Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mesto Čadca otvorilo nový kultúrny priestor - Galéria Čadca ponúka ako prvú výstavu diel Ondreja Zimku

Publikované: 14. 05. 2013 16:00

V piatok 10. mája 2013 sprístupnilo Mesto Čadca nový kultúrny priestor v objekte Mestského domu v Čadci. Jeho súčasťou je nové sídlo Informačného centra mesta (IC) a výstavná sieň – Galéria Čadca. Slávnostného otváracieho večera, nesúceho sa v príjemnej a priateľskej atmosfére, sa za prítomnosti verejnosti zúčastnili primátor mesta Ing. Milan Gura, poslanci Mestského zastupiteľstva a ďalší predstavitelia mesta, vedenie Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava - JUDr. Anton Blaha, Ing. Jozef Markulják, vdp. dekan Ladislav Ostrák a Dušan Mikolaj, poprední kysuckí umelci Ondrej Zimka, Pavol Muška, Jozef Mundier, umelecký drotár Juraj Šerík, riaditelia a pracovníci mestských príspevkových organizácií a škôl, zástupcovia kysuckých samospráv, kultúrnych a spoločenských inštitúcií a spolkov a ďalší milí a vzácni hostia a priaznivci umenia. V kultúrnom programe sa pôsobivým koncertným recitálom predstavili Janka Bégerová (spev) a Viera Sojčáková (klavír), hudobné pedagogičky ZUŠ J. Potočára v Čadci.

V danom priestore, kde do konca roka 2010 sídlila Kysucká galéria, prebiehali pod garanciou Mesta Čadca v období máj 2011 – apríl 2013 renovačné práce so zámerom, aby nový kultúrny priestor mohol naplno slúžiť verejnosti. Renovované a dané do užívania boli prízemné priestory, v budúcnosti plánuje vedenie mesta zrekonštruovať a sprístupniť na kultúrne účely aj 1. poschodie. Informačné centrum sa týmto počinom vrátilo späť do centra mesta, čo nepochybne prispeje k jeho zatraktívneniu, lepšej dostupnosti, zvýšenej návštevnosti a skvalitňovaniu poskytovaných služieb. Do konca roka 2013 bude IC pôsobiť a plniť svoje poslanie ako detašované pracovisko KIC mesta Čadca. Stavebné úpravy celého priestoru realizovala Stavebno-projekčná spoločnosť CREDO, spol. s r. o. Čadca, interiér IC realizovala spoločnosť ZAPO MARYS, s.r.o Čadca v spolupráci s akad. sochárom Jozefom Mundierom. Svetelný systém do galérie a IC dodala a inštalovala firma ELEKTRIK-SJ, s.r.o., profesionálny galerijný závesný systém dodala firma NIELSEN Slovakia, s.r.o.

Výstavný priestor galérie ponúkne domácim i zahraničným návštevníkom výstavy a expozície významných rodákov a ďalších vynikajúcich slovenských umelcov, ako aj tvorcov z blízkej Poľskej i Českej republiky. Svoje miesto si tu nájdu aj rôzne tematické výstavy venované historickým udalostiam mesta i jeho súčasnému dianiu. Priestor je vhodný aj na ďalšie tematické kultúrne a spoločenské aktivity, prezentácie mesta, koncerty, stretnutia so zaujímavými osobnosťami a pod. Veríme, že to bude živé pulzujúce miesto plné života, ktoré sa bude tešiť priazni našich občanov a návštevníkov Čadce. Vo vstupnej miestnosti výstavnej siene si svoje dôstojné miesto našiel aj drôtený objekt Srdce pre Čadcu, ktorého autorom je umelecký drotár z Juraj Šerík z Čadce. Inštaláciu objektu realizoval Jozef Mundier. Srdce pre Čadcu bolo vytvorené v roku 2011 počas Bartolomejského hodového jarmoku a festivalu Drôtománia v Čadci a na jeho spolutvorbe sa podieľalo viac než 200 občanov a návštevníkov mesta.

Prvá výstava predstavuje diela Ondreja Zimku

Prvou výstavou na uvedenej pôde, ktorej vernisáž sa uskutočnila 10. mája 2013 o 17.00 hod. je výstava diel významného slovenského maliara, kysuckého rodáka, akademického maliara Ondreja Zimku. Jeho diela - obrazy a objekty exkluzívne zapožičal zo svojej súkromnej zbierky Ing. Jozef Markulják, blízky priateľ autora, predseda Správnej rady Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava. Návštevníci tu nájdu 23 jedinečných autorových obrazov a objektov, ktoré vytvoril v rokoch 1993 až 2008. Kurátorom výstavy je akad. sochár Jaroslav Gaňa. V rámci slávnostného otvorenia galérie a vernisáže výstavy daroval majster Zimka Mestu Čadca originálny maľovaný základný kameň Galérie mesta Čadca. Z rúk autora ho prevzal primátor Milan Gura. Výstava potrvá do konca júla. Vstup je voľný.

Otváracie hodiny

  • pondelok – piatok 8.00 h – 16.00 h
  • sobota 8.00 h – 12.00 h (od 1. 6. do 30. 9. 2013)

O ďalších prípadných zmenách a časových posunoch otváracích hodín IC a galérie vás budeme informovať priebežne.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk