Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

60 rokov Folklórneho súboru Kysučan 1954 – 2014

Publikované: 04. 11. 2014 12:00

Výnimočné jubileum si v tomto týždni pripomenie jeden z najlepších kysuckých umeleckých kolektívov – folklórny súbor Kysučan, ktorý už viac než 30 rokov pôsobí na pôde Domu kultúry v Čadci. Jeho zakladateľ a prvý umelecký vedúci a choreograf, zanietený učiteľ a folklorista Peter Gančár, v roku 1954, keď začal aktivizovať vo Vysokej nad Kysucou do súboru prvých chlapcov a dievčatá, netušil, že láska a vernosť k tradíciám, ktoré im vštepí, budú pokračovať vďaka jeho rovnako aktívnym a obetavým nasledovníkom aj v treťom tisícročí. Pod úspešné pôsobenie a účinkovanie Kysučanu sa za šesť desaťročí podpísali aj Ondrej Vavrica, Vladimír Šufliarsky, Tomáš Sýkora, Leopold Kulich, Pavol Pánis, Helena Marťáková, Valéria Marákyová, Ladislav Kopecký, Nina Kopecká, Jozef Vrábel, Peter Bytčánek a mnohí ďalší. FS Kysučan spolupracoval aj s mnohými externými choreografmi, ako boli napr. O. Demo, J. Majerčík, Ľ. Moravčík, I. Kovačovič, J. Polák, V. Šimková, D. Žáková. Ľudová hudba sa formovala pod vedením E. a Š. Štrkáčovcov, Ľ. Sýkoru, B. Mindeka, P. Pánisa, P. Bytčánka, G. Stehurovej, J. Pohančeníka, A. Pohančeníka a neskôr B. Lariša, Š. Belku, I. Kubiša a M. Vrábla. Spomenúť treba aj vynikajúcich sólistov – otca a syna Jaroslava Stráňavského st. a ml., Máriu a Pavla Jurgovcov, Amáliu a Pavla Kužmovcov, Magdalénu Sýkorovú, Bartolomeja, Evu a Andreja Gernátovcov, Barbaru Matákovú, dievčenské spevácke skupiny. V repertoári Kysučanu sú mnohé vynikajúce a originálne choreografie a tematické programy prezentujúce tradície, piesne a tance kysuckého regiónu, ale aj tance ďalších regiónov Slovenska, napr. Orava, Liptov, Horehron, Detva, Goral, východoslovenské tance a pod. Jeho umenie obdivovali tisícky nadšených divákov na mnohých podujatiach, slávnostiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Okrem Európy (Poľsko, Česká republika, Francúzsko, Švajčiarsko, Juhoslávia, Chorvátsko, Srbsko, Taliansko, Bulharsko, Rakúsko, 1967 - 2013) tlieskali Kysučanu aj v Mexiku a v Izraeli (1996).

Za svoje dlhoročné úspešné pôsobenie a vynikajúcu reprezentáciu mesta Čadca i regiónu Kysúc si FS Kysučan – jeho bývalé i súčasné vedenie a všetci speváci, tanečníci, hudobníci i sólisti, ktorí v ňom doposiaľ účinkovali a účinkujú, zaslúžia náš obdiv, uznanie a veľké poďakovanie. Do ďalších rokov im želáme veľa tvorivých síl, úspechov a vďačných divákov doma i vo svete. Rovnako ďakujeme aj všetkým, ktorí tomuto súboru v minulosti či v súčasnosti akoukoľvek formou pomáhajú a podporujú ho v jeho činnosti.

60 rokov svojej existencie si FS Kysučan pripomenie a oslávi v rámci slávnostného galaprogramu 7. a 8. novembra v Dome kultúry v Čadci. Pri tejto príležitosti bude návštevníkom k dispozícii aj nová monografia súboru. Garantmi podujatia sú Mesto Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca a FS Kysučan. Srdečne vás pozývame.

Pre dôstojnú oslavu tohto výročia v súčinnosti s Mestom Čadca a KIC mesta Čadca sme pripravili nasledovný galaprogram:

Dom kultúry Čadca – divadelná sála

7. novembra 2014 (piatok) o 17,00 hod.

pre širokú verejnosť, rodinných príslušníkov a priateľov členov FS Kysučan

Predaj vstupeniek v pokladni DK Čadca (Vstupné: 2,- €)

8. novembra 2014 (sobota) o 17,00 hod.

Pre bývalých členov FS Kysučan a pozvaných hostí

(Vstup na pozvánku – info +421 907 813 958)

Sprievodné podujatia

  • 6. novembra 2014 (štvrtok) o 15,00 hod. „Sekvencie 60“ Vernisáž výstavy obrazov Jozefa Vrábla inšpirovaných prácou autora s FS Kysučan
  • 7. – 8. novembra 2014 (piatok-sobota) o 17,00 hod. Prezentácia publikácie „Pamätnica k 60. výr. FS Kysučan“ s prílohou hudobného CD FS Kysučan „Hore Kysucami“ (zakúpením publikácie prispejete k činnosti FS Kysučan)

Srdečne pozývame bývalých členov, širokú verejnosť, rodinných príslušníkov a priateľov FS Kysučan.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk