Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Hodový víkend v znamení pohody a krásneho počasia

Publikované: 02. 09. 2011 11:36

Tisícky Čadčanov, ale aj návštevníkov zblízka či zďaleka sa tešili z krásneho teplého počasia, ktoré sprevádzalo posledný augustový víkend, patriaci už tradične Bartolomejskému hodovaniu.

Oficiálny program začal pietnym aktom a kladením vencov pri pamätníku SNR a slávnostným zasadnutím mestského parlamentu, súčasťou ktorého boli odovzdanie ocenení – Ceny mesta Čadca, Ceny primátora mesta Čadca (píšeme o nich na inom mieste), Ceny Karola Guleju a oslava 15. výročia partnerstva medzi mestom Toruń a Čadca, ktorých sa okrem poslancov a vedúcich predstaviteľov mesta zúčastnili aj mnohí pozvaní hostia. Na znak priateľstva darovala Čadca mestu Toruń krásne pozlátené drôtené srdce (autor Juraj Šerík) Z rúk primátora Milana Guru si ho prevzal zástupca prezidenta Zbigniew Rasielewski.

Čadcu poctil svojou návštevou aj žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis, ktorý spoločne s vdp. dekanom Emilom Florišom a ďalšími kňazmi a diakonmi odslúžil nedeľnú sv. omšu na námestí. Čadcu prišli pozdraviť aj Dušan Mikolaj a vdp. Ladislav Ostrák z Kysuckej kultúrnej nadácie a Juraj Blanár – predseda žilinského VÚC.

Čulým a veselým ruchom, hudbou, spevom a dobrou zábavou prekypovalo najmä Matičné námestie, kde sa odohrával hlavný program. Veľký aplauz divákov zožali domáce folklórne kolektívy Kelčovan, Kysučan i KUK, terchovská Ťažká muzika, súrodenci Hana a Petr Ulrychovci a tiež účinkujúce súbory z partnerských miest. Dobrá nálada panovala aj medzi divákmi počas nedeľných promenádnych koncertov dychoviek na Námestí slobody. Tento rok bol mimoriadny nielen čo do počtu účinkujúcich (bolo ich viac  než 450), ale aj počtom zúčastnených remeselníkov a ľudových výrobcov (viac než 80 - Matičné námestie a ďalšie desiatky v centre mesta), medzi ktorými dominovali drotárski majstri. Krása ich tradičnými spôsobmi zhotovených výrobkov uchvátila a oslovila  každého, kto prešiel okolo ich stánkov.

Srdce pre Čadcu drôtovalo viac než 120 párov rúk

Festival Drôtománia, ktorý je už sedem rokov súčasťou slávností sa vyznačoval aj založením novej tradície – drôtovaním veľkého srdca. Táto novinka, mediálne prezentovaná ako Srdce pre Čadcu, sa stretla s veľkým ohlasom. Krásnu a náročnú prácu akou je drôtovanie, si  s nadšením vyskúšalo a svoju pečať na srdci zanechalo viac než 120 dospelých i detských návštevníkov jarmoku, medzi nimi aj primátor Milan Gura a jeho manželka, taliansky skladateľ a dirigent Renato Valorzi, ocenený výtvarník Štefan Mlich (predstavitelia KKN mu udelili cenu Karola Guleju za rok 2011) a ďalší hostia. Na drôtenej plastike má ešte Juraj Šerík veľa práce, no keď ju dokončí, bude zdobiť interiér nového sídla informačnej kancelárie mesta a výstavnej siene, (bývalé sídlo Kysuckej galérie v Mestskom dome).

Čadca privítala svojich poľských a českých partnerov

Celý program slávností s uznaním a radosťou absolvovali aj predstavitelia a pozvaní hostia z partnerských miest Toruń a Źywiec. Zbigniew Rasielewski, zástupca prezidenta mesta Toruň a Małgorzata Bieszczad – zástupkyňa burmistra Źywca sa aj osobne prihovorili a pozdravili Čadčanov a vyjadrili im svoje priateľstvo a obdiv. Hostia sa v Čadci cítili príjemne a odniesli si množstvo krásnych zážitkov z celého pobytu i zo stretnutí s novými i dávnejšími priateľmi.

Veľké sympatie si získali aj súbory, ktoré pricestovali z partnerských miest. Zaujali najmä mladí toruńskí hudobníci z kapely H5N1 či malé pôvabné baletky – Baby Jagi, ale aj veselá cimbálovka z Valašského Meziříčí a folkloristi zo źywieckého regiónu. Všetci si na otvorenom pódiu vyslúžili veľký aplauz a uznanie početného publika. Nechýbali ani ľudoví výrobcovia z Poľska a Českej republiky, či kolegovia z informačných centier.

Deťom a mladým patril aj osobitný program

Hodový jarmok odjakživa láka najmä deti a mladých. Nielen atraktívnymi stánkami s hračkami a sladkosťami či obľúbenými kolotočmi, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou každých hodov, ale aj ďalšími zaujímavými aktivitami. Pre tých najmenších to bolo predovšetkým vystúpenie populárneho Šaša Maroša, ktorý si pre zvedavé deti pripravil desiatky skvelých hier a súťaží. Mimoriadny úspech zaznamenala aj detská zóna vedľa Domu kultúry, kde sa deti mohli vyšantiť na veľkom nafukovacom hrade, na malých šmýkačkách, trampolíne a atraktívnom aquazorbingu. Veľkú pozornosť malých (ale aj dospelých) návštevníkov pútali v tejto zóne aj krásne dravé vtáky. Veľký biely stan zasa prilákal najmä tých drobcov, ktorí si chceli dať pomaľovať svoje tváričky rôznymi veselými maskami, alebo sami radi kreslia a maľujú.

Dospievajúca mládež privítala piatkové koncerty čadčianskych hudobných skupín a terchovského Arzénu či nedeľnú viac než trojhodinovú diskotéku. Škoda len, že mnohí mladí ľudia, ktorí sa tejto zábavy zúčastnili, nedokázali odolať alkoholu, a tak sa okoloidúcim naskytol neraz nelichotivý a veľmi smutný pohľad.

Poďakovanie účinkujúcim

Veľké poďakovanie vyslovujeme všetkým účinkujúcim domácim i zahraničným amatérskym i profesionálnym umeleckým kolektívom a sólistom, ako aj ľudovým a umeleckým remeselníkom, ktorí prijali pozvanie organizátorov a  počas troch dní ponúkli vďačnému publiku jedinečné zážitky, dobrú zábavu i poznanie, že tradícia, priateľstvo a spolupatričnosť sú cenné hodnoty, ktoré treba chrániť a rozvíjať.

Poďakovanie organizátorom, spoluorganizátorom a partnerom

Ďakujeme všetkým organizátorom, spoluorganizátorom a partnerom Bartolomejského hodového jarmoku a festivalu Drôtománia Čadca 2011 za spoluprácu, ústretovosť, finančnú i materiálnu podporu a priazeň. Aj vďaka Vám mohlo Mesto Čadca pripraviť a na vysokej úrovni zrealizovať svoje najvýznamnejšie a najnavštevovanejšie podujatie.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk