Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Bartolomejský hodový jarmok a festival Drôtománia Čadca 2012 lákajú bohatým programom

Publikované: 26. 08. 2012 09:35

Najvýznamnejšie podujatie v Čadci - tradičné Bartolomejské hodové dni, ktorých hlavnými organizátormi sú Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, sa budú konať pod záštitou primátora Milana Guru v termíne 24. – 26. augusta 2012. Už po 8. raz sa v ich rámci uskutoční aj festival Drôtománia. Festival sa po prvýkrát uskutočnil v roku 2005. Následne sa s veľkou odozvou a úspechom realizovali aj ďalšie ročníky. Hlavným cieľom festivalu, ktorý je zameraný aj na podporu turizmu a cestovného ruchu, je pripomínanie, oživovanie, prezentácia a zachovávanie tradičnej ľudovej kultúry s osobitým dôrazom na drotárske tradície, ktoré boli v Čadci a v regióne Kysúc veľmi silné a tento kraj už v minulosti bol známy aj vo svete majstrami tohto remesla. V rámci festivalu sa uskutoční prezentácia a ukážky tvorby z dielne majstrov drotárskeho a iných ľudových a umeleckých remesiel, hudobné  vystúpenia popredných tradičných i moderných umeleckých kolektívov, turistický pochod a ďalšie aktivity.

Už po šiestykrát  udelí Kysucká kultúrna nadácia Cenu Karola Guleju, ktorá sa udeľuje od roku 2007 osobnostiam, ktoré sa významnou mierou pričinili o šírenie dobrého mena drotárstva (2007 – Vladimír Ferko a Andrej Ferko, 2008 – Miroslav Cipár, 2009 – Ladislav Jurovatý st. a Ladislav Jurovatý ml., 2010  Juraj Šerík, 2011 Štefan Mlich). Udelenie ceny je spojené so slávnostným zápisom do vzácnej Zlatej knihy drotárov. V tomto roku ju získa spisovateľ Ján Čomaj za svoje dielo Drotárska Odysea.

Program festivalu

Hlavný program zameraný na prezentáciu amatérskych i profesionálnych umeleckých telies sa uskutoční v sobotu v popoludňajších hodinách a počas nedele na pódiu na Matičnom námestí pred Domom kultúry v Čadci.

V sobotu 25. 8. v rámci hlavného festivalového programu Drôtománie sa v úvode predstaví domáci Orchester ľudových nástrojov mesta Čadca a DFS Kelčovan. Predstavia sa aj sólisti Helena zahradníková, Roman Bienik, Stano Palúch a Marcel Comendant. Program ďalej obohatia svojimi žánrovo pestrými a kvalitnými vystúpeniami popredné hudobné zoskupenia – terchovská muzika Pupov, skvelé Pacora trio s hudbou zosobňujúcou a kombinujúcou viacero žánrov, folková skupina Hrdza a rocková kapela Arzén.

V nedeľu 26. 8.  je o 9.00 hod. na programe sv. omša na Matičnom námestí. Od 13.00 hod. vám pred Mestským domom v Čadci ponúkame promenádne koncerty dychových hudieb z Českej republiky a Poľska.

V hlavnom programe hodovej nedele, ktorý začne o 11.00 hod. sa predstavia popredné čadčianske kolektívy – MSZ Kysuca, DFS Kelčovan, FS Kysučan, KUK, Gernátovci a mladá heligonkárka Vlasta Mudríková.  Po 14.00 hod. bude patriť pódium umeleckým kolektívom reprezentujúcim naše partnerské mestá Toruň, Żywiec a Valašské Meziříčí. Vystúpia ľudová hudba súboru Grojcowianie, rocková kapela Sons of a witch z Toruňa a Dychový súbor z Valašského Meziříčí. O dobrú náladu a skvelú zábavu sa po 16. 00 hod. postarajú kapela Kochanski, FS Magura a Funny Fellows.

Mladým bude patriť piatkový program. 24. augusta o 19.00 hod. začína 2. ročník festivalu Revival night. Tí najmenší si prídu na svoje v sobotu popoludní o 13.30 hod., kedy ich opäť bude zabávať skvelý a obľúbený šašo Maroš s kamarátkou DJ-kou Elkou. Pripravené sú aj  rôzne zábavné súťaže a sladké odmeny.

Súčasťou slávností je aj sprievodný a spoločenský program – položenie vencov k pamätníku SNR, slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Čadci spojené s odovzdaním Ceny mesta Čadca a Ceny primátora i Ceny K. Guleju (24. 8.). Nebude chýbať tradičný turistický pochod „Drotárske chodníky“, ktorý sa koná už po 8. Raz (25. 8., zraz o 8.00 hod. pred Domom kultúry v Čadci, trasa Ochodnica – Čadca), hokejbalový turnaj O pohár primátora mesta, atrakcie pre deti, tradičný stánkový predaj na Matičnom námestí a Palárikovej ulici, neodmysliteľný hodový lunapark (športový areál) a ďalšie atrakcie. Prezentácia remeselných tvorcov, predvádzanie ich tvorby a predaj ich výrobkov bude na Matičnom námestí v sobotu popoludní a počas celej nedele.

Návšteva predstaviteľov partnerských miest

Tak ako po minulé roky, Čadca privíta na slávnostiach aj predstaviteľov partnerských miest Toruń, Żywiec a Valašské Meziříčí. Prítomní budú aj poľskí a českí remeselní výrobcovia. Partnerské mestá sa budú prezentovať aj v infostánku pri pódiu a, už spomenutými, umeleckými kolektívmi. V tomto roku pricestujú do Čadce aj predstavitelia okresu Oswienčim.

Slnko pre Čadcu

Novinkou festivalu Drôtománia sa vlani stalo založenie novej tradície – vytvorenie trojrozmerného drôteného objektu, symbolu festivalu. Pod vedením majstra drotára Juraja Šeríka z Čadce drôtovali návštevníci festivalu krásne veľké srdce. Srdce je už hotové a návštevníci si ho môžu pozrieť a odfotiť sa s ním v stánku Juraja Šeríka, ktorý v tomto roku začal vytvárať Srdce pre Slovensko.

Čadca v založenej tradícii pokračuje aj v tomto roku. Môžete s nami drôtovať veľké slnko pod vedením drotára Róberta Hozáka z Čadce. Jeho stánok nájdete v blízkosti pódia. Neváhajte a zapojte sa.

Výstavy

V Dome kultúry nájdete počas víkendu dve výstavy. V spolupráci so Spolkom architektov Slovenska vám predstavíme dielo popredného architekta Ladislava Rada (1909 – 1993), rodáka z Čadce, ktorý žil v Amerike. Ponúkneme vám aj výstavu kníh z dielne spisovateľa Jána Čomaja a diela s drotárskou tematikou. Kysucké múzeum v Čadci vás pozýva na výstavu Keď sa drotár narodil. Vstup na výstavy je voľný.

Premietanie filmov z archívu Etnofilmu

Blíži sa 17.  ročník festivalu Etnofilm Čadca 2012 a my vám ako malú pozvánku naň ponúkame premietanie krátkych dokumentárnych filmov o ľudových remeslách a tradíciách (sobota 25. 8. Od 9.00 do 12.00 hod. v dome kultúry). Filmy zapožičalo zo svojho archívu Kysucké múzeum v Čadci. Vstup je voľný.

Srdečne vás pozývame na festivalový a hodový program. Veríme, že srdce Čadce bude v týchto dňoch biť v radostnom a sviežom rytme a spoločne vytvoríme v našom meste krásnu a pohostinnú atmosféru pre všetkých domácich i zahraničných účastníkov a hostí.

Kompletný program (veľkosť 141 KB, formát pdf)

Plagát k podujatiu

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk