Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Galéria Čadca vystavuje vzácne archívne dokumenty

Publikované: 28. 11. 2014 15:30

V stredu 26. novembra 2014 o 15.00 hod. sa v priestoroch Galérie Čadca v Mestskom dome uskutočnila vernisáž výstavy nazvanej Písomné pamiatky na Kysuciach, Kysuce v písomných pamiatkach. Cieľom expozície je predstaviť región ukážkami konkrétnych písomností so vzťahom ku Kysuciam od najstarších čias do začiatku 20. storočia, ako aj oboznámiť širokú verejnosť s dejinami vlastného regiónu inou, originálnou formou v širšom geografickom kontexte (v rámci stolice, kráľovstva či pohraničných oblastí). Výstava prináša ukážky toho, ako sa Kysuce objavovali v písomnostiach a aké písomné pamiatky na sledovanom území počas siedmych storočí vznikali. V rámci expozície budú mať návštevníci teda možnosť prehliadnuť si unikátne písomné listiny datujúce založenie obcí a miest Kysúc, ako aj písomnosti dokumentujúce významné udalosti v ich živote. Vzácne originály i kópie viac než 30 listín sú doplnené mestskými knihami a pečaťami a ďalšími exponátmi. Jednotlivé listiny sa viažu ku kysuckým mestám Čadca, Turzovka, Kysucké Nové Mesto a Krásno nad Kysucou, k obciam Raková, Zákopčie, Podvysoká, Lodno, Vysoká nad Kysucou, Riečnica, Dunajov, Ochodnica, Horný a Dolný Vadičov, Rudina, Nesluša, Nová Bystrica, Olešná a ďalším lokalitám na Kysuciach a v oblasti Žiliny. Autorom a kurátorom výstavy je Mgr. Drahomír Velička, PhD., riaditeľ čadčianskej pobočky Štátneho archívu v Bytči. Odborne a technicky pri realizácii a inštalácii výstavy spolupracoval Peter Bronček.

Vernisáže výstavy sa zúčastnili vedúci predstavitelia a pracovníci Mesta Čadca a jeho organizácií, riaditeľka Štátneho archívu v Bytči PhDr. Jana Kurucárová, riaditeľ a pracovníci pobočky tohto archívu v Čadci, zástupcovia kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií a ďalší hostia. Svojim vystúpením podujatie obohatila aj klaviristka a hudobná pedagogička Irina Školníková.

Garantmi výstavy sú mesto Čadca, Štátny archív v Bytči, pobočka Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca a O. z. Terra Kisucensis. Exponáty zapožičali Štátny archív v Bytči a jeho pobočky v Čadci a Žiline, Slovenský národný archív, Archív mesta Bratislavy a Mesto Turzovka. Kópie stredovekých listín sú publikované so súhlasom Maďarského krajinského archívu v Budapešti. Výstavu podporili Kysucká kultúrna nadácia, Rísmkokatolícka cirkev – Žilinská diecéza a Považské múzeum v Žiline. Za podporu ďakujeme.

Veríme, že výstava zaujme návštevníkov a potešia sa jej aj pedagógovia a žiaci i študenti základných, stredných i vysokých škôl, pre ktorých bude nepochybne vhodnou a netradičnou formou na doplnenie vedomostí o histórii Kysúc. Výstava sa koná pri príležitosti 480. výročia založenia Čadce a potrvá do 20. januára 2015.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk