).

Pripomenul, že cesta I/11, ktorej súčasťou je horelický most, je významným dopravným spojením medzi Českou republikou a mestom Žilina. "Slúži aj ako obchádzková trasa v čase uzávery diaľničného tunela Horelica. Pred dvoma rokmi bol odovzdaný do užívania nový mestský obchvat, avšak bez mosta, svojej kľúčovej časti. Jeho stav bol natoľko havarijný, že nestačila štandardná rekonštrukcia, ani plánované peniaze," podotkol minister dopravy.

Projekt výstavby mosta v Čadci plánuje ministerstvo dopravy financovať s pomocou Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Zhotoviteľom je česká firma FIRESTA-Fišer. Predpokladané stavebné náklady sú 7,9 milióna eur s DPH.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest (SSC) Romana Žemberu je termín ukončenia výstavby október 2017. "Zhotoviteľ deklaruje, že dodrží tento termín. Najskôr začneme robiť obchádzkové trasy. Najdôležitejšia je časť cez železnicu, tá musí byť pripravená, až následne môžeme začať s búracími prácami na moste. Výstavbu obchádzkovej trasy cez železnicu predpokladáme na dva mesiace," uviedol Žembera.

Primátor Čadce Milan Gura zdôraznil, že výstavba mosta uľahčí sprejazdnenie regiónu nielen občanom mesta, ale celých Kysúc. "Najskôr začneme robiť obchádzkové trasy. Budú tri - železničné priecestie, takzvané Andreja Hlinku, druhú okolo uhoľných skladov budeme rozširovať, aby aj tade mohli ísť autá. A pre záchranné a bezpečnostné zložky bude sprejazdnená takzvaná Capkova cesta k portálu tunela Horelica. Pevne veríme, že už od dnes sa začnú budovať obchádzkové trasy, pretože tie sú najdôležitejšie, aby sa most mohol zbúrať," dodal primátor Čadce.

Zdroj: tvnoviny.sk

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk