Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Galéria Čadca si pripomína 5. výročie svojho vzniku

Publikované: 09. 05. 2018 08:30

Galéria Čadca bola otvorená 10. mája 2013 ako nový mestský kultúrny priestor. Zameriava sa najmä na sprostredkovanie tvorby slovenských umelcov, s osobitým dôrazom na kysuckých výtvarníkov. Doposiaľ predstavila verejnosti tvorbu slovenských autorov – Ondreja Zimku (galérii venoval aj originálny maľovaný základný kameň), Gustáva Švábika, Vladimíra Kompánka, Pavla Mušku, Jozefa Mundiera a Veroniky Mundierovej, Miroslava Cipára (vytvoril a daroval galérii logotyp), Ivana Köhlera, Ondreja 4. Zimku, Jozefa Kollára, Pavla Krkošku, poľských maliarov Michala Kłisa a Adama Papke (v spolupráci s partnerskými mestami Žywiec a Toruň) i tvorbu ôsmich maliarov a sochárov – členov významnej výtvarnej skupiny Galandovcov. Na prelome rokov 2014 a 2015 pripravila pri príležitosti 480. výročia založenia mesta Čadca jedinečnú expozíciu pod názvom Kysuce v písomných pamiatkach, písomné pamiatky na Kysuciach. Umelca a človeka výnimočných kvalít, ktorý prežil svoje detstvo i mladosť v Čadci – Milana Paštéku si galéria uctila výberom z jeho tvorby pri príležitosti nedožitého životného jubilea – 85 narodenín. K pozoruhodným patrila aj výstava Zem Slovensko XIII. (tvorba umelcov stredného Slovenska) či výstava nazvaná V rodnom hniezde talentovaného Ondreja 4. ZImku. Priestor dostali aj mladí začínajúci kysuckí umelci Barbora Harciníková, Ján Bátorek a Lukáš Škorvánek. V spolupráci s Považským múzeom v Žiline bola v rámci výstavy Drotári 2015 – posuny tradície prezentovaná tvorba takmer 70 súčasných slovenských výtvarníkov a umeleckých remeselníkov zo Slovenska i Českej republiky pracujúcich s drôtom.

V spolupráci s Medzinárodným domom umenia BIBIANA pripravila galéria tri interaktívne tematické výstavy Putovanie s ovečkou, V modrobielom lese a Krajina komiksu, ktoré sa stretli s veľkým  ohlasom u detí a mládeže. K mimoriadnym počinom patrila v roku 2017 expozícia unikátnych sklenených plastík svetoznámeho sklára – Slováka žijúceho vo Francúzsku Jána Zoričáka, ktorý pre naše mesto vytvoril dielo pod názvom Energia Čadca. Výstava bola doposiaľ najnavštevovanejšou (takmer 1 000 návštevníkov).

Galéria Čadca potvrdila počas piatich rokov svojej existencie svoju zmysluplnosť a životaschopnosť. Uvedené výstavy významnou mierou obohatili kultúrny život v meste i regióne. Popri výstavách lákajú návštevníkov a osobitne deti, mladých ľudí i seniorov najmä rôzne tematické podujatia, výtvarné dielne a diskusie s umelcami a o umení. Pedagógovia využívajú priestor galérie aj na netradičné hodiny výtvarnej výchovy. Súčasťou jednotlivých vernisáží sú aj komorné koncerty či vystúpenia vynikajúcich sólistov z Kysúc i Slovenska.

V galérii sú inštalované aj originálne veľkorozmerné drôtené objekty umeleckých drotárov z Čadce. Juraj Šerík vytvoril Srdce pre Čadcu, Róbert Hozák Slnko pre Čadcu a Ľubica Kullová Anjela pre Čadcu.

Bránou galérie prešlo do dnešných dní 12 835 návštevníkov

Garantmi a organizátormi výstav a tematických podujatí v galérii je Mesto Čadca a Dom kultúry v Čadci. Stálymi partnermi galérie a jej podporovateľmi sú Kysucká kultúrna nadácia Bratislava a jej vedúci predstavitelia JUDr. Anton Blaha a Ing. Jozef Markulják a akad. sochár Jozef Mundier. K priaznivcom a priateľom galérie patria aj mnohí ďalší kysuckí umelci, predstavitelia kultúrneho života a priaznivci umenia. Všetkým patrí naša úcta a úprimné poďakovanie.

Galéria by však neplnila svoje poslanie bez svojich návštevníkov. Teší nás, že ich počet z roka na rok narastá. Úprimne im ďakujeme za záujem o krásu a umenie a pozývame ich na ďalšie výstavy a podujatia v galérii.

Galéria je otvorená v PO – PIA od 8.00 do 16.00 hod. a v mesiacoch jún, júl a august aj v sobotu od 8.00 do 12.00 hod. Pre záujemcov a kolektívy aj mimo uvedeného času. Vstup je voľný. Kontakt: +421 76 300 14, +421 915 822 646

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk