Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Hodový víkend v Čadci sa vydaril

Publikované: 05. 09. 2014 10:30

Umeleckí drotárski majstri a ďalšie tradičné remeslá, pestrá paleta predajných stánkov a všakovakých gastronomických pochúťok, bohatý kultúrny program, vynikajúce folklórne súbory, obľúbené hudobné skupiny a sólisti, tanečné a divadelné vystúpenia, šermiarske súboje a dravé vtáky a mnohé ďalšie atraktívne vystúpenia a sprievodné aktivity naplnili vrchovato čadčiansky hodový víkend. Zavítali naň tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. A hoci sme si slniečka užili menej, než sme si želali, môžeme smelo povedať, že bol nielen hodový ale aj pohodový. Už v piatok  večer počas festivalu Revival Night sa Matičné námestie zaplnilo takmer do posledného miesta. Noc návratov patrila v tomto roku najmä fanúšikom kapiel KISS a Kabát a speváka J. Schelingera.

Sobota sa niesla aj v znamení dobových tematických a šermiarskych vystúpení, ktoré predviedla skupina historického šermu Vir Fortis. Podvečer zabávali návštevníkov skupiny Absurd (PL), Los Remesios a atraktívne huslistky tria Xplosion. Od prítomného publika si vyslúžili veľký potlesk, podobne ako kapely Arzén a Hex, ktoré sa postarali o finále večera.

Nedeľa bola sprevádzaná chladenejším a daždivejším počasím, no centrum mesta a námestie sa aj napriek tomu zaplnili a ľudia sa dobre bavili. Už tradične vynikajúce výkony predviedli domáce folklórne súbory DFS Kelčovan a KUK. Veľký ohlas zaznamenalo aj spoločné vystúpenie gajdoša Pavla Kužmu a speváčky Heleny Zahradníkovej a FS Rozsutec zo Žiliny. Divákov potešili aj vystúpenia FS Poľana (ČR), ĽH Polajka (ČR) a súbor Žywczane (PL). Veľkým aplauz a standing ovation sprevádzali aj vynikajúci koncert skupiny Banda, ktorá sa predstavili v Čadci po prvýkrát. V závere večera zneli svetoznáme muzikálové melódie v jedinečnom podaní sestier Michaely Sojčákovej a Janky Bégerovej a moderný folk v podaní obľúbenej skupiny Hrdza, ktorú návštevníci hodov poznajú už aj z minulých rokov.

Už tradične sa v nedeľu dopoludní konala na Matičnom námestí aj slávnostná sv. omša. Celebroval ju vdp. dekan Emil Floriš spoločne s predstaviteľmi ďalších dvoch čadčianskych farností – Kýčerka a Milošová.

Do Čadce na Bartolomejské hodové slávnosti zavítali aj delegácie z našich partnerských miest Toruň, Žywiec (PL) a Valašské Meziříčí (ČR) a okresu Oswienčim (PL). Za ich občanov nás oficiálne pozdravili A. Szlagor – burmister Žywca, J. Částečka – starosta V. Meziříčí, Z. Starzec – zástupca starostu okresu Oswienčim a Z. Derkowski – vedúci oddelenia kultúry mesta Toruň. Hostia prežili na Kysuciach a Slovensku bohatý program a odchádzali domov s mnohými krásnymi zážitkami. Spolupráca medzi našimi mestami sa sústavne rozvíja a prehlbuje a veríme, že tak tomu bude aj naďalej.

Súčasťou podujatia bolo aj dvojdňové 2. Svetové stretnutie čadčianskych rodákov, ktoré v spolupráci s mestom pripravil Spolok priateľov Čadce. Účastníkov stretnutia v obradnej sieni mesta osobne prijal a privítal aj primátor Milan Gura.

V nedeľu pred sv. omšou bola už po ôsmykrát slávnostne odovzdaná aj  Cena  Karola Guleju. Z rúk Dušana Mikolaja – správcu Kysuckej kultúrnej nadácie a primátora Milan Guru si ju prevzal Ľubomír Bernát z Vrútok. Primátor mesta prevzal aj vzácny dar od drotárky Ľubice Kullovej – Anjela pre Čadcu.

Návštevníci Čadce mali možnosť pozrieť si aj dve jedinečné výstavy. Dom kultúry pozýval na výstavu Vyznanie majstra železa a drôtu, ktorá priblížila tvorbu veľkého drotárskeho majstra Ladislava Jurovatého st. a Galéria Čadca pripravila výstavu pod názvom LXV z tvorby akad. maliara Pavla Mušku.  Výstava potrvá do 24. októbra 2014.

Slávnosti sa v tomto roku niesli aj v znamení 480. výročia založenia Čadce. Toto výročie sme si pripomenuli aj počas spoločenského programu a oficiálnych stretnutí s hosťami podujatia. K uvedenému výročiu pripravuje mesto na jeseň aj slávnostný koncert, odborný seminár a výstavu.

Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca ďakujú touto cestou všetkým spoluorganizátorom a partnerom Bartolomejského hodového jarmoku a 10. ročníka festivalu Drôtománia Čadca 2014  za spoluprácu, priazeň a podporu:

Spoluorganizátori

Mestá Toruň, Žywiec, Valašské Meziříčí, Rímsko-kat. farnosti Čadca – mesto, Kýčerka, Milošová, Kysucká kultúrna nadácia, Považské múzeum v Žiline, Žilinský samosprávny kraj, Spolok priateľov Čadce, Mestský podnik služieb Čadca, Mestská polícia Čadca, TJ Lokomotíva Čadca, Goralské informačné turistické centrum Mosty u Jablunkova, Kysucká hokejbalová únia.

Partneri

OOCR Kysuce, SEVAK, a. s., HAMPR Sk, s. r. o., CORA GEO, s. r. o., COOP Jednota Čadca, VÚB, a. s., TEMPRO – Stavebná firma, s.r.o., FoxRoof, spol. s r. o., PROFIRTA Čadca, JPE.Reality – Jozef Pajer, Kvetinárstvo Miroslava Budošová, Profirta Plus.

Mediálni partneri

Kysuce, MY Kysucké noviny, KTV, RTVS – Rádio Regina, Rádio Frontinus

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk