Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Galéria Čadca pozýva na výstavu Gustáva Švábika

Publikované: 09. 10. 2013 09:00

Priaznivcov výtvarného umenia pozývame na vernisáž v poradí už tretej výstavy v nových priestoroch Galérie Čadca v Mestskom dome v Čadci. Od 10. októbra do 10. decembra 2013 môžete obdivovať diela známeho kysuckého sochára Gustáva Švábika, ktorý sa v tomto roku dožíva významného životného jubilea. Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. októbra 2013 o 17.00 hod. Garantmi výstavy sú Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca.

Akad. sochár Gustáv Švábik – Macvejda

Akademický sochár Gustáv Švábik – Macvejda sa narodil 3. novembra 1943 v Turzovke. Od roku 1950 navštevoval základnú školu v Krásne nad Kysucou, v tom istom roku sa presťahoval s rodičmi do Žiliny. V rokoch 1959 – 1963 študoval na Umelecko-priemyselnej škole v Turnove. V roku 1963 sa vrátil na rodné Kysuce a pôsobil ako učiteľ výtvarnej výchovy v Zborove nad Bystricou. Neskôr, v rokoch 1966 – 1972 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u doc. V. Kautmana, odbor tvarovania. V rokoch 1978 – 1991 pôsobil ako pedagóg na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Od roku 1991 pôsobí v slobodnom povolaní ako výtvarník v Turzovke, Čadci a Žiline. Venuje sa monumentálnej a komornej sochárskej tvorbe. Svoje objekty a reliéfy vytvára z dreva, rešpektujúc a využívajúc možnosti materiálu. Hlavnou témou a inšpiračným zdrojom sa mu natrvalo stala krajina. Jeho diela sa už desaťročia stretávajú s pozitívnym hodnotením odborníkov i širokej verejnosti. Pravidelne vystavuje na Kysuciach a v Žiline, jeho diela obdivovali v Bratislave, Prahe, v Londýne, Berlíne, Paríži, v Poľsku i Bielorusku. Popri tvorbe sú jeho veľkými láskami príroda a šport. Žije so svojou rodinou v Čadci.

Tvorba akad. sochára Gustáva Švábika je neodmysliteľne spätá s jeho súčasným pôsobiskom, a to sú Kysuce, na Kysuciach malebná Turzovka, v ktorej srdci stojí Macvejdov dom a v ňom krčma a ateliér. Krajina, v ktorej sa romantická krása prírodných scenérií a prostredia všadeprítomnými stopami dotýka histórie slovenského kysuckého ľudu, sa stáva tou optimálnou cestou k vlastnej sebareflexii a k autentickému umeleckému vyjadreniu autora.

Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline

Neodmysliteľné rekvizity chlapčenstva i učedníctva zároveň. Všetko to nachádzame i dnes v ateliéri Gustáva Švábika v Turzovke. Prekvapuje nás dobiedzavé zaujatie nie dávno ešte kysuckého chlapca pre materiál, s ktorým vyrástol. Dnes umocnený intelektuálnym nadhĺadom profituje zo silného, pocitového potenciálu rodiska.

Róbert Brun, maliar

Švábikove reliéfy nie sú len oslavou kysuckého dreva. Ono s ním spieva ódy o Kysuciach. Jeho katedrály nás pozývajú k modlitbe. Jeho krajiny, v ktorých zaznieva vzdialený zvon zvolávajúci zimnými závejmi k adventným meditáciám. Božie muky či poľné kríže zklaiate vysoko v horách opantávané trávnicami a ich ozvenami nás pozývajú pokľaknúť. A potom dreveničky a dreveničky – skryté to ľudské teplo v prázdnom nekonečne. To je všetko je nostalgická poézia Gustáva Švábika.Túžba po objavovaní zázrakov sveta, ale zároveň vrúcna láska k tvrdej rodnej hrude.

Alex Mlynarčík, maliar (Paríž)

Pozvánka na výstavu

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk