Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Galéria Čadca pozýva na výstavu Gustáva Švábika

Publikované: 09. 10. 2013 09:00

Priaznivcov výtvarného umenia pozývame na vernisáž v poradí už tretej výstavy v nových priestoroch Galérie Čadca v Mestskom dome v Čadci. Od 10. októbra do 10. decembra 2013 môžete obdivovať diela známeho kysuckého sochára Gustáva Švábika, ktorý sa v tomto roku dožíva významného životného jubilea. Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. októbra 2013 o 17.00 hod. Garantmi výstavy sú Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca.

Akad. sochár Gustáv Švábik – Macvejda

Akademický sochár Gustáv Švábik – Macvejda sa narodil 3. novembra 1943 v Turzovke. Od roku 1950 navštevoval základnú školu v Krásne nad Kysucou, v tom istom roku sa presťahoval s rodičmi do Žiliny. V rokoch 1959 – 1963 študoval na Umelecko-priemyselnej škole v Turnove. V roku 1963 sa vrátil na rodné Kysuce a pôsobil ako učiteľ výtvarnej výchovy v Zborove nad Bystricou. Neskôr, v rokoch 1966 – 1972 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u doc. V. Kautmana, odbor tvarovania. V rokoch 1978 – 1991 pôsobil ako pedagóg na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Od roku 1991 pôsobí v slobodnom povolaní ako výtvarník v Turzovke, Čadci a Žiline. Venuje sa monumentálnej a komornej sochárskej tvorbe. Svoje objekty a reliéfy vytvára z dreva, rešpektujúc a využívajúc možnosti materiálu. Hlavnou témou a inšpiračným zdrojom sa mu natrvalo stala krajina. Jeho diela sa už desaťročia stretávajú s pozitívnym hodnotením odborníkov i širokej verejnosti. Pravidelne vystavuje na Kysuciach a v Žiline, jeho diela obdivovali v Bratislave, Prahe, v Londýne, Berlíne, Paríži, v Poľsku i Bielorusku. Popri tvorbe sú jeho veľkými láskami príroda a šport. Žije so svojou rodinou v Čadci.

Tvorba akad. sochára Gustáva Švábika je neodmysliteľne spätá s jeho súčasným pôsobiskom, a to sú Kysuce, na Kysuciach malebná Turzovka, v ktorej srdci stojí Macvejdov dom a v ňom krčma a ateliér. Krajina, v ktorej sa romantická krása prírodných scenérií a prostredia všadeprítomnými stopami dotýka histórie slovenského kysuckého ľudu, sa stáva tou optimálnou cestou k vlastnej sebareflexii a k autentickému umeleckému vyjadreniu autora.

Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline

Neodmysliteľné rekvizity chlapčenstva i učedníctva zároveň. Všetko to nachádzame i dnes v ateliéri Gustáva Švábika v Turzovke. Prekvapuje nás dobiedzavé zaujatie nie dávno ešte kysuckého chlapca pre materiál, s ktorým vyrástol. Dnes umocnený intelektuálnym nadhĺadom profituje zo silného, pocitového potenciálu rodiska.

Róbert Brun, maliar

Švábikove reliéfy nie sú len oslavou kysuckého dreva. Ono s ním spieva ódy o Kysuciach. Jeho katedrály nás pozývajú k modlitbe. Jeho krajiny, v ktorých zaznieva vzdialený zvon zvolávajúci zimnými závejmi k adventným meditáciám. Božie muky či poľné kríže zklaiate vysoko v horách opantávané trávnicami a ich ozvenami nás pozývajú pokľaknúť. A potom dreveničky a dreveničky – skryté to ľudské teplo v prázdnom nekonečne. To je všetko je nostalgická poézia Gustáva Švábika.Túžba po objavovaní zázrakov sveta, ale zároveň vrúcna láska k tvrdej rodnej hrude.

Alex Mlynarčík, maliar (Paríž)

Pozvánka na výstavu

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk