Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Galéria Čadca pozýva na výstavu diel Vladimíra Kompánka

Publikované: 10. 12. 2013 12:00

Galéria Čadca vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy z tvorby Vladimíra Kompánka (*28. 10. 1927, Rajec – †20. 1. 2011, Bratislava), významného slovenského maliara a sochára, vedúcej osobnosti Skupiny Mikuláša Galandu, zakladateľa Spolku slovenských výtvarníkov, nositeľa Herderovej ceny, Ceny M. Benku, Ceny M. A. Bazovského a ďalších ocenení. Výstava nesie názov Zimný čas a jej vernisáž sa uskutoční 13. decembra 2013 o 16.00 hod. v nových priestoroch Galérie Čadca v Mestskom dome.  Milovníci umenia môžu obdivovať jedinečnosť a originalitu takmer 40 Kompánkových malieb a plastík, ktoré pochádzajú zo súkromnej zbierky. Kurátorkou výstavy je Mgr. Mária Horváthová, tajomníčka Spolku výtvarníkov Slovenska. Výstava potrvá do 13. februára 2014. Garantmi výstavy sú Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca. Vstup na výstavu je voľný. Otvorené: Po – Pia od 8.00 do 16.00 hod. Srdečne vás pozývame.

Vladimír Kompánek a jeho zimný čas

Vladimír Kompánek  –  sochár a maliar  –  vedúca osobnosť dnes už legendárnych „galandovcov“,  je jedným z najcharizmatickejších zjavov slovenského umenia druhej polovice 20. storočia. Jeho výnimočný podiel na definovaní modernej reči slovenského sochárstva i jeho vyhranený a bohatý autorský program, ktorý v sebe od počiatku spájal národnú identitu s európskou univerzálnosťou, sa stal nespochybniteľnou konštantou slovenskej výtvarnej scény.

Kompánkova tvorba bola od počiatku bytostne spätá s fenoménom rodnej krajiny, zároveň však veľmi citlivo reagovala na aktuálne európske trendy a definovala ich adekvátne paralely v prekvapivo jedinečnej reči línií a objemov. Jeho výtvarný jazyk smeroval  k redukcii foriem, ku znaku, k archetypu, ktorý nadobudol v jeho tvorbe priam metaforický význam. Jeho sochy  –  abstrahované ženské postavy, poľné znaky, zvonice, penáti, kríže, stĺpy a brány sa stali skutočnými nadčasovými symbolmi krajiny, prírody, ale najmä domova, ktorý Kompánek - rodák z Rajca, povýšil na jedinečné a zmysluplné východisko celej svojej tvorby. Tu, v krajine svojho detstva a spomienok, našiel inšpiráciu, ku ktorej sa neustále vracal.

Kompánek svoje sochy i reliéfy často realizoval v kove, epoxide či sadre, najprirodzenejším materiálov však pre neho bolo vždy drevo. Vdychoval jeho vôňu, miloval jeho štruktúru a s vášňou odhaľoval tajomnú miazgu života ukrytú v jeho vnútri. Využíval jeho ušľachtilú farebnosť a lesk, ale i drsné povrchy a pukliny, ktoré zjemňoval tajomnými farebnými tónmi. Spočiatku to boli len jemné náznaky a decentné stopy štetca na jeho drevených penátoch, zvoničkách, madonách. Neskôr pribudli výrazne pomaľované postavy či hravá farebnosť jeho drevených komorných fašiangových figúrok – to bola cesta, ktorá ho nakoniec definitívne priviedla k maľbe.

V osemdesiatych rokoch jej zvodom podľahol a začal maľovať svoje znakové kompozície, v ktorých známe atribúty krajiny, obrysy ľudových architektúr, poľných znakov a abstrahovaných postáv  zasadil do neutrálneho pozadia. Očarený farbou, jej žiarivou čistotou i sugestívnou hĺbkou  nanášal na plátno, kartón či dosku jemné vrstvy a štruktúry pozadia, pevnými ťahmi štetca maľoval a vrypmi kreslil línie a siluety, rozotierajúc farbu do plôch, ktoré umocnili sugestívny účinok jeho diel.

Rozšíril a rozjasnil svoju paletu, ale neustále sa vracal i k tajomnej zemitej farebnosti jesennej prírody. Kompánek však nadovšetko miloval zimu, tajomné obdobie Vianoc, mrazivé noci s jasným mesiacom, ticho padajúci sneh, ktorý zahalil strechy, zmäkčil siluety domov a zachoval stopy saní a koníkov, uberajúcich sa mĺkvou krajinou.

Tieto spomienky a pocity zvečnil vo svojich neopakovateľných krajinách i bohatých figurálnych kompozíciách. Ich vyvrcholením sa stali fašiangové motívy, v ktorých rezonujú legendy, mýty a povery umocnené tajomnou mágiou zimy.

Kompánkove fašiangové obrazy –  to sú jedinečné spomienky na veselú bujarosť sprievodov v Rajeckej doline. Sú to spomienky na bizarnosť masiek, na malebnosť farieb a tvarov, na sviežosť a čistotu zvukov a tónov. Spomienky na chvíle, keď muzikanti hrajú, nevesty a parobkovia, ale aj strigy, cigánky, bosorky a trpaslíci pretancujú celé noci, keď babky zhodia z pliec ťarchu rokov a sťa mladice rozkazujú hudcom a keď všetci netrpezlivo očakávajú príchod Turoňa – kráľa všetkých sprievodov  a slávností.

Turoň má v Kompánkovej sochárskej i maliarskej tvorbe dominantné miesto – raz ako veľkolepá postava zo slovanských pohanských mýtov a rituálov spätých s tajomstvom zeme, zrodu,  slnovratu, inokedy ako obdoba antického Kentaura - únoscu a tajomného zvodcu - ale nájdeme ho často i v role dobrosrdečného „turoňka“ v jeho farebnej i tvarovej malebnosti.

Neoddeliteľnou súčasťou Kompánkovej sochárskej i maliarskej tvorby sú jeho kolekcie drobnej komornej plastiky, akési „sochy do ruky“, ako ich sám s obľubou nazýval a, samozrejme, hračky. Tieto boli pre neho nekonečnou hrou s vlastnou fantáziou, hrou s farbou a s jedinečným materiálom, ktorý v jeho tvorbe predstavovalo drevo. Drevo, dokonale tvárne a poddajné, ktoré  akoby malo vlastnú pamäť a skrývalo v sebe tajomstvá dávnych čias. Možno aj práve preto Kompánkove sochy – hračky vnímame nielen zrakom, ale i hmatom. Túžime ich držať v rukách, láskať ich, cítiť ich teplo, vstrebávať magický odkaz, ktorý ich materiál, tvar a farba vyžarujú.

Prvé Kompánkove sochy – hračky  vznikli pôvodne pre svet detí, no veľmi rýchle prenikli do sveta dospelých, ktorý dodnes napĺňajú svojou fantáziou, jemným humorom a neopakovateľnou sviežosťou.

Výstava Vladimír Kompánek  Zimný čas je zostavená zo súkromnej zbierky, ktorá bola s citom budovaná a reprezentuje nielen dobrý vkus zberateľa, ale i jeho osobný a úprimný vzťah k autorovi a jeho dielu

Mgr. Mária Horváthová, kurátorka výstavy

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk