Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Bartolomejský hodový jarmok a festival Drôtománia Čadca 2013 sľubujú bohatý program

Publikované: 09. 08. 2013 09:00

Najvýznamnejšie podujatie v Čadci - tradičné Bartolomejské hodové dni, ktorých hlavnými organizátormi sú Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, sa budú konať pod záštitou primátora Milana Guru v termíne 24. a 25. augusta 2013. Už po 9. raz sa v ich rámci uskutoční aj festival Drôtománia. Hlavným cieľom festivalu, ktorý je zameraný aj na podporu turizmu a cestovného ruchu, je pripomínanie, oživovanie, prezentácia a zachovávanie tradičnej ľudovej kultúry s osobitým dôrazom na drotárske tradície, ktoré boli v Čadci a v regióne Kysúc veľmi silné a tento kraj už v minulosti bol známy aj vo svete majstrami tohto remesla. V rámci festivalu sa uskutoční prezentácia a ukážky tvorby z dielne majstrov drotárskeho a iných ľudových a umeleckých remesiel, hudobné  vystúpenia popredných tradičných i moderných umeleckých kolektívov, turistický pochod a ďalšie aktivity.

Už po siedmykrát  udelí Kysucká kultúrna nadácia Poctu Karola Guleju, ktorá sa udeľuje od roku 2007 osobnostiam, ktoré sa významnou mierou pričinili o šírenie dobrého mena drotárstva (2007 – Vladimír Ferko a Andrej Ferko, 2008 – Miroslav Cipár, 2009 – Ladislav Jurovatý st. a Ladislav Jurovatý ml., 2010  Juraj Šerík, 2011 Štefan Mlich, 2012 Ján Čomaj). V tomto roku ju získajú čadčianski drotári - otec a syn - Jozef a Róbert Hotákovci.

Program festivalu

Hlavný program zameraný na prezentáciu amatérskych i profesionálnych umeleckých telies sa uskutoční v sobotu v popoludňajších hodinách a počas nedele na pódiu na Matičnom námestí pred Domom kultúry v Čadci.

V sobotu 24. 8. v rámci hlavného festivalového programu Drôtománie sa v úvode predstaví Nebeská muzika so skvelým muzikantom Alojzom Muchom z Terchovej. Popoludnie bude pokračovať koncertmi vynikajúcich hudobných zoskupení – hudobným triom NE:BO:DAJ (J. Ambrózová, J. Fujak, A. Pleštinský) a ich hosťom – popredným slovenským gajdistom  Jurajom Dufekom a swingovým orchetrom Fatz Jazz Band pod vedením výnimočného slovenského klaviristu Ladislava Fančoviča. Večer bude patriť rockovým kapelám Veľký dom a českého hosťovi – známej skupine Divoký Bill. V nedeľu 26. 8.  je o 10.15 hod. na programe sv. omša na Matičnom námestí. Od 13.00 hod. vám pred Mestským domom v Čadci ponúkame promenádne koncerty dychových hudieb z Českej republiky a Poľska.

V hlavnom programe hodovej nedele, ktorý začne o 11.45 hod. sa predstavia popredné čadčianske kolektívy – DFS Kelčovan, FS Kysučan, KUK, Gernátovci a mladé heligonkárky Zuzka Gacíková a Zdenka Floreková.  Po 14.30 hod. bude patriť pódium umeleckým kolektívom reprezentujúcim naše partnerské mestá Toruň, Żywiec a Valašské Meziříčí. Vystúpia cimbalová muzika Polajka, tanečníci folklórneho súbor Bača, folklórny súbor zem Žywiecka a rocková kapela Barové živly z Toruňa. O finále večera sa postará víťaz súťaže Česko Slovensko má talent – Kysučan Jozef Pavlusík so svojou skupinou All inclusive band. Pred mestským domom budú popoludní vyhrávať dychové hudba mesta Žywiec a V. Meziříčí. V novom areáli pri Palárikovom dome môžete sledovať vystúpenia ľudovýhudieb a sólistov.

Mladým bude patriť piatkový program. 23. augusta o 16.00 hod. začína 3. ročník festivalu Revival night. V revival prevedení sa predstavia Elán, Lucie, Dalibor Janda a Guns N´Roses. Festival si získal veľa priaznivcov a aj v tomto roku sľubuje dobrú zábavu.

Tí najmenší si prídu na svoje v sobotu popoludní o 15.00 hod., kedy je pre nich pripravený veselý rozprávkový bufet s pesničkami v podaní skupiny V. Čekovského. Pripravené sú aj  rôzne zábavné súťaže a sladké odmeny. Už tradične nebude po oba dni chýbať detský zábavný jarmok s množstvom atrakcií – šmýkačky, trampolíny, nafukovací hrad, aquazorbing a iné). VSTUP NA ATRAKCIE (s výnimkou aquazorbingu) BUDE POČAS SOBOTY VOĽNÝ.

Do mesta zavíta aj herec a zabávač Ivan Gontko so svojim originálnym svetoznámym fľasinetom, nebudú chýbať obľúbení sokoliari a šermiari.

Súčasťou slávností je aj sprievodný a spoločenský program – slávnostné otvorenie nového areálu pri Palárikovom dome, položenie vencov k pamätníku SNR, slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Čadci spojené s odovzdaním Ceny mesta Čadca a Ceny primátora i Pocty K. Guleju (24. 8.). Nebude chýbať tradičný turistický pochod „Drotárske chodníky“, ktorý sa koná už po 9. raz (24. 8., zraz o 8.00 hod. pred Domom kultúry v Čadca (trasy Čadca – Vojtovský vrch - Čadca), hokejbalový turnaj O pohár primátora mesta, tradičný stánkový predaj na Matičnom námestí a Palárikovej ulici, neodmysliteľný hodový lunapark (športový areál) a ďalšie atrakcie. Prezentácia remeselných tvorcov, predvádzanie ich tvorby a predaj ich výrobkov bude na Matičnom námestí v sobotu popoludní a počas celej nedele.

Návšteva predstaviteľov partnerských miest

Tak ako po minulé roky, Čadca privíta na slávnostiach aj predstaviteľov partnerských miest Toruń, Żywiec a Valašské Meziříčí a okresu Oswienčim. Prítomní budú aj poľskí a českí remeselní výrobcovia. Partnerské mestá sa budú prezentovať aj v infostánku pri pódiu.

Anjel pre Čadcu

Novinkou festivalu Drôtománia sa predvlani stalo založenie novej tradície – vytvorenie trojrozmerného drôteného objektu, symbolu festivalu. Pod vedením majstra drotára Juraja Šeríka z Čadce drôtovali návštevníci festivalu srdce (2011) a pod vedením Róberta Hozáka slnko (2012). V tomto roku budeme drôtovať spoločne s drotárkou Ľubicou Kullovou Anjela pre Čadcu. Jej stánok nájdete v blízkosti pódia.

Srdce pre Slovensko

Juraj Šerík nadviazal na tvorbu Srdca pre Čadcu a v rokoch 2012 a 2013 vytvoril spoločne so stovkami nadšencov a priateľov veľkorozmerné Srdce pre Slovensko. V Čadci ho bude oficiálne prezentovať v nedeľu pred sv. omšou a následne pri svojom stánku. V závere roka ho odovzdá do rúk prezidenta republiky ako dar Slovensku. Hlavným partnerom celého projektu je Mesto Čadca.

Výstavy

V Dome kultúry nájdete počas víkendu výstavu fotografií venovanú histórii a súčasnosti mesta Žywiec. Bude realizovaná pri príležitosti 15. výročia partnerskej spolupráce medzi Čadcou  a Žywcom. V rámci tohto výročia pripravila Galéria Čadca (Mestský dom) autorskú výstavu významného poľského maliara a grafika Michala Kliša. Výstava potrvá od 14. 8. do 5. 10. 2013. Vernisáž výstavy sa uskutoční 14. augusta 2013 o 15.00 hod. v Galérii Čadca. Vstup je voľný. V dome kultúry nájdete v sobotu aj menšiu výstavu výrobkov z dielne majstrov drotárov – J. a R. Hozákovcov.

KATARÍNA IVÁNKOVÁ – moderátorka BJaD

Tohtoročný dvojdňový hlavný program na Matičnom námestí bude moderovať mladá talentovaná slovenská muzikálová speváčka a herečka, Kysučanka Katarína Ivanková. Spolupracuje a účinkuje na viacerých slovenských divadelných scénach, napr. na Novej scéne v Bratislave, v Radošinskom naivnom divadle, DJGT Zvolen a spoluúčinkuje aj s Orchestrom Gustáva Broma. Viac informácií o nej nájdete na www.katarinaivankova.sk.

Srdečne vás pozývame na festivalový a hodový program. Veríme, že srdce Čadce bude v týchto dňoch biť v radostnom a sviežom rytme a spoločne vytvoríme v našom meste krásnu a pohostinnú atmosféru pre všetkých domácich i zahraničných účastníkov a hostí.

Plagát k podujatiu

Prílohy na stiahnutie

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk