Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Grand Prix na ETNOFILME ČADCA 2012 získal Renato Morelli z Talianska

Publikované: 29. 10. 2012 10:20

Cenu primátora mesta Čadca získal film Človek stroj

V Čadci sa v piatok 26. októbra 2012 skončil 17. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov s tematikou etnológie a sociálnej a kultúrnej antropológie Etnofilm Čadca 2012. Na pôde Domu kultúry v Čadci, kde sa festival konal, si ceny za najlepšie filmy z rúk predsedníčky poroty Jadwigy Hučkovej (Poľsko), riaditeľky festivalu Silvie Petrekovej a ďalších spoluorganizátorov prevzalo 15 tvorcov a ich zástupcov. Hlavnú cenu – Zlatého turoňa získal za výstižné a vnímavé zachytenie života a jedinečných hudobných zvyklostí v talianskej obci v Alpách film Renata Morelliho (Taliansko) Hlasy z Vysočiny. Tri dni v Premane. Strieborný turoň patrí režisérovi slovenského pôvodu žijúcemu na Novom Zélande Iljovi Ruppeldtovi za film Svadba – blízke stretnutia rómskeho druhu. Bronzový turoň putuje do Poľska Jerzymu Kalinovi za film Archimandrita. Cenu primátora mesta Čadca, ktorú v jeho mene odovzdal zástupca primátora Ing. František Prívara (na snímke s členkou poroty Helenou Beránkovou, ktorá cenu prevzala za neprítomných autorov filmu), získal film Rosela Corellu a Alfonsa Morala (Španielsko) Človek stroj za morálnu výzvu k úvahám o globálnych dopadoch ľudského konania. Ďalšie ceny získali Jaroslav Rihák (SR, Život v ohrade – z cyklu Família), Ján Čáni (Srbsko, Petrovská zabíjačka u Rybovičov), Jiřina Kosíková (ČR, Moje vojny – Věra Fialová*1918), Viliam Poltikovič (ČR, Maestra Ayahuasca), Marek Šulík (SR, Zvonky šťastia), Zuzana Antalová (Maďarsko, Ikony a potkany – Robert Hammerstiel), Martina Krušinská (SR, Zvonce spod Rozsutca). Cenu filmových novinárov a Cenu študentskej poroty získal známy slovenský filmový tvorca Pavol Barabáš za film Pygmejovia – Deti džungle. Čestné uznania za svoje snímky získali Peter Kováč (SR, Slameníkové zeme), Miha Poredoš (Slovinsko, Tá, čo vyrába dáždniky) a Michele Trentini (Taliansko, Malá zem). Slávnostného ukončenia festivalu sa zúčastnila aj manželka zosnulého Martina Slivku – veľkej osobnosti slovenského filmu, zakladateľa a dlhoročného spolutvorcu festivalu, p. Oľga Slivková.

Mesto Čadca, ktoré sa ako jeden z hlavných organizátorov festivalu výrazne podieľalo na jeho príprave, realizácii a spolufinancovaní, vyslovuje úprimné poďakovanie všetkým filmovým tvorcom, členom výberovej a odbornej poroty a hosťom festivalu za ich odborný a ľudský prínos, všetkým organizátorom, spoluorganizátorom a partnerom festivalu za jeho dôslednú prípravu a realizáciu a divákom za vysokú návštevnosť a záujem o dokumentárnu filmovú tvorbu. Potešiteľné a sľubné do budúcnosti je najmä to, že sa festivalového diania zúčastnilo množstvo mladých ľudí a počet divákov prítomných na súťažných filmových projekciách v porovnaní s minulosťou výrazne vzrástol.

Dovidenia na ETNOFILME ČADCA 2014, priatelia.

Hlavní organizátori 17. ročníka Etnofilmu Čadca 2012: Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Mesto Čadca

Spoluorganizátori festivalu: Slovenský filmový ústav Bratislava, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, Katedra etnológie a kultúrnej antropológie FiF UK Bratislava, Slovenské národné múzeum v Martine, Národopisná spoločnosť Slovenska, Literárny fond, Krajanské múzeum Matice slovenskej Martin, Slovenský filmový zväz, Univerzitná knižnica v Bratislave, Kysucká kultúrna nadácia, Kysucké múzeum v Čadci, Krajská knižnica v Žiline.

Partner festivalu: Veľvyslanectvo Českej republiky

Mediálni partneri festivalu: TASR, Vaša TV, KTV, Týždenník Kysuce, MY Kysucké noviny, Rádio Frontinus

Foto: Peter Bronček

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk