Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Galéria Čadca pozýva na výstavu Ondreja Zimku

Publikované: 24. 05. 2013 14:30

V piatok 10. mája 2013 sprístupnilo Mesto Čadca nový kultúrny priestor v objekte Mestského domu v Čadci. Jeho súčasťou je nové sídlo Informačného centra mesta a výstavná sieň – Galéria Čadca.

Ako prvý sa na uvedenej pôde svojou tvorbou predstavuje významný slovenský maliar, kysucký rodák, akademický maliar Ondrej Zimka. Jeho diela - obrazy a objekty exkluzívne zapožičal zo svojej súkromnej zbierky Ing. Jozef Markulják, predseda Správnej rady Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava. Výstava, nazvaná Na dreve maľované, ponúka návštevníkovi 23 obrazov a objektov, ktoré boli vytvorené v rokoch 1993 až 2008. Kurátorsky ju pripravil akad. sochár Jaroslav Gaňa.

Výstavný priestor galérie ponúkne domácim i zahraničným návštevníkom výstavy a expozície významných rodákov a ďalších vynikajúcich slovenských umelcov, ako aj tvorcov z blízkej Poľskej i Českej republiky. Svoje miesto si tu nájdu aj rôzne tematické výstavy venované historickým udalostiam mesta i jeho súčasnému dianiu. Vo vstupnej miestnosti výstavnej siene môžete obdivovať aj drôtený objekt Srdce pre Čadcu, ktorého autorom je umelecký drotár z Juraj Šerík z Čadce. Galéria je prístupná počas pracovných dní od 8. do 16.00 h. V mesiacoch jún – august bude prístupná aj v sobotu od 8.00 do 12.00 h.

Srdečne Vás pozývame.

Galéria Čadca

Ondrej Zimka (*29. 11. 1937, Turzovka)

slovenský maliar, grafik, ilustrátor a karikaturista

Maliar Ondrej Zimka patrí už niekoľko desaťročí k významným osobnostiam slovenskej maľby. Popri voľnej a monumentálnej tvorbe na drevo sa venuje aj tvorbe ilustrácií, filmovej a plagátovej tvorbe, karikatúre, kreslenému filmu, art protisu a plastike. Ilustroval viac než 100 kníh pre deti, usporiadal vyše 200 výstav doma a v zahraničí. Za svoju ilustračnú tvorbu získal mnohé prestížne ceny. Je nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu a Radu Ľudovíta Štúra II. triedy. Patrí medzi zakladateľov Kysuckej galérie a Spolku výtvarníkov Slovenska. Je nositeľom titulu Slovenský výtvarník roka za rok 2011, ktorý mu vlani udelila rada Fondu výtvarných umení za mimoriadne rozsiahly a kreatívny prínos do viacerých oblastí slovenského umenia druhej polovice 20. storočia.

Ondrej Zimka je autorom loga Palárikovej Rakovej, národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby, ktorá sa už 46 rokov koná na Kysuciach, v Rakovej a Čadci.

Odznelo na vernisáži výstavy 10. mája 2013

„Mama a otec ma umiesili z kysuckej hliny, upiekli v horúcej peci lásky. Naučili ma spoznávať svet jazyka, ktorý nezabudol mäkký a tvrdý jer, poetické rozprávanie v podobenstvách a poéziu severných vetrov. Moje prvé pesničky milovali pokosené trávy a doteraz voňajú senom. Všetkým Kysučanom dávajú sudičky do vienka vytrvalosť, pracovitosť a nezdolnosť. To sa ušlo aj mne.“

Ondrejovi  Zimkovi dali sudičky do vienka aj výnimočný talent. A on ho prijal a naplno rozvinul.

„Darmo by som sa cítil maliarom, keby som ním nebol. Darmo sa cítiť chlapom, keď ním nie ste. Netreba o tom rozmýšľať. Načim si obliecť gate a chytiť do ruky štetec. Či sme to, alebo ono – posúdia iní – alebo Ony.... Námety nehľadám. Bývajú vo mne, plávajú vo farebných snoch a v čase pohody sa vynárajú do modrého ticha. “

A nás, Zimkových verných priaznivcov,očarúvajú. Vždy a všade, na každom mieste. Neomylne spoznávame jeho maľbopis. Stovky, ba tisíce reálnych i fantastických, priam rozprávkových postáv a postavičiek, koníkov, kravičiek, chalúpok, okienok, vŕškov a cestičiek všakovako poskladaných a roztancovaných, tisíce príbehov – a každý svojbytný, jedinečný, s veľkou výpovednou i estetickou hodnotou. Až vám z toho všetkého prechádza zrak. A nech ste kdekoľvek, nech sa akokoľvek snaží zostať v utajení, s neochvejnou vierou vieme a cítime, že je to on, majster Zimka a že maľuje pre nás, pre našu radosť a potešenie. Rozsvieti aj to najčernejšie nebo. Na výstavách, v knihách, vo filmoch. V čom hľadať pôvod nezvyčajnej tvorby Ondreja Zimku? pýta sa Ladislav Ťažký. A nachádza jednoduchú odpoveď. V jeho duši, samozrejme.

A v jeho rodisku. Na Kysuciach. A samotný Zimka to rád priznáva. „Som prerastený Kysucami ako kysucká slanina. Keď privriem oči, počujem spievať smreky, v žilách sa ozve živica, prebudia sa tajomní Besovia, pôvodní obyvatelia Kysúc. Trblietavé Vianoce – pod záľahami snehu je teplučko ako pod maminou perinou. Kdeže, z tej rozprávky nevytiahnem ani pätu.“ A k svojej tvorbe dodáva: „Kto raz vstúpi do mora farieb, už ich nezmyje. S otvorenými očami vníma hĺbku vášní, silu nadnášania a nehu pohladenia múz svetielkujúcich v tme.

Každý nosí v sebe galériu najoriginálnejších vzácnych obrazov. Je zamknutá na sedem zámkov. Kľúčom je pracovitosť, vytrvalosť, citovosť a láska k životu, tej najrozkošnejšej milenke.“

(citácie: monografia Ondrej Zimka, Magma, 2009)

Plagát k výstave

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk