Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Folklórny súbor Kysučan veľkolepo oslávil 60 rokov

Publikované: 11. 11. 2014 14:00

Výnimočné jubileum si v uplynulom týždni pripomenul jeden z najlepších kysuckých umeleckých kolektívov – folklórny súbor Kysučan, ktorý už viac než 30 rokov pôsobí na pôde Domu kultúry v Čadci. Jeho zakladateľ a prvý umelecký vedúci a choreograf, zanietený učiteľ a folklorista Peter Gančár, v roku 1954, keď začal aktivizovať vo Vysokej nad Kysucou do súboru prvých chlapcov a dievčatá, netušil, že láska a vernosť k tradíciám, ktoré im vštepí, budú pokračovať vďaka jeho rovnako aktívnym a obetavým nasledovníkom aj v treťom tisícročí. Pod úspešné pôsobenie a účinkovanie Kysučanu sa za šesť desaťročí podpísali aj Ondrej Vavrica, Vladimír Šufliarsky, Tomáš Sýkora, Leopold Kulich, Pavol Pánis, Helena Marťáková, Valéria Marákyová, manželia Ladislav Kopecký a Nina Kopecká, Jozef Vrábel, Peter Bytčánek a mnohí ďalší. FS Kysučan spolupracoval aj s mnohými externými choreografmi, ako boli napr. O. Demo, J. Majerčík, Ľ. Moravčík, I. Kovačovič, J. Polák, V. Šimková, D. Žáková. Ľudová hudba sa formovala pod vedením E. a Š. Štrkáčovcov, Ľ. Sýkoru, B. Mindeka, P. Pánisa, P. Bytčánka, G. Stehurovej, J. Pohančeníka, A. Pohančeníka a neskôr B. Lariša, Š. Belku, I. Kubiša a M. Vrábla. Spomenúť treba aj vynikajúcich sólistov – otca a syna Jaroslava Stráňavského st. a ml., Máriu a Pavla Jurgovcov, Amáliu a Pavla Kužmovcov, Magdalénu Sýkorovú, Bartolomeja, Evu a Andreja Gernátovcov, Barbaru a Annu Matákovú, dievčenské spevácke skupiny. V repertoári Kysučanu sú mnohé vynikajúce a originálne choreografie a tematické programy prezentujúce tradície, piesne a tance kysuckého regiónu, ale aj tance ďalších regiónov Slovenska, napr. Orava, Liptov, Horehron, Detva, Goral, východoslovenské tance a pod. Jeho umenie obdivovali tisícky nadšených divákov na mnohých podujatiach, slávnostiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Okrem Európy (Poľsko, Česká republika, Francúzsko, Švajčiarsko, Juhoslávia, Chorvátsko, Srbsko, Taliansko, Bulharsko, Rakúsko, 1967 - 2013) tlieskali Kysučanu aj v Mexiku a v Izraeli (1996).

Kysučan sa v piatok a v sobotu (7. a 8. 11.) predstavil svojim priaznivcom vynikajúcim, viac než  dvojhodinovým umeleckým programom, v rámci ktorého sme mali možnosť obdivovať majstrovstvo hudobnej, speváckej i tanečnej zložky súboru. Garantmi programu bolo mesto Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca (KIC) a FS Kysučan. Program režijne pripravil umelecký vedúci a choreograf súboru Jozef Vrábel. Do posledného miesta zaplnená, vynovená divadelná sála počas oboch dní s nadšením aplaudovala a ďakovala súboru za fantastické výkony. V závere sobotňajšieho večera odovzdal primátor mesta Milan Gura a prednostka Mestského úradu v Čadci Anna Zbojanová Cenu mesta Čadca Nine Kopeckej a Ladislavovi Kopeckému in memoriam za dlhoročnú aktívnu činnosť v súbore a významné zásluhy o rozvoj kultúry a umenia na pôde nášho mesta i regiónu. Cenu za svojho otca preberal syn Michal. Pri príležitosti 60. výročia založenia bola FS Kysučan udelená aj Pamätná plaketa za rozvoj kultúry a umenia v meste Čadca. Ocenenie si prevzali aj vedúci predstavitelia súboru Jozef Vrábel, Pavol Pánis (predseda), Peter Bytčanek (organizačný vedúci) a Bartolomej Gernát (sólista – inštrumentalista). Súboru blahoželali aj Viera Strýčková – za vedenie a pracovníkov KIC a predstavitelia súborov pôsobiacich v dome kultúry - MSZ Kysuca, DFS Kelčovan, DaMDS EVA, zástupcovia FS Drevár a ďalších kultúrnych inštitúcií regiónu.

Za svoje dlhoročné úspešné pôsobenie a vynikajúcu reprezentáciu mesta Čadca i regiónu Kysúc si FS Kysučan – jeho bývalé i súčasné vedenie a všetci speváci, tanečníci, hudobníci i sólisti, ktorí v ňom doposiaľ účinkovali a účinkujú, zaslúžia náš obdiv, uznanie a veľké poďakovanie. Do ďalších rokov im želáme veľa tvorivých síl, úspechov a vďačných divákov doma i vo svete. Rovnako ďakujeme aj všetkým, ktorí tomuto súboru v minulosti i v súčasnosti akoukoľvek formou pomáhajú a podporujú ho v jeho činnosti.

FS Kysučan pri uvedenej príležitosti vydal spoločne s Mestom Čadca a Vydavateľstvom Magma aj jedinečnú monografiu, ktorá prináša popri zaujímavej histórii súboru a krásnych spomienkach dlhoročných členov viac než 150 fotografií a hudobné CD. Záujemcovia si ju môžu zakúpiť priamo v súbore Kysučan, resp. v Dome kultúry v Čadci alebo v Informačnom centre mesta Čadca (Mestský dom).

Cena mesta Čadca za rok 2014

Mgr. Nina KOPECKÁ

učiteľka, dlhoročná členka a krojárka FS Kysučan
*25. máj 1946, Turzovke

Mgr. Ladislav KOPECKÝ

in memoriam učiteľ, bývalý dlhoročný choreograf, umelecký vedúci a tanečný pedagóg FS Kysučan
* 25. september 1944, Prešov – † 16. marec 2013

Pri príležitosti 60. výročia založenia Folklórneho súboru Kysučan bola udelená Cena mesta Čadca Nine Kopeckej a Ladislavovi Kopeckému In memoriam za významný celoživotný prínos v oblasti uchovávania, rozvíjania a šírenia tradičnej ľudovej kultúry Kysúc, za viac než 45 ročnú obetavú a záslužnú prácu vo FS Kysučan, za úspešnú dlhodobú reprezentáciu mesta Čadca i regiónu Kysúc, za výrazný podiel na kultúrno-spoločenskom rozvoji mesta Čadca a jeho mimoriadne pozitívnom zviditeľňovaní v rámci Slovenska i v zahraničí.

Manželia Nina a Ladislav Kopeckí zasvätili celý svoj život deťom a umeniu. Obaja absolvovali vysokoškolské pedagogické štúdium a následne ako učitelia pôsobili na Základných školách v Starej Bystrici a Klokočove (1963 – 2010). Ladislav Kopecký pôsobil aj ako riaditeľ ZUŠ v Čadci (1989 – 1990) a riaditeľ ZŠ Klokočov (2001 – 2009). Popri ich aktívnej, obetavej a mimoriadne záslužnej práci v oblasti vzdelávania a práce s deťmi, naplno rozvíjali svoj talent a schopnosti ako členovia Folklórneho súboru Kysučan. Nina Kopecká sa stala členkou súboru v roku1967, účinkovala ako tanečníčka a neskôr sa ujala veľmi zodpovednej a potrebnej funkcie krojárky (od r. 1984), ktorú vykonáva dodnes. Ladislav Kopecký vstúpil do súboru v roku 1966 – najskôr ako tanečník, neskôr sa ujal práce s kolektívom ako tanečný pedagóg a choreograf, v rokoch 1984 –  1989 veľmi aktívne pôsobil aj ako umelecký vedúci súboru. S členmi súboru naštudoval mnohé originálne choreografie a tematické programy, získal mnohé ocenenia na prestížnych súťažiach a festivaloch a ako inštrumentalista účinkoval aj ako sólista v rámci jednotlivých programoch doma i v zahraničí. Jer nositeľom viacerých vyznamenaní za oblasť vzdelávania, kultúry, umenia i športu. Práca pre súbor a v súbore Kysučan, ktorý už viac než 30 rokov pôsobí na pôde mesta Čadca, bola ich veľkou spoločnou celoživotnou láskou. Strávili tu tisíce hodín, vychovali desiatky svojich nasledovníkov, lásku k folklóru vštepili aj svojim synom Michalovi a Martinovi.. Ich práca i život boli a sú pre súbor veľkým prínosom. S Kysučanom precestovali mnohé krajiny sveta a šírili dobré meno Čadce i Slovenska nielen na domácich festivaloch, ale aj na početných vystúpeniach a festivaloch v zahraničí. Nina Kopecká sa popritom už viac než 20 rokov aktívne venuje aj práci so zdravotne postihnutými deťmi zo Stružielky, kde pôsobí ako lektorka pohybových a  tanečných dielní. S Ladislavom Kopeckým sme sa navždy rozlúčili v marci r. 2013.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk