Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Jan Palárik Beskydov – miláčik slovenského národa v Budapešti

Publikované: 25. 10. 2012 10:00

Združenie palárikovských miest a obcí Životnými cestami Jána Palárika v roku 190. výročia jeho narodenia sa v rámci svojej vydavateľskej činnosti môže pochváliť ďalším významným činom. V týchto dňoch vydalo už druhú súbornú publikáciu venovanú rakovskému rodákovi, kňazovi, dramatikovi, spisovateľovi a národnému dejateľovi Jánovi Palárikovi s názvom „Ján Palárik Beskydov – miláčik slovenského národa“. Monografiu zostavil autorský kolektív pod vedením spoluzakladateľa združenia Doc. Pavla Zemka, Th.D.

S radosťou sme preto prijali pozvanie na spomienkovú svätú omšu na počesť Jána Palárika a Šimona Klempu, ktorá sa konala 22. októbra 2012 v Kostole svätej Terézie Avilskej v šiestom budapeštianskom obvode pri príležitosti 150. výročia pôsobenia Jána Palárika v tomto kostole. V spomínanom kostole pôsobil vyše 10 rokov ako kaplán. Podujatie zorganizovali naši priatelia zo Slovenskej samosprávy VI. obvodu mesta Budapešť na čele s Ladislavom Petrom a miestna farnosť.

Slávnostnú svätú omšu celebroval Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup, poverený pastoráciou veriacich hovoriacich po maďarsky pre Bratislavu spolu s Vdp. Ladislavom Kissom-Malým, dekanom a farárom z Dorogu, Vdp. Pavlom Zemkom, zostavovateľom knihy a správcom farnosti v Kátlovciach a dekanom a správcom miestnej farnosti Vdp. Zoltánom Horváthom.

V závere svätej omše, ktorej slávnostnú atmosféru umocňovalo účinkovanie Budapeštianského slovenského speváckeho zboru Ozvena, uviedol knihu do života zostavovateľ publikácie Doc. Pavol Zemko jej odovzdaním do rúk celebrantom Mons. Jozefovi Haľkovi, Vdp. Zoltánovi Horváthovi a predstaviteľom slovenskej samosprávy na čele s pánom Ladislavom Petrom.

Po svätej omši, ktorej sa zúčastnili popri členoch združenia zástupcovia viacerých slovenských samospráv Budapešti a jej okolia, sa uskutočnilo kladenie vencov k pamätnej tabuli Jána Palárika a Štefana Klempu a agapé v priestoroch farského úradu. Sme nesmierne radi, že i takýmto spôsobom sme mohli podnietiť kultúrny život našich krajanov v Maďarsku, ktorí mali hojné zastúpenie na tomto podujatí v národných krojoch.

Kniha Ján Palárik Beskydov – miláčik slovenského národa bude k dispozícii čitateľom v novembri, kedy bude distribuovaná prostredníctvom členských miest a obcí. V rámci Slovenska združenie publikáciu predstaví v apríli 2013 v Trnave a obsahom knihy sa budeme zaoberať v samostatnom článku, ktorý bude zároveň pozvánkou na jej prezentáciu v regióne Kysúc.

Text a foto: Miroslav Mareček, výkonný tajomník združenia Životnými cestami Jána Palárika

Na fotografiách sú pamätné tabule Jánovi Palárikovi a Šimonovi Klempovi umiestnené v Kostole Svätej Terézie z Avily, slovenskí krajania v krojoch, účastníci z Kysúc - za Mesto Čadca Rudolf Cyprich, zástupca primátora, za Obec Raková František Kulla, Jaroslav Kormanec, Viera Urbaníková, zástupkyňa starostu a Miroslav Mareček, výkonný tajomník združenia Životnými cestami Jána Palárika a členovia združenia Životnými cestami Jána Palárika zo Slovenska pred kostolom a pri krátkej prehliadke Budapešti.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk