Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Novoročný trojkráľový koncert s Katarínou Hasprovou

Publikované: 08. 01. 2014 14:45

Osobnosťami Kysúc 2013 sa stali A. Čerchlová, M. Pivko, M. Slivka, A. a Ľ. Kublovci.

Už tradične vstúpilo Mesto Čadca i Kysuce do nového roka slávnostným Novoročným trojkráľovým koncertom (5. 1. 2014), v rámci ktorého boli už po 16. raz odovzdané aj ocenenia osobnostiam Kysúc. Koncertom vyvrcholil viac než mesačný cyklus podujatí pod názvom Kysucké Vianoce v Čadci.

Novoročný koncert už tradične otvára kultúrnu sezónu v Čadci i na Kysuciach je jedným z najnavštevovanejších, najvýznamnejších a najkvalitnejších kultúrnych a spoločenských podujatí roka nielen v meste Čadca, ale aj v rámci nášho regiónu. Hudobná dramaturgia koncertu sa niesla v duchu známych a populárnych melódií hudobných majstrov druhej polovice 20. storočia. Po úvodnom príhovore primátora Čadce Ing. Milana Guru sa prítomnému publiku, ktoré zaplnilo sálu domu kultúry do posledného miesta predstavili mladí interpreti – členovia Sláčikového orchestra ZUŠ z Valašského Meziříčí s dirigentkou Helenou Hrachovou a sólistkou Alenou Jelínkovou (husle). Uviedli skladby J. Pachelbela, A. Piazzollu a G. Hoslta. V ďalšej časti koncertu sa pod vedením svojho dirigenta Karola Kevického predstavil domáci Kysucký komorný orchester (KKO) so sólistom Antonom Pohančeníkom (husle) a hosťujúcimi umelcami – sopranistkou Evou Novákovou (Národné divadlo Moravskosliezske Ostrava) a tenoristom Jozefom Gráfom, ktorý pôsobí aj ako pedagóg na Konzervatóriu v Žiline a ZUŠ J. Potočára v Čadci. KKO uviedol svetoznáme skladby skupiny Beatles od P. McCartneyho a ich koncertné úpravy od P. Breinera. E. Nováková a J. Gráf sa zaskveli každý osobitne vo svojich sólových partoch, ako aj v spoločnom duete Raoula a Christiny z muzikálu Fantóm opery od A. L. Webbera. Výnimočný výkon, ktorý patril k vrcholom slávnostného večera, podal J. Gráf aj pri interpretácii známej piesne L. Cohena Hallelujah, keď si vyslúžil standing ovation. Rovnako nadšené ovácie divákov sprevádzali aj vystúpenie poprednej slovenskej speváčky a muzikálovej herečky Kataríny Hasprovej, ktorá sa kysuckému publiku predstavila po prvýkrát. Jej  skvelé vystúpenie sprevádzali obidva orchestre a patrilo k vrcholným zážitkom koncertu. K. Hasprová uviedla päť emotívne silných skladieb, z ktorých najviac zasiahol publikum známy šansón Je suis malade (A. Dona). Uviedla ho v slovenskej verzii (text: I. Vojtek) i pôvodnej francúzskej verzii (S. Lama). Vynikajúca dramaturgia a koncepcia koncertu, mimoriadne kvalitné výkony orchestrov a sólistov a vysoko profesionálny a zanietený prístup dirigenta Karola Kevického, ako aj premyslený scenár a réžia celého koncertu, vrátane slávnostného aktu odovzdávania ocenení Osobnosť Kysúc za rok 2013, sa podpísali pod skutočné krásny a nezabudnuteľný novoročný večer. Jeho obohatením boli nepochybne aj obrazové expozície na zadnom plátne, ktoré  vhodným a nenásilným spôsobom dotvárali príjemnú atmosféru večera.

Garantmi Novoročného trojkráľové koncertu a jeho hlavnými organizátormi boli Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca. Na spoluorganizovaní podujatia a slávnostného aktu odovzdanie ocenenia a čestného titulu Osobnosť Kysúc za rok 2013 sa podieľala Kysucká kultúrna nadácia Bratislava.

Účinkujúci umelci: Sláčikový orchester ZUŠ Valašské Meziříčí, Kysucký komorný orchester mesta Čadca, sólisti – Katarína Hasprová, Eva Nováková, Jozef Gráf (spev), Alena Jelínková, Anton Pojančeník (husle), dirigenti Karol Kevický a Helena Hrachová.

Dramaturgia koncertu, umelecké a organizačné vedenie orchestra: Karol Kevický, Anton Pohančeník, Peter Bytčanek. Scenár, moderovanie a réžia: Katarína Šulganová. Filmové profily osobností a vizuálne efekty: Marián Hanko. Technická spolupráca: Alfréd Elischer a Lukáš Slávik.

Partneri: Ladislav Kaplan – ELKA, Anton Pajonk, Jozef Pajer – JPE.

Vedenie Mesta Čadca aj touto cestou vyjadruje svoje úprimné poďakovanie všetkým účinkujúcim umelcom za ich jedinečné vystúpenia, všetkým organizátorom a spolupracovníkom za kvalitnú prípravu a vysokú umeleckú i organizačnú úroveň Novoročného trojkráľového koncertu a partnerom za ich priazeň a podporu.

Osobnosť Kysúc za rok 2012

Správca Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava Dušan Mikolaj spoločne s primátorom Čadce Milanom Gurom, starostom obce Zborov nad Bystricou Jurajom Hlavatým, primátorom Kysuckého Nového Mesta Jánom Hartelom a starostom obce Vysoká nad Kysucou Antonom Varechom odovzdali v prvej časti slávnostného večera ocenenie a čestný titul Osobnosť Kysúc piatim osobnostiam, ktoré sa svojou prácou a životom zaslúžili o rozvoj a dobré meno Kysúc. Ocenenie sa udeľuje od roku 1998. Doposiaľ bolo ocenených 61 osobností.

Ocenené osobnosti: RNDr. Anna Čerchlová, Čadca, riaditeľka Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci, Osobnosť Kysúc 2012 za celoživotné dielo

Anna Čerchlová sa celý svoj život venuje práci v oblasti vzdelávania a práce s mládežou. Už viac než 20 rokov stojí na čele najväčšej stredoškolskej inštitúcie na Kysuciach – Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci. Začínala tu ako učiteľka chémie a biológie. V roku 1991 nastúpila na pozíciu riaditeľky. Pod jej vedením sa gymnázium v Čadci stalo modernou vzdelávacou ustanovizňou medzinárodného významu a vďaka sústavnému skvalitňovaniu vzdelávacieho procesu, vytvoreniu osemročného štúdia i slovensko-anglickej bilingválnej sekcie bola škola ocenená certifikátom  Európska značka 2005.  V roku 2007 získala za svoju prácu najvyššie rezortné vyznamenanie – Medailu sv. Gorazda. Žije v Čadci.

Mgr. Milan Pivko, Vysoká nad Kysucou, bývalý riaditeľ Detského domova v Hornom, Osobnosť Kysúc 2013 za humánnu činnosť

Milan Pivko je Kysučan rodom i srdcom. Celý svoj život pôsobil ako pôsobil pedagóg a neskôr aj ako dlhoročný riaditeľ Detského domova v Hornom Kelčove. Celý svoj život zasvätil deťom, ktoré v útlom veku stratili rodinu. Spoločne so svojimi spolupracovníkmi obohacoval ich životy a svojou láskou a starostlivosťou im vytváral skutočný domov. Práve na jeho podnet sa tento domov zmenil z „internátneho“ na detský domov rodinného typu, kde sa deti cítia ako v skutočnej rodine. Má významnú zásluhu aj na vybudovaní domova pre mentálne postihnuté deti na Semeteši. Dlhodobo pôsobil aj na poste predsedu celoslovenského zväzu detských domovov a v Miešanom speváckom zbore Kysuca. Jeho neúnavnú a obetavú prácu zastavilo náhle ochorenie. T. č. je na invalidnom dôchodku. Žije vo Vysokej nad Kysucou.

Mgr. Milan Slivka, Kysucké Nové Mesto, atlét, tréner a športový manažér, Osobnosť Kysúc 2013 za športový výkon roka

Milan Slivka sa celý svoj život aktívne venuje atletike - ako aktívny pretekár i ako tréner mládeže a dorastu a športový manžér. Vynikal najmä v behu cez prekážky a v cezpoľnom behu. V tejto disciplíne získal v roku 1984 titul majstra Československa, v behu na 10 km získal dva tituly majstra Slovenska. Je držiteľom mnohých, doteraz neprekonaných rekordov na dlhých a maratónskych tratiach. V súčasnosti sa veľmi aktívne venuje najmä trénerskej a organizátorskej práci, vychoval mnohých vynikajúcich atlétov a Kysučania ho poznajú aj ako riaditeľa preteku Kysucká desiatka, ktorá sa práve jeho pričinením stala Majstrovstvami Slovenska v behu na 10 km. Žije a pôsobí v Kysuckom novom meste.

Alena Kublová a Ľubomír Kubla, Zborov nad Bystricou, podnikatelia, Osobnosť Kysúc 2013 za hospodársky čin

Manželia Alena a Ľubomír Kublovci sa už 20 rokov úspešne venujú podnikaniu. Podnikajú v oblasti odievania a cestovného ruchu. Podnikať začali veľmi mladí. Dnes vlastnia úspešnú firmu známu pod názvom Móda Marlene, ktorá produkuje originálne kabáty a bundy. Tieto módne odevy sa veľmi dobre predávajú nielen na Slovensku, sú konkurencie schopné i v susednom Česku, Poľsku, Maďarsku či Rakúsku. Popritom sa manželia úspešne venujú aj podnikaniu v oblasti cestovného ruchu, poskytujú rekreačné služby v hoteli Marlene v Oščadnici a organizujú rôzne zaujímavé aktivity. Žijú v obci Zborov nad Bystricou.

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme.

Profily účinkujúcich

Katarína Hasprová, speváčka, muzikálová herečka

Popredná slovenská speváčka a muzikálová herečka, dcéra herečky Sone Valentovej a režiséra Pavla Haspru. Študovala na Janáčkovej akadémii muzických umení v Brne, odbor muzikál. Už počas štúdia účinkovala v muzikáli A. L. Webbera a T. Ricea Jozef a jeho zázračný farebný plášť v divadle Nová scéna v Bratislave, kde pod režijným vedením Jozefa Bednárika stvárnila hlavnú ženskú rolu rozprávačky. Po absolvovaní akadémie odišla do Prahy, kde stvárnila dvojrolu kňažny Adriany a Sandry v muzikáli Drakula. Potom prišla úloha Anity v klasickom muzikáli West Side Story v Brne a hlavná ženská úloha v rockovom muzikáli Vlasy, opäť v Prahe. V roku 1997 víťazstvom na medzinárodnom festivale populárnej piesne Bratislavská lýra odštartovala svoju sólovú spevácku kariéru. Okrem Zlatej lýry získala s piesňou J. Lehotského a K. Peteraja Jedno zbohom aj cenu novinárov. Na základe tohto víťazstva reprezentovala Slovensko v roku 1998 na prestížnej súťaži Eurovízie v Birminghame s piesňou „Modlitba“. V roku 1999 vyšiel jej prvý sólový album pod názvom Katarína Hasprová. Popritom naďalej účinkuje v muzikáloch Kráľ Dávid (hlavná úloha kráľovny Betsabé), Pomáda (úloha Rizzo), Cigáni idú do neba (hlavná úloha cigánky Rady), aj v slávnej Bernsteinovej Omši. V roku 2002 vydala v poradí druhý sólový albumu s názvom Chvíľu so mnou leť. V súčasnosti účinkuje aj v úspešnom francúzskom muzikáli Romeo a Julia, kde vynikajúco stvárňuje postavu Dojky. Účinkuje aj v úlohe Smrti v obnovenom muzikáli Na skle maľované. Má za sebou vypredaný koncert v nitrianskej synagóge s programom Chansons, Love songs v sprievode živej kapely a chystá ďalšie koncerty po Slovensku. Ako tvár Nadácie detského kardiocentra sa podieľa na mnohých charitatívnych projektoch. Účinkuje aj v úlohe Smrti v obnovenom muzikáli Na skle maľované.

Karol Kevický, dirigent

Je absolventom žilinského konzervatória a pražskej Akadémie múzických umení z triedy zakladajúceho šéfdirigenta ŠKO Eduarda Fischera, ako aj R. Elišku a F. Vajnara. V koncertnej sezóne 1994/1995 sa začala jeho intenzívna spolupráca so Štátnym komorným orchestrom Žilina, odkedy je jeho stálym hosťujúcim dirigentom doma aj v zahraničí. Okrem toho hosťoval aj v Štátnej filharmónii Košice, Janáčkovej filharmónii Ostrava, Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu, Karlovarskom symfonickom orchestri, Juhočeskej komornej filharmónii, Slovenskej filharmónii, Filharmónii B. Martinů v Zlíne, Filharmonii Zielona Gora v Poľsku a i. Niekoľko rokov vedie Symfonický orchester žilinského konzervatória. Predstavil sa vo viacerých európskych štátoch, najčastejšie hosťuje v južnom Taliansku, kde dirigoval aj finálové koncerty prestížnej klavírnej súťaže Concorso internationle di esecuzione pianistica Agropoli. Roku 1997 začal spolupracovať s Operou Štátneho divadla v Košiciach, stal sa jej stálym dirigentom, v rokoch 2001 – 2005 bol jej umeleckým šéfom. S týmto operným súborom uviedol množstvo premiér na domácej scéne, ako aj mnoho vystúpení v zahraničí, hlavne v Maďarsku (napr. Medzinárodný operný festival v Soproni). V rokoch 2008 až 2011 bol angažovaný ako dirigent a umelecký šéf operety Národního divadla Moravskoslezského v Ostrave, v súčasnosti zostal jej dirigentom a opäť nastúpil na post umeleckého šéfa Opery ŠD v Košiciach. Od roku 1995 vedie Kysucký komorný orchester.

Eva Nováková, speváčka

Eva Nováková je protagonistkou operetného súboru Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave, kde naštudovala mnohé krásne postavy zo známych operiet a muzikálov (Hellou Dolly, Netopier, Mamzelle Nitouche, Traja mušketieri, Zvonár u Matky Božej, Fantóm Londýna, Noc na Karlštejne a ďalšie). Je absolventkou Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Janáčkového konzervatória v Ostrave, kde študovala spev u prof. Miroslava Urbánka. Popri štúdiu spevu sa venovala aj hre na zobcovú flautu, klarinet a klavír. Spolupracuje s viacerými hudobnými telesami v Českej republike i na Slovensku (Štátne divadlo Košice).

Jozef Gráf, spevák, pedagóg

Študoval na žilinskom konzervatóriu v triede Alojza Kubičku a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede prof. Evy Blahovej a Jozefa Špačka. Je držiteľom Čestného uznania z 36. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Účinkoval s Musicou Aeternou, Karlovarským symfonickým orchestrom, Kysuckým komorným orchestrom. Pravidelne spoluúčinkuje aj so Štátnym komorným orchestrom v Žiline. Popri speváckej kariére sa venuje aj pedagogickej činnosti. Pôsobí na konzervatóriu v rodnej Žiline a externe aj na Základnej umeleckej škole Jozefa Potočára v Čadci. Vo svojom repertoári ma mnohé známe operné a koncertné skladby.

Kysucký komorný orchester mesta Čadca

Kysucký komorný orchester (KKO) pôsobí od roku 1995 pod umeleckým vedením dirigenta Karola Kevického a koncertmajstra Antona Pohančeníka. Prvým vedúcim orchestra bol Július Fuják (1995-1996), od roku 1996 ho organizačne vedie Peter Bytčanek. Zriaďovateľom orchestra bolo Kysucké kultúrne centrum, od roku 2000 pôsobí orchester pri MsKS – Dome kultúry v Čadci (dnes Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca), kde má svoju stálu scénu. Od roku 2000 spolupracuje s hosťujúcim dirigentom Enricom Volpe (Taliansko). KKO mesta Čadca má za sebou rad úspešných koncertov a festivalov na Slovensku i v zahraničí (Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Taliansko), spolupracuje s poprednými slovenskými sólistami. KKO je laureátom mnohých festivalov a interpretačných kurzov, nahral niekoľko CD, je dôstojným reprezentantom mesta Čadca i Slovenska.

Sláčikový orchester ZUŠ Valašské Meziříčí

Vznikol v roku 1990. Jeho dirigentkou a umeleckou vedúcou je Helena Hrachová. Vystriedalo sa v ňom množstvo mladých talentovaných chlapcov a dievčat, mnohí z nich sa venujú hudbe dodnes ako profesionálni hudobníci či pedagógovia. Orchester reprezentuje školu a mesto Valašské Meziříčí na nesúťažných i súťažných prehliadkach sláčikových orchestrov, pravidelne sa umiestňuje na čelných pozíciách.

Foto. Michal Lašut

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk