Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Bartolomejský jarmok a Drôtománia Čadca 2011 – bohatý trojdňový program pre všetkých

Publikované: 11. 08. 2011 10:51

Pripravujeme pre Vás tradičné mestské hodové slávnosti pod názvom Bartolomejský jarmok a Drôtománia Čadca 2011. Konajú sa v dňoch 26. – 28. augusta 2011. Termín nie je náhodný a svoje korene má v histórii. V roku 1778 udelila rímsko-nemecká cisárovná a uhorská kráľovná Mária Terézia osade Csattza (Čadca) veľkú výsadu. Povýšila ju na mestečko a udelila mu právo usporiadať a „ naveky sláviť 4 výkladné jarmoky alebo slobodné výročné trhy, a to v takomto poradí: prvý v poradí v pondelok po Kvetnej nedeli, druhý v stredu po prvej nedeli po sviatku Sv. Tojice, tretí v poradí 27. augusta a napokon štvrtý v poradí po tretej nedeli v advente...“ (cit. z odpisu výsadnej listiny). Augustový termín sa spája aj so  sviatkom sv. Bartolomeja – patróna miestneho kostola (od roku 1735). Festival Drôtománia, ktorý sa stal súčasťou tohto sviatku, sa konal po prvýkrát v roku 2005 a jeho hlavným cieľom bolo, aby sa prostredníctvom mnohých aktivít oživovali a rozvíjali drotárske tradície, ktoré sú neodmysliteľne späté s regiónom Kysúc a prezentovali krásu drotárskeho remesla a majstrovský fortieľ jeho nositeľov.

Čo je dobré vedieť o blížiacich sa hodových dňoch?

 • Budú sa konať počas troch dní a ich dejiskom bude Matičné námestie, Námestie slobody, Palárikova ulica a športový areál.
 • Predstaví sa viac než 300 účinkujúcich z Čadce, Kysúc, Slovenska, Poľska a Českej republiky.
 • V nedeľu dopoludnia sa uskutoční slávnostná sv. omša, ktorú bude celebrovať žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis.
 • Dramaturgia je pestrá a bohatá, nebude chýbať folklór, klasická i moderná hudba, koncerty a zábavné programy pre deti a mladých a tanečné vystúpenia.
 • Všetky potrebné informácie o programe ako aj ďalšie vami požadované informácie vám počas soboty a nedele poskytnú v infostánkoch v blízkosti pódia na Matičnom námestí pracovníci informačných centier z Čadce a partnerských miest.
 • V piatok popoludní príde medzi deti zábavný Šašo Maroš, prinesie pesničky, žartíky a veľa sladkostí. V nedeľu sa deti zabavia pri maľovaní na tváričky a na výtvarných dielňach v rámci Detského jarmoku.
 • Kysuckí folkloristi v sobotu predvedú v netradičnej módnej prehliadke krásu a jedinečnosť kysuckých pracovných i sviatočných krojov.
 • Remeselné trhy, v ktorých sa svojou prácou budú prezentovať drotárski majstri a ďalší remeselníci, sa budú na Matičnom námestí konať počas dvoch dní – v sobotu (od 10.00 do 18.00) a v nedeľu (od 8.00 do 18.00).
 • Môžete v sebe objaviť tvorivosť a talent a spoločne s majstrom drotárom Jurajom Šeríkom vytvoriť pri jeho prezentačnom stánku krásne veľké drôtené SRDCE pre Čadcu, ktoré bude neskôr umiestnené vo vybranom interiéri mesta. Založíme tak novú tradíciu v našom meste, ktorou sa symbolicky spojíme s duchom starých drotárskych majstrov.
 • V programe sa predstavia domáce súbory: DFS Kelčovan, FS Kysučan, KUK, Orchester ľudových nástrojov mesta Čadca, Crown band Štefana Matáka a ďalšie. Zahrajú aj mladé hudobné skupiny z Čadce a známa terchovská skupina Arzén.
 • Na festivale Drôtománia sa v sobotu predstavia aj poprední slovenskí a českí umelci:  jedinečné zostavy muzikantov z Kysúc i Terchovej, brilantne hrajúci orchester Milana Olšiaka, hviezdni súrodenci Ulrychovci s nemenej slávnou skupinou Javory.
 • Na námestí slobody pred Mestským domom sa v nedeľu popoludní po prvýkrát uskutočnia promenádne koncerty dychových hudieb z Kysúc, Poľska a Českej republiky.
 • V piatok, sobotu i nedeľu večer sa môžete na námestí s priateľmi zabávať a tancovať. Rock – pop, dychovka či diskotéka – vyberte si, čo sa vám páči!
 • Hodové dni bude sprevádzať viacero sprievodných podujatí a výstav, napr. detský jarmok so zábavnými výtvarnými dielňami, výstavy Toruň – perla severu a Toruň objektívom Mariána Hrušku k 15. výročiu partnerstva, výstava drôtených objektov z dielne majstra Štefana Mlicha (Dom kultúry).
 • V sobotu dopoludnia si pripomenieme udalosti z meruôsmeho roku a výzvu  k slovenskému národu, ktorú z Čadce vyslali povstalci a predstavitelia SNR a po slávnostnom sprievode mestom zasadne mestský parlament, aby ocenil tvorivé osobnosti žijúce a pôsobiace v Čadci.
 • V rámci Drôtománie udelí Kysucká kultúrna nadácia Poctu Karola Guleju skromnému človeku a umelcovi – výtvarníkovi Štefanovi Mlichovi, rodákovi z kysuckej obce Nesluša, ktorý sa svojim dielom výrazne zaslúžil o rozvíjanie a šírenie drotárskych tradícií. Pri tejto príležitosti sa na čadčianskej scéne opäť objaví nádherný klenot – Zlatá kniha drotárov.
 • Stretneme sa s priateľmi z našich partnerských miest Toruń, Źywiec a Valašké Meziříčí, pričom osobitný dôraz dáme na 15. výročie našej spolupráce s poľským Toruńom. Privítame aj umelecké súbory a remeselných majstrov z týchto regiónov. V podmanivých rytmoch sa budú vlniť pôvabné Baby Jagi, o našu priazeň sa budú uchádzať aj temperamentní folkloristi z Wieprza, cimbálovka z Valašska i rocková kapela H5N1, ktorá nás nepochybne dostane na nesmrteľný rock´n´roll.
 • V sobotu dopoludnia sa môžete s nami vybrať na turistiku po drotárskych chodníčkoch, prejsť časť hrebeňa Javorníkov a pokochať sa krásnymi výhľadmi na mesto. Podľa náročnosti si môžete vybrať túru pre zdatnejších i menej zdatných chodcov. Zoberte aj svoje deti, po skončení túry na ne čakajú voľné vstupenky na kolotoče.
 • Počas dvoch dní – v sobotu i nedeľu sa bude zápalisto hrať na hokejbalovom ihrisku o pohár primátora mesta. Príďte povzbudiť svojich favoritov.
 • V areáli za železničnou traťou a pri športovej hale budú pripravené rôzne technické atrakcie, kolotoče, strelnice a zábava pre malých i veľkých.
 • Na Námestí slobody, Palárikovej ulici, matičnom námestí bude bohatý stánkový predaj a nájdete tu skutočne všetko – od skvostných, ručne vyrobených umeleckých predmetov a majstrovsky zhotovených remeselných výrobkov, cez praktické úžitkové predmety až po rozkošné či menej rozkošné gýče. Nebudú chýbať sladkosti, tradičné medovníky a medovina, syrové špeciality ani cukrová vata. Hlad si zaženiete dobrou klobáskou či gulášom a smäd – veď uvidíme.
 • V tomto roku všetko pripravia a o všetko sa budú starať pracovníci Mesta Čadca a Kultúrneho a informačného centra mesta Čadca, priateľskú a pomocnú ruku podá Mestský podnik služieb v Čadci, o poriadok a bezpečnosť sa postará Mestská polícia v Čadci a pridá sa aj OR Policajného zboru v Čadci. Dôstojne sa svojho poslania zhostí Farnosť sv. Bartolomeja v Čadci. Na turistickom a športovom poli sa budeme pohybovať v duchu fair play vďaka TJ Lokomotíva Čadca  a Kysuckej hokejbalovej únii.
 • Za priazeň a podporu ďakuje Mesto Čadca partnerom:
 • COOP Jednota Čadca, Magma Čadca, Spolok priateľov Čadce, Juraj Šerík Čadca, ORB – Eduard Pytliak, OJRO plus, s.r.o. Čadca, JPE. Realitná kancelária – Jozef Pajer Čadca, Fox Roof, spol. s r.o., Čadca, TEMPRO – STAVEBNÁ FIRMA s.r.o., Stavebno - projekčná spoločnosť CREDO, s. r. o., Čadca, Reštaurácia Caribic Čadca, AKTUAL WINDOWS s.r.o., Čadca - obchodné zastúpenie Slovaktual,  Reštaurácia Del Nicky Čadca, Hotel Tatra Inn. Čadca, CITY Restaurant Čadca, Kvetinárstvo Miroslava Budošová – Pod Tatrou Čadca, Peter Tomek - TODAKO
 • a mediálnym partnerom: Týždenník Kysuce, MY Kysucké noviny, TASR, Vaša TV, KTV, TV Patriot, Rádio Regina, Rádio Frontinus
 • realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Zoznam a informácie o účinkujúcich nájdete v prílohe na stiahnutie vo formáte pdf.

Plagát Bartolomejského jarmoku

Prílohy na stiahnutie

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk