Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Irena Zemaníková predstaví svoju tvorbu v Čadci

Publikované: 09. 05. 2011 16:05

V utorok 10. mája 2011 o 15.00 hod. sa v Dome kultúry v Čadci uskutoční vernisáž výstavy kysuckej insitnej maliarky Ireny Zemaníkovej, ktorá patrí k uznávaným slovenským neprofesionálnym výtvarným umelcom. Výstava potrvá do 27. mája. Pripravili ju Kysucké kultúrne stredisko v Čadci a KIC mesta Čadca.

Kysucká insitná maliarka Irena Zemaníková sa narodila 7. februára 1938. Jej maľované obrázky nájdete v nejednej rodinnej zbierke, a to nielen na Kysuciach,  ale aj po celom Slovensku i v ďalekom svete. Učarili mnohým priaznivcom umenia. Obdivoval ich aj kysucký maliar Milan Mravec počas svojich návštev v rodnej obci. Túžba maľovať driemala v srdci dedinskej skromnej ženy od útleho detstva, no svoj prvý obraz – rodnú drevenicu a pred ňou malé dievčatko namaľované na drevenej doske – vytvorila až roku 1996. Odvtedy stvárnila stovky jedinečných obrazov zachytávajúcich neopakovateľnú atmosféru niekdajšieho života na dedine. Obrazy plné nádherných prírodných scenérií, drevených chalúpok, kostolíkov, sálajúceho tepla z gazdovských pecí a všadeprítomné postavy a postavičky, oživujúce a napĺňajúce každý motív. Kysuce v dňoch každodenných i v dňoch sviatočných, svätojánske noci plné mágie a prekrásnych panien, rodinná súdržnosť, najčarovnejší čas – čas vianočný, a ďalšie témy, ktoré nám doslova počaria. A láska. Všadeprítomná, sálajúca z každého obrázku, z každého ťahu štetcom. Neraz máte pocit, že ste sa ocitli v rozprávke. Autorka má neuveriteľný zmysel pre detail, precízne zachytenie skutočnosti a dekoratívnosť. Obzvlášť pôsobivo stvárňuje kysucký ľudový odev.

Ukážka tvorby Ireny Zemaníkovej

Irena Zemaníková sa od počiatkov svojej tvorby veľmi aktívne zapája aj do výtvarného života regiónu. Je členkou Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Kysúc, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci, pravidelne sa zúčastňuje a získava ocenenia na regionálnych, krajských a celoslovenských súťažiach a výstavách (Výtvarné spektrum, Žena a kvet), prezentuje  sa v rámci kolektívnych i samostatných výstav doma (Kysucká galéria Čadca a Oščadnica,  Turzovka, Raková, Staškov, Skalité, Žilina, Humenné) i v zahraničí (Poľsko – Varšava, Zywiec, Rajcza).

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk