Pripomíname si Medzinárodný deň oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu

Mesto

Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu, ktorý pripadá na 11. apríla, sa viaže s oslobodením nacistického koncentračného tábora Buchenwald americkou armádou. Na nedeľu 11. apríla 2021 pripadne 76. výročie tejto udalosti.

Tábor zriadili v lete roku 1937 na zalesnenom kopci Ettersberg neďaleko durínskeho mesta Weimar, strediska nemeckej vzdelanosti, literárneho života, hudby a umenia. Tábor oslobodili príslušníci 6. obrnenej divízie 3. americkej armády 11. apríla 1945.

V období rokov 1937 – 45 sa v koncentračnom tábore Buchenwald ocitlo približne 250 000 ľudí z 36 krajín. Na následky hladu, podchladenia, vyčerpania z nútených prác a lekárskych experimentov zomrelo okolo 56 000 osôb, z nich asi 11 000 Židov.

Podľa historika, novinára a spisovateľa Miloslava Moulisa  v koncentračnom tábore Buchenwald skončilo 7 766 českých a slovenských väzňov, medzi nimi napríklad publicista Ferdinand Peroutka (1895-1978) či spisovateľ Arnošt Lustig (1926-2011)

Po skončení druhej svetovej vojny Moulis to, čo zakúsili väzni v koncentračnom tábore, zaznamenal v knižnej podobe pod názvom: "To byl Buchenwald: příspěvek k historii koncentračního tábora v Buchenwalde". Kniha vyšla v Prahe v roku 1957.

Buchenwald bol svojho času po Dachau a Sachsenhausene tretím nacistami vybudovaným zariadením tohto druhu. Väznený tu bol napríklad aj maďarský spisovateľ židovského pôvodu Imre Kertész, ktorý svoje zážitky z tábora spracoval do knižnej podoby. Za román Bezosudovosť získal v roku 2002 Nobelovu cenu za literatúru. Imre Kertész zomrel 31. marca 2016 v Budapešti vo veku 86 rokov.

Osudy nacistických väzňov v tábore pri meste Weimer pripomína nielen pamätník, ale aj doska venovaná zavraždeným.

Venujme v tento deň tichú spomienku a úctu všetkým, ktorí našli odvahu postaviť sa zločineckým režimom a brániť slobodu a demokraciu.