Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Bartolomejský jarmok a festival Drôtománia Čadca 2011 ponúknu bohatý program

Publikované: 22. 07. 2011 15:37

Najvýznamnejšie podujatie v Čadci - tradičné Bartolomejské hodové dni, ktorých hlavnými organizátormi sú Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, sa budú konať v termíne 26. – 28. augusta 2011. Už po 7. raz sa v ich rámci uskutoční aj festival Drôtománia. Festival sa po prvýkrát uskutočnil v roku 2005. Následne sa s veľkou odozvou a úspechom realizovali aj ďalšie ročníky. Mesto Čadca v roku 2011 chce nadviazať na tradíciu festivalu a pripraviť jeho 7. ročník. Našim zámerom je v plnohodnotnejšej miere napĺňať a rozvíjať pôvodnú myšlienku festivalu a obohatiť jeho obsahovú náplň i formu. Hlavným cieľom festivalu, ktorý je zameraný aj na podporu turizmu a cestovného ruchu, je pripomínanie, oživovanie, prezentácia a zachovávanie tradičnej ľudovej kultúry s osobitým dôrazom na drotárske tradície, ktoré boli v Čadci a v regióne Kysúc veľmi silné a tento kraj už v minulosti bol známy aj vo svete majstrami tohto remesla. V rámci festivalu sa uskutoční prezentácia a ukážky tvorby z dielne majstrov drotárskeho a iných ľudových a umeleckých remesiel, hudobné  vystúpenia popredných tradičných i moderných umeleckých kolektívov, turistický pochod a ďalšie aktivity.

Už po piatykrát  udelí Kysucká kultúrna nadácia Cenu Karola Guleju, ktorá sa udeľuje od roku 2007 osobnostiam, ktoré sa významnou mierou pričinili o šírenie dobrého mena drotárstva (2007 – Vladimír Ferko a Andrej Ferko, 2008 – Miroslav Cipár, 2009 – Ladislav Jurovatý st. a Ladislav Jurovatý ml., 2010  Juraj Šerík). Udelenie ceny je spojené so slávnostným zápisom do vzácnej Zlatej knihy drotárov.

Program festivalu

Hlavný program zameraný na prezentáciu amatérskych i profesionálnych umeleckých telies sa uskutoční v sobotu v popoludňajších hodinách a počas nedele na pódiu na Matičnom námestí pred Domom kultúry v Čadci.

V sobotu 27. 8. v rámci hlavného festivalového programu Drôtománie sa v úvode predstaví domáci Orchester ľudových nástrojov mesta Čadca. Následne sa návštevníci budú môcť pokochať krásou a originalitou kysuckých krojov, prehliadka ktorých sa uskutoční pod taktovkou Pavla Kužmu a ako predvádzajúci sa jej zúčastnia členovia viacerých folklórnych zoskupení pôsobiacich v Čadci a na Kysuciach. Program ďalej obohatia svojimi žánrovo pestrými a kvalitnými vystúpeniami popredné hudobné zoskupenia – Ťažká muzika z Terchovej, Brillant orchester Milana Olšiaka a stálice hviezdnej hudobnej scény – jedineční Hana a Petr Ulrychovci so skupinou Javory - beat, ktorí uvedú koncert v rockovej podobe.

V nedeľu 28. 8.  je o 9.00 hod. na programe sv. omša na Matičnom námestí. Od 13.00 hod. vám pred Mestským domom v Čadci ponúkame promenádne koncerty dychových hudieb zo Slovenska, Českej republiky a Poľska.

V hlavnom programe hodovej nedele, ktorý začne o 11.00 hod. sa predstavia popredné čadčianske folklórne kolektívy DFS Kelčovan, FS Kysučan a KUK.  Od 13.00 hod. bude patriť pódium umeleckým kolektívom reprezentujúcim naše partnerské mestá Toruň, Żywiec a Valašské Meziříčí. Vystúpia Cimbálová muzika Polajka, tanečné zoskupenie Baby Jagy a rocková kapela H5N1 z Toruňa a folklórny súbor zo Żywca. O dobrú náladu a skvelú zábavu sa od 16.30 do 18.30 hod. postará populárna slovenská Zlatá dychovka Martina Jakubca.

Večer sa bude niesť v znamení diskotékových rytmov a bude patriť najmä mladým. Trojhodinová hodová diskotéka pod vedením  Dj Marca z Rádia Europa 2 začne o 19.30 hod. Mladým a deťom bude patriť aj piatkový program. 26. augusta o 15.00 hod. popoludní pozývame všetky deti na skvelú zábavnú show s obľúbeným slovenským šašom Marošom. Pripravené sú pre vás rôzne zábavné súťaže a množstvo sladkostí a odmien. Od 17. hod. v rámci rockového večera vystúpia hudobné skupiny Koma, 100dola, Tri groše, Haluzotvoristika, Veľahodín, Moneyfest a Arzén.

Súčasťou slávností je aj sprievodný a spoločenský program – položenie vencov k pamätníku SNR, slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Čadci spojené s odovzdaním Ceny mesta Čadca a Ceny primátora i Ceny K. Guleju (27. 8.). Nebude chýbať tradičný turistický pochod „Drotárske chodníky“, ktorý sa koná už po 7. raz, hokejbalový turnaj O pohár primátora mesta, atrakcie pre deti, tradičný stánkový predaj na Matičnom námestí a Palárikovej ulici, neodmysliteľný hodový lunapark (športový areál) a ďalšie atrakcie. Prezentácia remeselných tvorcov, predvádzanie ich tvorby a predaj ich výrobkov bude na Matičnom námestí nielen v nedeľu, ale už aj v sobotu.

Návšteva predstaviteľov partnerských miest

Tak ako po minulé roky, Čadca privíta na slávnostiach aj predstaviteľov partnerských miest Toruń, Żywiec a Valašské Meziříčí. V tomto roku sa venuje osobitá pozornosť našim priateľom z Toruńa, keďže si pripomíname a oslávime už 15. výročie vzájomnej spolupráce. Krásu tohto mesta priblíži aj výstava inštalovaná v dome kultúry. Prítomní budú aj poľskí a českí remeselní výrobcovia. Partnerské mestá sa budú prezentovať aj v infostánkoch a, už spomenutými, umeleckými kolektívmi.

Srdce pre Čadcu

Novinkou festivalu Drôtománia je založenie novej tradície – vytvorenie trojrozmerného drôteného objektu, symbolu festivalu. V tomto roku to bude srdce. Pod vedením majstra drotára Juraja Šeríka z Čadce sa môžu priamo na Matičnom námestí zapojiť do tvorby drôteného srdca aj účastníci a hostia festivalu. Každý rok sa táto aktivita uskutoční pod vedením jedného vybraného umelca – drotára, každý rok bude vytvorený jeden objekt, ktorý bude po dotvorení autorom inštalovaný vo vybraných interiéroch mesta.

Srdečne vás pozývame na festivalový a hodový program. Veríme, že srdce Čadce bude v týchto dňoch biť v radostnom a sviežom rytme a spoločne vytvoríme v našom meste krásnu a pohostinnú atmosféru nielen pre všetkých domácich i zahraničných účastníkov a hostí.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk