Mesto sa pripravuje na zimnú údržbu. Čaká ho starostlivosť o cesty ako na trase podobnej z Čadce do Piešťan

Mesto

131 km ciest a 23 km chodníkov. To objem prác, ktoré i tento rok čakajú na mestských cestárov. Zodpovednosť za údržbu nesú pracovníci Mestského podniku služieb Čadca. Už po tretíkrát ich budú istiť externí dodávatelia. Podľa skúseností z minulého roka vypomáhajú na úrovni až jednej tretine celkových výkonov zimnej údržby.

V Čadci sa oproti minulým rokov výrazným spôsobom zvýšili náklady na údržbu ciest. Z mestskej kasy odišlo za očistené cesty a chodníky minulý rok viac ako 236 tisíc eur, čo je o 73 tisíc eur viac ako v sezóne 2017/2018. V sezóne 2016/2017 mesto zaplatilo za údržbu o niečo viac ako 100 tisíc eur.

Dobrou správou je, že počas uplynulej zimy nebola hlásená v Čadci ani jedna dopravná nehoda, ktorú by zapríčinili zlé udržiavané cesty. Aj napriek bohatej snehovej nádielke sa darilo udržiavať komunikácie pribežne bez vážnejších problémov.

Aj tento rok platí, že v prípade sneženia sú dané priority a presný operačný plán čistenia. Ten nie je možné meniť. Každý rok schvaľuje dokument mestské zastupiteľstvo. Zadefinovaný je presný postup pre cesty, zvlášť pre chodníky. V prípade problém môžu obyvatelia telefonovať na dispečing s číslom 0907 819 682, počas zimy nepretržite.

I tento rok sa do plánu povinnej údržby dostali prímestské oblasti. Aj keď, ani v minulých rokoch ich radnica nevylučovala, robila tak ale na základe dobrovoľnosti.

O zimnú údržbu v pešej zóne sa budú cestári starať v čase od 03.00 hod. do 09.00 hod. počas kalamity bez časového obmedzenia. I vývoz snehu z pešej zóny zabezpečia cestári neobmedzene.

Do zoznamu údržby sa dostali aj vybrané parkoviská. Plocha pred MsÚ, parkovisko pred poštou, plocha pred OD Družba, parkovisko – Úrad práce, park. Pribinova ul., Parkovisko Žarec (obchodné centrum), parkovisko domu kultúry, Matičné nám., parkovisko – športový areál 17 novembra, Chalúpkova.

Poradie udržiavania MK v meste Čadca:

I. poradie:

• Okružná
  • J. Kollára
  • vnútroblokové komunikácie na sídl. Kýčerka (nájomný dom Okružná) a Mart. potok
  • Chalupkova
  • SNP
  • Komenského
  • Rázusova
  • Hurbanova
  • Školská
  • Bajzova