Presunúť na hlavný obsah

Pozvánka na virtuálnu prehliadku výstavy Veroniky Mikulášovej v Galérii Čadca

Kultúra

Milí priatelia, priaznivci výtvarného umenia, aj naša Galéria Čadca, je, žiaľ, v týchto dňoch zatvorená. Aj napriek tomu sa snažíme sprostredkovať Vám aspoň virtuálnou formou zážitok z jedinečnej výstavy maliarky Veroniky Mikulášovej. Výstavy, ktorá je plná úžasných farieb a kvetín v tých najrozmanitejších podobách.  Kliknite na terno link a pokochajte sa nádherou jej obrazov –  zatiaľ len virtuálne. Veríme, že čoskoro sa brány našej galérie znova otvoria a my Vás opäť radi privítame. Výstava, ktorá je už 33. výstavou v poradí, bude aj so súhlasom autorky predĺžená, aby ste si ju mohli aj fyzicky pozrieť a prežiť jej jedinečnosť a pôvab.
Ďakujeme vám za priazeň a tešíme sa na opätovné stretnutie s Vami.

Veronika Mikulášová sa narodila 16. marca 1967 v Považskej Bystrici.

Už začiatkom osemdesiatych rokov navštevuje výtvarný krúžok v Púchove pod vedením akademického maliara Františka Šestáka. Po absolvovaní Gymnázia v Považskej Bystrici nastupuje na Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici, kde študuje výtvarnú výchovu pod vedením akad. mal. Miroslava Brooša, akad. soch. Jána Kubičku, akad. soch. Jána Lišaníka a docenta Stanislava Troppa. Od r. 1991 pôsobí na Základnej umeleckej škole Imra Weinera Kráľa v Považskej Bystrici.

Už počas štúdia na fakulte inklinovala najmä k maľbe a k práci s textilom. Po absolvovaní štúdií sa spočiatku venovala najmä odevnej tvorbe s dôrazom na textilnú aplikáciu a ručnú maľbu na textil. Jej autorské kolekcie boli prezentované na viacerých módnych prehliadkach. Práve textilná tvorba viedla autorku k netradičnému spracovaniu materiálu. Od nej sa odvíjala pri neskoršom samostatnom riešení spracovania kovu (drôtu) a tvorbe diel z kovového ušľachtilého materiálu.

V ostatnom období sa intenzívnejšie venuje maľbe a maľbe na sklo. Učaroval jej fantastický farebný svet rastlín a kvetín v ktorom nachádza motívy pre svoju tvorbu. Zameriava sa hlavne na detail. Pojem krajiny má však u Mikulášovej hlbší význam, možno povedať, že ho stotožňuje s pojmom celej prírody, ktorá ponúka človeku fascinujúce prostredie jeho existencie. Dominanciu má farba. Farba je pre autorku veľmi dôležitá. Mikulášovej obrazy sú pôsobivé svojou farebnou rovnováhou, jasnosťou a pestrosťou, sú nesmierne harmonické, plné nehy a podmaňujúcej krásy. Sú naplnené krehkým pôvabom a dobrou energiou, dýcha z nich vitalita, okúzľujúca ženskosť a radosť zo života. Dávajú tušiť, že ich vytvorila nesmierne bohatá a tvorivá ženská duša.

Od roku 2003 je Veronika Mikulášová členkou Umeleckej besedy slovenskej. Doteraz vystavovala na samostatných výstavách v Púchove, Žiline, Poprade a v Považskej Bystrici i v rámci kolektívnych výstav. Galéria Čadca po prvýkrát predstavila jej tvorbu v rámci kolektívnej výstavy Maľované pod Grapou (2019).
Veronika Mikulášová žije a tvorí v Považskej Bystrici.