Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Pozvánka na výstavu malieb a grafík Michała Kliśa

Publikované: 09. 08. 2013 08:30

Mesto Čadca, KIC mesta Čadca a Mesto Žywec Vás pozývajú na vernisáž výstavy popredného poľského umelca, profesora Michała Kliśa, ktorá sa uskutoční v Galérii Čadca (Mestský dom, vchod zboku od kostola) v stredu 14. augusta 2013 o 15.00 hod. Výstava je realizovaná v rámci 15. výročia spolupráce miest Čadca a Žywiec a nájdete na nej niekoľko desiatok jedinečných obrazov (s osobitým dôrazom na krajinu) a grafických prác – najmä originálnych plagátov. Výstava potrvá do 5. októbra 2013. Vstup je voľný. Otvorené: PO – PIA: 8.00 – 16.00 hod., SO: 8.00 – 12.00 hod. (jún, júl, august).

Pozvánka na výstavu

Michał Kliś sa narodil v roku 1945 v Bielsku – Bialej, detstvo prežil v beskydskej dedinke Łodygowice. Diplom získal v roku 1974 na katovickej Fakulte grafiky pri Akadémii výtvarných umení v Krakove. Vtedy začal vykonávať pedagogickú prácu na alma mater. V rokoch 1993-1999 bol dekanom katovickej Fakulty grafiky a od roku 1999 jej prorektorom. V období  2001-2005 bol prvým rektorom novovzniknutej vysokej školy – Akadémie výtvarných umení v Katoviciach.  Od januára 2000 je profesorom.

Venuje sa plagátovej tvorbe, maliarstvu, úžitkovej grafike. Získal veľa prestížnych ocenení za plagátovú tvorbu doma i za hranicami. Zúčastnil sa na viac ako 150 súborných výstavách poľského umenia doma a v mnohých iných galériách a múzeách v Európe, Amerike, Ázii. Vystavoval aj na Medzinárodných bienále plagátu vo Warszave, Lahti, Brne, Trnave, Ogaku, Tojame, Tokiu, Osnabrucku, Paríži, Ningbu, Korei a Mexiku, zúčastnil sa Celopoľského bienále plagátu v Katowiciach i Rzeszove, výstavy grafiky v Xylóne, Bruseli, Ženeve, Olsztyne, Jelenej Gore, Katowiciach. Je autorom mnohých grafických log, znakov a tiež scénografie divadla Banialuka v Bielsku-Bialej a  plagátov pre divadlo Banialuka a Poľské divadlo v Bielsku-Bialej. Je recezentom doktorských a habilitačných prác v oblasti grafiky a maľby, ako aj architektúry interiérov a kandidatúr profesorov. Je členom Krakovskej akadémie výtvarného umenia a Regionálnej konferencie rektorov akademických škôl. Zúčastňuje sa mnohých konferencií a je  autorom početných článkov v odborných časopisoch.

M. Kliś bol vyznamenaný Rytierskym krížom obrodenia Poľska, striebornou medailou  na Medzinárodných bienále úžitkovej grafiky Brno 96, zlatými medailami na Bienále poľského plagátu Katowice 87. Laureát mnohých ocenení, ako Cena maršalka sejmu A. Grześkoviaka za plagát pri príležitosti 20. výročia pontifikátu Svätého Otca, I. ceny  v celopoľskej súťaži na logo Konferencia ministrov zahraničných vecí, III. ceny na Medzinárodných trienále divadelného plagátu Sofia 2001. Bol úspešný aj v súťaži  Logo Sliezska. Rovnako je laureátom  Ceny prezidenta Katowic 2001, Ceny prezidenta Bielska – Biala IKAR 2001, Ceny Wojciecha Korfaneho – Katowice 2003, Ceny Karola Miarka – Katowice 2003, Ceny ZPAP za plagát na XVIII. bienále poľského plagátu – Katowice 2003, Medaily Národnej školskej komisie, Individuálnej ceny ministra kultúry. Získal aj veľa ocenení za maľbu v medzinárodných súťažiach. V decembri 2012 mu obec Łodygowice udelila čestný titul „ Zaslúžilý“.

O Michalovi, grafikovi a goralovi...

Z okna bielského bytu Michała Kliša vidieť Klimczok. Z Łodygowic počas prvej polovice života videl tie isté hory len  z inej strany. Tam sa učil ostriť kosu, tam mu vštepili desať prikázaní. Učil sa odlíšiť dobro od zla, biele od čierneho. Miluje jasné, čisté, zrozumiteľné situácie a do dnešného dňa sa dokáže tešiť ako dieťa. Ambiciózny, ale nie závistlivý, priateľský, ale nie otravný, tvrdohlavý, ale otvorený argumentom. S udivujúcou úprimnosťou si dokáže priznať omyl. Čestný a obdivuhodne pracovitý. Goral. Všestranne výtvarne vzdelaný, úspešne sa venuje mnohým výtvarným disciplínam.

Prof.Stanislaw Wieczorek

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk