Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

2 365 návštevníkov v Galérii Čadca

Publikované: 04. 08. 2014 15:30

Znie to neuveriteľne, no výstavy v priestore Galérie Čadca, ktorá bola sprístupnená verejnosti 10. mája 2013 a je spoločne s informačným centrom mesta situovaná v budove Mestského domu, si počas viac než jedného roka svojej existencie pozrelo už 2 365 návštevníkov. Táto vysoká návštevnosť, ale aj žičlivosť a množstvo priaznivých ohlasov z radov odbornej i laickej verejnosti, nás napĺňajú hrdosťou a presviedčajú o správnosti rozhodnutia vedenia mesta zriadiť vlastnú galériu a sprostredkovať tak všetkým záujemcom o výtvarné umenie jedinečné zážitky. Galéria Čadca - nový mestský kultúrny priestor, ktorý vznikol po tom, ako Kysucká galéria v roku 2010 zrušila svoje sídlo a expozíciu v Čadci, má pre návštevníkov zvláštne čaro a veľmi radi ho navštevujú všetky vekové kategórie. Výnimočné zážitky prinášajú návštevníkom nielen originálne a neopakovateľnou atmosférou a človečinou dýchajúce vernisáže jednotlivých výstav, ale aj návštevy počas „všedných“ dní. Tieto „všedné“ dni sa však pre mnohých menia na krásny sviatok, na niekedy dynamické a hlučnejšie, inokedy intímne stretnutia s umelcami a ich tvorbou. Osobitne nás teší, že si cestu do galérie nachádzajú popri dospelých aj deti a mladí ľudia. Trávia tu so svojimi pedagógmi netradičné hodiny výtvarnej výchovy a učia sa tak citlivo a s porozumením vnímať krásu a jej mnohoraké podoby. Učia sa, ako si touto krásou naplniť svoj život a najmä – ako byť lepším – lebo už naši pradávni predkovia vedeli, že vnímanie a prežívanie krásy a umenia poľudšťuje.

Každý zo šiestich popredných a skúsených umelcov, ktorí doposiaľ vystavovali v galérii svoje diela, zanechal v jej útrobách svoju originálnu pečať, svoju vôňu a neopakovateľnosť. Či už to boli známi a obľúbení Kysučania – akad. maliar Ondrej Zimka, akad. sochár Gustáv Švábik, akad. sochár Jozef Mundier a jeho dcéra – začínajúca výtvarníčka Veronika, alebo nositeľ mnohých ocenení akad. maliar a sochár Vladimír Kompánek a fašiangový kráľ - fotograf  Ivan Köhler či poľský grafik a maliar Michał Kliś – každý sa popasoval s týmto neveľkým, no pôvabným priestorom po svojom, každý z nich oslovil desiatky, ba stovky milovníkov výtvarného umenia a navždy sa zapísal do kroniky galérie. Ich výstavy sa stali výrazným a obohacujúcim prínosom do kultúrneho, umeleckého i spoločenského života mesta.

Priestor galérie, ktorý žije v jedinečnej symbióze s informačným centrom mesta a vzájomne sa dopĺňajú, navštívili aj mnohé zahraničné delegácie a naši partneri z poľských, českých i talianskych miest, prešli ním mnohí významní umelci a predstavitelia kultúrnej a umeleckej obce, pravidelne sa tu konajú rôzne tematické návštevy, prednášky, prehliadky spojené s odborným výkladom i výtvarné a remeselné výtvarné tvorivé dielne pre mládež i dospelých. V pamätnej knihe galérie nájdete popri zápisoch v slovenskom, českom  a poľskom  jazyku aj angličtinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu a ďalšie jazyky. Do galérie si našli cestu aj návštevníci z Holandska, Belgicka, Talianska, Ruska, Ukrajiny, Maďarska, Kórey, Číny, Kanady, Austrálie i ďalších štátov sveta.

V súčasnosti ponúka Galéria Čadca výstavu nazvanú Dobrý ročník - 2x Mundier, ktorou sa predstavujú akad. sochár Jozef Mundier z Čadce a jeho dcéra – textilná výtvarníčka Veronika. Výstava potrvá do 16. augusta 2014. Ako ďalšiu pripravujeme výstavu z tvorby akad. maliara Pavla Mušku.

Garantmi a organizátormi výstav je Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca. Galéria je otvorená v PO – PI od 8.00 do 16.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 12.00 hod.

Vstup je voľný. Srdečne vás pozývame. Všetci ste vítaní.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk