Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide.

Mesto

Bujará zábava, sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa smažených šišiek, sýte jedlá, sladké pokušenia a občas i voľnejšie mravy – to sú fašiangy. Korene fašiangových zvykov siahajú do dávnej minulosti slovanských pohanských rituálov. Sú v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Zvyky a obrady fašiangového obdobia symbolizovali činnosti na zabezpečenie úrody a plodnosti.

Toto obdobie si v Čadci už niekoľko rokov pripomíname v utorok pred Popolcovou stredou tradičným sprievodom masiek cez mesto, ktorý končí na Palárikovej ulici. V tomto roku sprievod pre našich obyvateľov pripravila folklórna skupina Zborovanka zo Zborova nad Bystricou.

Toto podujatie sa nemôže konať bez ďalšieho symbolu – šišiek. Tie zabezpečil primátor mesta Matej Šimášek a spolu so svojimi zástupcami ponúkal všetkým prítomným.

Ďakujeme folklórnej skupine Zborovanka za skutočne nezabudnuteľný zážitok a prezentáciu ľudovej kultúry.

Veríme, že uchovávanie tradícií má význam a že o rok sa opäť stretneme vo veselej nálade.