Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Pozývame vás na Bartolomejské hodovanie

Publikované: 19. 08. 2019 09:45

Najvýznamnejšie slávnosti mesta – Bartolomejský hodový jarmok a festival Drôtománia Čadca 2019 (BJaD), ktoré budú vyvrcholením Čadčianskeho kultúrneho leta, sa budú konať v termíne 24. a 25. augusta 2019. V rámci podujatia sa budú konať tradičné prezentácie a ukážky tvorby z dielne majstrov drotárskeho remesla, ako aj ďalších ľudových a umeleckých remesiel.

Súčasťou hlavného programu tohtoročných slávností budú, podobne ako v uplynulých rokoch,  mnohé hudobné a tanečné vystúpenia tradičných i moderných umeleckých amatérskych i profesionálnych kolektívov, atraktívne podujatia pre deti ďalšie u verejnosti obľúbené sprievodné aktivity.

Priaznivcov dobrej hudby nepochybne potešia koncerty Andrey Zimányiovej, Janka Lehotského i hudobných skupín Modus Memory, Cimbal Brothers, Smola a Hrušky, Inekafe či Heľenine oči. Priaznivcov folklóru určite prilákajú speváčky ľudových piesní Helena Zahradníková, sestry Lenka a Evka Bacmaňákové i domáce folklórne súbory Kelčovan a Kysučan. Privítame aj špičkový slovenský folklórny kolektív z Košíc – folklórny súbor Železiar i temperamentných Donských Kozákov. Staršia generácia sa príjemne zabaví aj pri nôtach dychových hudieb Nadličanka a Fatranka, dobre známej hudobnej skupiny Capkovci zo Skalitého či hudobných skupín Tyrkys z Čadce a Nevädza z Korne. Mladšiu i strednú generáciu oslovia aj domáce kapely Bonks a Capriani Band. Z Toruńa príde medzi nás blues-rocková kapela Stará Škola a z Valaškého Meziříčí a Žywca cimbalová muzika súboru Bača a súbor tancov Hajduki. V centre mesta vás bude svojim jedinečným vystúpením zabávať bábkár Michal Cvoliga. Programom na Matičnom námestí bude sprevádzať počas celého víkendu atraktívna herečka a muzikálová speváčka Katarína Ivanková, ktorá sa predstaví aj s tanečnou skupinou Sense.

Festival je zameraný aj na podporu turizmu a cestovného ruchu. Tento zámer podporuje pravidelne aj účasť mestského informačného centra, ako aj účasť informačných centier našich partnerských miest (Poľsko, Česko). V nedeľu bude o 10.30 hod. na programe sv. omša. Nebude sa konať na Matičnom námestí (ako po minulé roky) ale na základe požiadavky vedenia farnosti, v exteriéri kostola sv. Bartolomeja.

Súčasťou spoločenského a sprievodného programu bude v nedeľu aj kladenie vencov pri pamätníku SNR. Pripravuje sa aj ďalší ročník turistického pochodu Drotárskymi chodníčkami (sobota), zameraného najmä na domácich turistov a rodiny s deťmi, hokejbalový turnaj O pohár primátora mesta, technické a zábavné atrakcie, tradičný stánkový predaj na Matičnom námestí a Palárikovej ulici, hodový lunapark v areáli Športovej haly a bohatá gastronomická ponuka. V Dome kultúry a v mestskej galérii budú inštalované výstavy, ktoré si návštevníci môžu pozrieť aj počas víkendu. Galéria Čadca predstaví tvorbu viacerých slovenských a českých maliarov a sochárov, ktorí sa zúčastnili počas uplynulých 5 rokov výtvarného plenéru v Staškove a tvorili diela na tému Kronerovci a Kysuce. V Dome kultúry v Čadci si môžete pozrieť výstavu fotografií z dielne nedávno zosnulého fotografa Vlada Adámka. Vstup na obe výstavy je voľný. V nedeľu popoludní bude na pódiu slávnostne odovzdaná aj Pocta Karola Guleju (udeľuje ju Kysucká kultúrna nadácia Bratislava v spolupráci s Mestom Čadca). V tomto roku si ju prevezme pani Dana Veveričíková, starostka obce Dlhé Pole.

Celého podujatia sa na pozvanie primátora mesta zúčastnia aj predstavitelia našich partnerských miest – Toruň, Žywiec a Valašské Meziříčí a partnerského okresu Osvienčim, ako aj ich účinkujúce súbory a remeselníci. Informačné centrá jednotlivých miest sa budú prezentovať aj v spoločnom infostánku na Matičnom námestí.

V piatok 23. 8. sa vo večerných hodinách na Matičnom námestí uskutoční  9. ročník festivalu Revival night, v rámci ktorého sa predstavia Jiří Schelinger Revival, AC/DC Revival, Roxette Revival a Depeche Mode Revival. Čadca tak ponúkne svojim občanom i návštevníkom tri dni kvalitnej hudby a zábavy.

SRDEČNE VÁS POZÝVAME a prajeme vám príjemné Bartolomejské hodovanie.

Prílohy na stiahnutie

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk