Pôstna suita T. Vrškového nadchla poslucháčov

Milovníci vážnej a chrámovej hudby, ktorí v nedeľu 7. apríla zavítali do kostola sv. Bartolomeja v Čadci, aby si pôstne obdobie pred sviatkami Veľkej noci obohatili o duchovný zážitok, boli nadšení. Členovia domáceho Kysuckého komorného orchestra, hosťujúceho speváckeho zboru Sursum Corda z Rosiny a tenorista Jozef Gráf (na snímke), pripravili pre poslucháčov skutočne nebývalý zážitok. Po niekoľkých sakrálnych vokálnych skladbách zboru, dvoch partoch pre orchester a nádhernej skladbe Panis Angelicus v excelentnom podaní J. Gráfa, zaznela v premiére Pôstna suita pre tenorové sólo, miešaný zbor a sláčikový orchester z autorskej dielne dirigenta a zbormajstra Tomáša Vrškového, ktorý sa ujal aj vedenia celého koncertu. Myslím, že málokto zo zúčastnených tušil, aký hudobný skvost odznie v tento večer na pôde nášho mesta. Nesmierne pôsobivá, dynamická a dojímavá skladba pozostávajúca z troch častí, s náročnými partmi pre všetkých účinkujúcich, doslova nadchla a očarila publikum. Svedčil o tom aj dlhotrvajúci neutíchajúci aplauz a standing ovation, aký sme v tomto kostole snáď ešte nezažili. Krásny hudobný zážitok umocnil aj prídavok – Mozartova  pieseň Ave verum corpu a umelecké slovo Lenky Bytčankovej, ktorá koncertom sprevádzala. Mesto Čadca ako garant koncertu vyslovuje aj touto cestou veľké poďakovanie všetkým účinkujúcim za nádherný nedeľný sviatočný večer. Za spoluprácu ďakujeme aj vdp. dekanovi L. Stromčekovi.

Koncert aj v kostole v Milošovej

Poďakovanie patrí aj Miešanému speváckemu zboru Kysuca, organistovi Miroslavovi Vantechovi, Janke Petrovičovej a dirigentovi Jánovi Procházkovi, ktorí v ten istý deň v popoludňajších hodinách pripravili Chrámový koncert k Veľkej noci v kostole v Milošovej. V príjemnej komornej atmosfére kostola Sedembolestnej Panny Márie odzneli jedinečné vokálne skladby domácich i svetových majstrov hudby. Za spoluprácu pri realizácii koncertu ďakujeme vdp. I. Čuntalovi. V tradícii usporadúvania koncertov pred sviatkami Veľkej noci na pôde našich kostolov bude mesto pokračovať aj v budúcnosti.