Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

1. október 2019 Medzinárodný deň seniorov

Publikované: 25. 09. 2019 12:00

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyhlásilo 1. október za „Medzinárodný deň starších ľudí“ v rezolúcii 45/106 dňa 14. decembra 1990. Tento rok si ho pripomíname už po 
29.-krát. Jeho hlavnou úlohou je pripomenúť si, že naša populácia starne.  Starnutie obyvateľstva so sebou prináša mnohé sociálne a ekonomické dôsledky vo všetkých krajinách sveta. Do skupiny seniorov zaraďujeme osoby vo veku nad 65 rokov.

Úrad verejného zdravotníctva SR a tiež Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa tejto problematike venujú aj Národným programom aktívneho starnutia na roky 2014 – 2020. Jeho cieľom je podporovať aktívne starnutie, zdravý životný štýl a celkové zdravie seniorov, aby zostali čo najdlhšie aktívni, pri dobrom zdraví, aby mohli žiť vo svojom domácom prostredí, tiež aby vedeli aktívne a zmysluplne vyžívať svoj voľný čas. Vzhľadom na túto skutočnosť sa Regionálne úrady verejného zdravotníctva snažia realizovať aktivity zamerané na rôzne činnosti, či už na zlepšenie zdravotného stavu seniorov, predlžovanie a zlepšenie kvality ich života, prevencie chorôb, monitorovaním zdravotného stavu a inými intervenciami.

Problematike seniorov nie je venovaný len tento jeden deň, ale zvýšená pozornosť sa jej venuje počas celého mesiaca október.

Medzi základné zložky aktívneho starnutia patrí okrem zdravej životosprávy tiež pohybová aktivita, ktorá by mala byť primeraná zdravotnému stavu organizmu. Základ tvorí chôdza, ktorá je najprirodzenejšou pohybovou aktivitou pre človeka, ďalej plávanie, kde sa zapájajú všetky hlavné svalové skupiny a znižuje sa tlak na kĺby a kosti a tiež bicyklovanie. Pravidelný pohyb zlepšuje činnosť srdca, udržuje chrbticu a kĺby vo funkčnej zdatnosti, posilňuje svalstvo, uvoľňuje stresové napätie, prispieva k redukcii hmotnosti a tiež celkovo spomaľuje proces starnutia.

Tieto aktivity by mali slúžiť pre udržanie primeranej fyzickej a psychickej aktivity, aby sa ľudia vo vyššom veku necítili odstrkovaní a opustení, čo by malo zlepšiť kvalitu života v období ich jesene života.

Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Zdroj: Národný program podpory zdravia seniorov ÚVZ SR

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk