Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Veľkonočný koncert sa niesol v duchu priateľstva

Publikované: 08. 04. 2014 16:15

Veľkonočný koncert je jedným z trojice koncertov, ktoré majú v našom meste dlhoročnú tradíciu a tešia sa veľkému záujmu poslucháčov. Jeho verní priaznivci vedia, že sa koná striedavo v Dome kultúry v Čadci a v kostole sv. Bartolomeja. Ten tohtoročný, ktorý ste mali možnosť zažiť počas uplynulej nedele, sa konal na pôde nášho kultúrneho stánku, kde majú svoje trvalé zázemie aj hlavní aktéri koncertu – Miešaný spevácky zbor Kysuca a Kysucký komorný orchester (KKO). Na pódiu nezostali sami, prizvali si aj svojich priateľov – členov speváckeho zboru Coro Laudamus z Piešťan, ktorý, podobne ako náš zbor Kysuca, pracuje pod umeleckým vedením Jána Procházku. Medzi obidvoma spomenutými zbormi sa medzičasom vyvinulo veľmi pekné priateľské puto, čoho dôkazom bola aj vynikajúca súhra na javisku a skvelé výkony obidvoch zborov, ktoré v prvej časti koncertu spoločne uviedli šesť skladieb z dielne J. Arcadelta, Q. Gaspariniho, D. S. Bortňanského, A. F. Tovačovského a S. Mercadanta. V druhej časti večera sa pod vedením koncertmajstra Antona Pohančeníka predviedol KKO s dvoma tematicky ladenými duchovnými skladbami od T. Traettu a J. Matušku. Finále patrilo všetkým trom telesám a skladbe Missa brevis St. Joannis de Deo od J. Haydna. V záverečnej Haydnovej omši, ktorá bola skutočným vrcholom večera sa zaskveli všetky účinkujúce telesá a osobitne aj sólisti: Michaela Sojčáková – hosťujúca čadčianska rodáčka, sólistka Štátnej opery v Banskej Bystrici, Petra Bírová – hudobná pedagogička zo ZUŠ J. Potočára v Čadci, ktorá hrala organové party a Vladimír Gajdičiar – člen MSZ Kysuca. Veľkonočný  koncert vynikajúcim spôsobom naštudoval a viedol dirigent Ján Procházka.

Celý večer sa niesol v znamení srdečnej atmosféry a kvalitných umeleckých výkonov všetkých účinkujúcich. Hudba na pódiu, umocnená aj tematicky ladenými obrazmi premietanými na zadnom plátne, znela vznešene a dojímavo, dynamicky i nežne. Vzbudzovala silné emócie, hladila dušu a svojimi stíšenými či radostnými tónmi upomínala na hlavné témy večera – pokoru pred neúprosným plynutím času, ale aj na veľkú radosť zo života, z jeho ustavičnej obnovy a novej energie, ktoré prichádzajú s nastávajúcim jarným obdobím a sviatkami Veľkej noci.

Koncert sa uskutočnil za prítomnosti primátora mesta Milan Guru a jeho manželky a ďalších pozvaných hostí. Moderátorka večera Janka Petrovičová osobitne privítala aj desaťčlennú delegáciu hostí z Talianska – predstaviteľov troch partnerských speváckych zborov (Villazzano, Maddalene, Rumo) z oblasti Trenta, s ktorými MSZ Kysuca udržiava dlhoročné priateľské vzťahy a profesionálne kontakty, ktoré sa premietli už do mnohých krásnych spoločných projektov a koncertov v Taliansku i na Slovensku. Do Čadce  pricestovali na pozvanie primátora mesta a vedenia MSZ Kysuca. Spoločne s členmi zboru strávili u nás tri krásne, zaujímavým programom a zážitkami naplnené dni, počas ktorých navštívili nielen Čadcu a Kysuce, ale aj Piešťany.

Organizátori koncertu – Mesto Čadca a Kysucké kultúrne a informačné centrum mesta Čadca ďakujú všetkým účinkujúcim umelcom za jedinečný umelecký zážitok a prítomnému publiku za priazeň a vynikajúcu, žičlivosťou a emóciami naplnenú atmosféru v sále.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk