Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Jedinečné diela Miroslava Cipára prilákali na vernisáž mnohých obdivovateľov

Publikované: 05. 02. 2015 10:00

Počas uplynulého piatku (30. 1.) na celom území Slovenska husto snežilo. Perinbaba neobišla ani Kysuce a prikryla ich nadýchanou bielou perinou. Krajina sa tak zmenila na krásnu zimnú rozprávku. Do tohto rozprávkového sveta priam ideálne zapadla tvorba významného kysuckého výtvarníka, akad. maliara Miroslava Cipára (nar. 8. januára 1935). Na vernisáž jeho výstavy sa práve v tomto čase schádzali v mestskej galérii v Čadci jeho priaznivci a priatelia. Návštevníci obdivovali maľby za prítomnosti jubilujúceho autora a jeho manželky Vilmy, ako aj za prítomnosti mnohých milých a vzácnych hostí, ktorí pricestovali na vernisáž nielen z Kysúc, ale aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. Výstava ponúka návštevníkom 18 veľkorozmerných i menších plátien, ktoré vznikli najmä v období rokov 2013 – 2014, oslovujú svojou magickou farebnosťou, imagináciou, hravosťou a najmä – nezameniteľným výtvarným rukopisom majstra Cipára. Všadeprítomné čiary a grafické znaky dômyselne zakomponované do jednotlivých malieb nútia premýšľať a hľadať skryté témy a významy. Osobitné miesto na výstave má trojmetrové  sugestívne plátno nazvané Sem..., ktoré sa tematicky viaže k tragickej udalosti z roku 1945, kedy bolo v osade Semeteš, odkiaľ M. Cipár pochádza, popravených 21 mužov. Jediným, ktorý unikol smrti, bol práve maliarov otec  - Štefan Cipár. Obraz na výstavu zapožičala Galéria mesta Bratislavy. Obraz bude v galérii vystavený do 10. februára, následne putuje na ďalšiu výstavu. Nenechajte si ujsť  jedinečnú možnosť a príďte si pozrieť tento fascinujúci nádherný obraz. Aj napriek tomu, že je spodobnením tragickej témy, vyžaruje nesmiernu harmóniu, pokoj a najmä úctu k človeku a jeho životu.

Vernisáž výstavy M. Cipára sa niesla v slávnostnom a priateľskom ovzduší. Okrem autora a primátora Milana Guru prítomných pozdravili a o svojom vzťahu k autorovi a jeho dielu prehovorili jeho priatelia - novinárka Martina Grochálová (autorka knihy Počmáraný život), predseda Spolku priateľov Čadce Rudolf Gerát, a zástupca primátora Jaroslav Velička. Program svojim spevom a hudbou obohatili Pavol Kužma, Helena Zahradníková a ľudová hudba pod vedením Ivana Kubiša. V závere jubilujúcemu autorovi zablahoželal M. Gura a odovzdal mu krásny dar – jedinečné drôtené srdce (z dielne Juraja Šeríka). K blahoželaniu sa pripojili aj starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha, primátor  Turzovky Ľubomír Golis, podpredseda Správnej rady Kysuckej kultúrnej nadácie Dušan Mikolaj, predstavitelia miestnych i regionálnych kultúrnych inštitúcií, kysuckí výtvarníci, zástupcovia médií a ďalší autorovi priatelia a hostia.

Pri príležitosti konania uvedenej výstavy Miroslav Cipár vytvoril a daroval mestu Čadca originálne logo Galérie Čadca. Ďakujeme.

Výstava Miroslava Cipára, ktorá je aj poctou k umelcovmu významnému jubileu,  je v poradí už deviatou výstavou v priestoroch Galérie Čadca. Doposiaľ jej bránami prešlo 3500 návštevníkov.

Výstava potrvá do 2. februára 2015. Otvorené v pondelok - piatok od 8.00 do 16.00 hod. Na požiadanie a pre kolektívy aj mimo prevádzkových hodín. Vstup je voľný.  Srdečne vás pozývame.

Garanti výstavy: Mesto Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca. Partner výstavy: Galéria mesta Bratislavy.

Galéria Čadca ponúka za výhodné ceny svojim návštevníkom aj publikácie o živote a diele M. Cipára:

  • Miroslav Cipár - Maľba, monografia, Ivan Jančár, 2013
  • Počmáraný život – Miroslav Cipár v rozhovore s Martinou Grochálovou, 2013
  • Jajkele sa rozpráva s Bohom, Tomáš Janovic – aforizmy, ilustrácie M. Cipár, 2014.

K dispozícii sú aj publikácie o živote  a tvorbe ďalších výtvarníkov, ktorých výstavy pripravila Galéria Čadca – Ondrej Zimka, Gustáv Švábik, Pavol Muška.

*****

Miroslav Cipár sa narodil 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou – Semeteši. Patrí medzi najvšestrannejších slovenských umelcov – venuje sa maľbe, voľnej grafike, knižnej ilustrácii. Dizajnu, monumentálnej a značkovej tvorbe, tvorí sochy, divadelné výpravy aj kreslené filmy.  Absolvoval štúdium slovenského jazyka a výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte UK Bratislava a neskôr aj grafiku a monumentálnu maľbu na Vysokej škole výtvarných umení u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku. Je spoluzakladateľom bratislavského bienále ilustrácií detských kníh (BIB), pracovne pôsobil aj v Indii ako expert Children´s Book Trust. Pôsobí ako člen domácich i medzinárodných porôt (IBA Lipsko, Bienále Brno, Bienále ilustrácii Bratislava) a vedie mnohé výtvarné workshopy. Realizoval mimoriadne oceňované logá – BHS, GMB, BIB, SNG. Popri výstavách na Slovensku samostatne vystavoval v zahraničí v Prahe, Havane, Paríži, Osake, Kobe, Tokiu, Berlíne, Kolíne na  Rýnom, Washingtone, Daytone, New Delhi, Londýne atď. Je zakladajúcim členom Clubu grafikov v Bratislave. V roku 1989 stál pri zrode VPN, bol jednou z hlavných osobností nežnej revolúcie. Patrí k zakladateľom Kysuckej galérie. Celý život sa venuje aj práci s amatérskymi maliarmi. Na domácej i zahraničnej pôde získal mnohé ocenenia – vydavateľské ceny, zlatú a bronzové medaily IBA Lipsko (1070, 1977, 1989), zlaté medaily Bienále ilustrácií Bratislava (1973, 1977), je viacnásobným držiteľom Ceny ministra kultúry za najkrajšiu knihu roka, Ceny Ľudovíta Fullu, Premio Grafico, Bologna, Európskej ceny Univerzity v Padove. Mimoriadne si cení Zlatého orla z Festivalu najkrajších kníh sveta v Nice. V roku 2001 získal Cena primátora Bratislavy, je vyznamenaný Radom Ľudovíta Štúra I. triedy. S manželkou Vilmou žije v Bratislave, má dve deti a štyri vnúčatá.

V roku 2013 vyšla v Karmelitánskom nakladateľstve pôvabná knižka s názvom Počmáraný život – rozsiahly rozhovor Miroslava Cipára s novinárkou, čadčianskou rodáčkou Martinou Grochálovou. Miroslav Cipár v nej okrem iného hovorí, že „písmo sa stalo požehnaním i prekliatím jeho života.“ Táto myšlienka sa stala grafickým mottom knihy.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk