Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Pozvánka na výstavu čadčianskeho rodáka Pavla Krkošku

Publikované: 21. 03. 2014 11:00

Slovenská technická univerzita v Bratislave srdečne pozýva priaznivcov výtvarného umenia na výstavu jedného zo svojich bývalých dlhoročných pedagógov – doc. Ing. Pavla Krkošku, PhD., rodáka z Čadce. Výstava drevených plastik a reliéfov nazvaná Iný pohľad na drevo II je inštalovaná v Dome Quo Vadis na Trojičnom námestí v Bratislave. Je prístupná do 31. marca 2014, pondelok - piatok od 16.30 do 21.00 a v nedeľu od 17.30 do 21.30 hod.

Doc. Ing. Pavol Krkoška, PhD. (nar. 1936, Čadca)

Rezbárstvo a láska k drevu sú ž po celé desaťročia súčasťou života a umeleckého Pavla Krkošku. Narodil sa ako syn stolára, niet divu, že k tomuto remeslu si našiel cestu už ako malý chlapec. Ako 14-ročný objavuje v sebe nadanie pre prácu s drevom, siaha po ňom celkom prirodzene a spontánne, aby mu vdýchol život a vytváral svoje prvé malé plastiky. Od otca, ktorý mu sprostredkovával poznatky o dreve nielen praktickou tesárskou a stolárskou prácou, ale aj ústnym podaním, sa dozvedá o tajomstvách rezbárstva. 
Po ukončení vysokoškolských štúdií  pôsobil ako docent na Katedre chemickej technológie dreva, celulózy a papiera Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. V práci našiel racionálne využitie svojich predpokladov, profesionálne sa zaoberal spracovaním technologického dreva vhodného na buničinové vlákna a papier. Prednášal a robil výskum. Neskôr tejto téme venoval pozornosť v drevených reliéfoch Výroba papiera v Galii, Genéza výroby papiera na Slovensku. Neskôr uvažuje nad tým, ako by mohol zvečniť svoje spomienky na detstvo, na známych, ale aj na to, ako by sa mohol zdôveriť so svojimi vnútornými zážitkami a myšlienkami, ktoré sa začínali zhromažďovať. Bohatý, činorodý život v kruhu vlastnej rodiny, športové zanietenie veslárstvom, ľahkou atletikou, lyžiarstvom a poľovníctvom mu poskytli nejeden zaujímavý námet na realizáciu sochy či reliéfu. Spočiatku to boli iba drobné sošky, neskôr reliéfy, v ktorých zobrazil život na Kysuciach. Jednotlivé motívy odpozoroval z reality, zo života. Tak vznikla Žena v kuchyni, Rozhovor pastiera so ženou v prírode pod stromom, Ľudia na poli... Tieto témy ho uspokojovali, pretože v nich dobre mohol vyjadrovať svoj úprimný vzťah k prírode, k rodisku... Drevo sa pre Pavla Krkošku stalo niečím podobným ako husle pre huslistu, ako plátno pre maliara, ako láska pre človeka. Jeho práce sme mali možnosť obdivovať na mnohých výstavách na Kysuciach, v Bratislave a ďalších regiónoch Slovenska.
Pavol Krkoška je t. č. na dôchodku a žije v Bratislave. Často a rád sa vracia na rodné Kysuce, do Čadce – do osady U Krkošky, kde sa narodil a prežil svoje detstvo.

(zdroj: web)

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk