Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Mimoriadne vydarená premiéra mladých divadelníkov

Publikované: 11. 06. 2012 15:01

Detský a mládežnícky divadelný súbor EVA, ktorý pôsobí pri ZUŠ J. Potočára a Kultúrnom a informačnom centre mesta Čadca pozval 10. júna 2012 všetkých svojich priaznivcov do Domu kultúry v Čadci na slávnostnú premiéru svojej novej inscenácie podľa legendárneho, mnohokrát sfilmovaného, románu V. Huga Chrám Matky Božej v Paríži nazvanú Tlkot (d)uší. Na pódiu sa pred divákmi postupne odvíjal známy, veľmi sugestívny a pôsobivý príbeh o láske mrzáka Quasimoda ku krásnej cigánke Esmeralde, ale aj o vášňami zmietaného a manipulatívneho kňaza Clauda Frolla, ktorý pre priazeň mladej ženy neváha ani vraždiť. Všetko sa to odohráva vo víre parížskeho davu, ktorý je chvíľami bláznivý a veselý a hneď na to zasa krutý a bažiaci po smrti. Mladí interpreti si pod vedením svojej skúsenej režisérky Evy Matysovej viedli mimoriadne dobre, obdivuhodne zvládli náročné myšlienkové posolstvo hry a ponúkli zaplnenému a vďačnému hľadisku nezabudnuteľný umelecký zážitok a silné emócie. Všetko na pódiu obdivuhodne fungovalo – réžia, herecké výkony, scénické stvárnenie príbehu, kostýmy (Jana Čechová), hudba ( aranžmány Ivan Čermák) a piesne (Dagmar Štekláčová, Miroslava Čanecká), choreografie (Denisa Vašíčková), jednotlivé výstupy protagonistov i davové scény, ako aj premyslené a precízne svietenie a technické efekty. Svojou nápaditosťou, dynamikou, súhrou, presnosťou a prirodzenou emotívnosťou javisko fascinovalo, vzrušovalo a dojímalo publikum. V hlavných úlohách sa pod pedagogickým vedením Evy Matysovej, Dagmar Štekláčovej, Oľgy Šimaškovej a Lenky Bytčánkovej predstavili Alžbeta Kubanková (Esmeralda), Matej Valašík (Claude Frollo), Tomáš Vojtuš (Quasimodo) a Miriam Slezáková (Gudul). Všetci sa svojich úloh zhostili veľmi zodpovedne, s pokorou, s veľkým osobným zaujatím a prínosom, pričom im nemenej kvalitne a prepotrebne sekundovali ďalší členovia súboru – Pavol Olešňan (Phoebus), Jakub Klieštik (Charmoule), Braňo Truchlik (Gringoire), Patrik Honišek (Jehan) a ďalšie dievčatá a chlapci spoluvytvárajúci perfektne zohraný a vždy správne načasovaný chór (dav).  Záverečné standing ovation bolo skutočne zaslúžené. Svojim nádherným hlasom ho podporila aj slovenská speváčka s francúzskymi koreňmi - Andrea Zimányiová, ktorá na pozvanie režisérky v originálnom prevedení ako dar zaspievala pre súbor i publikum nádhernú dramatickú skladbu z muzikálu Chrám Matky Božej v Paríži (Notre dame de Paris).

Inscenácia – muzikál Tlkot (d)uší znesie tie najvyššie známky ocenenia a nepochybne budeme o nej ešte veľa počuť aj v rámci Slovenska. Mladí inscenátori a herci sa svojich úloh zhostili skutočne bravúrne a čo je veľmi cenné a pozoruhodné, nezabudli ani na svojich predchodcov -  ochotníkov z Divadelného súboru Jána Palárika v Čadci, ktorí dramatizáciu Hugovho románu premiérovo uviedli pred 30 rokmi pod názvom Vášeň práve na pôde Domu kultúry v Čadci v réžii Martina Kolesára (1982, dramatizácia Štefan Halás). Svojich skôr narodených kolegov pozvali mladí divadelníci na svoju premiéru a – v sále prítomných protagonistov uvedenej inscenácie (Peter Kozák – Quasimodo, Vanda Vojteková - Gudul a Katarína Šulganová-Tomanová – Esmeralda) pozdravili a obdarovali kvetmi.

Vystupujúci

Mesto Čadca ďakuje členom súboru a všetkým realizátorom menovaného predstavenia, osobitne vedúcej súboru a režisérke Eve Matysovej za jeho uvedenie a nezabudnuteľný  umelecký zážitok.

Foto: Dominika Vanáková

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk