Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

12. september 2013 Európsky deň ústneho zdravia „Ústne zdravie a tabak“

Publikované: 09. 09. 2013 10:00

Ústne zdravie predstavuje zdravé zuby a okolité tkanivá, teda zuby bez zubného kazu, zdravé ďasná a paradont. Zubný kaz, zápal ďasien a paradontu predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné neprenosné ochorenia ľudského organizmu. S prevenciou je potrebné začať u detí. Základom je ústna hygiena – odstraňovanie bakteriálneho povlaku ako hlavnej príčiny týchto ochorení. Zubný kaz a ochorenia paradontu predstavujú chronické neprenosné infekčné ochorenia, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a spôsobujú ochorenia iných orgánov ľudského zdravia, napr. infekcie srdca, obličiek, ale sú aj príčinou rizikovej gravidity spojenej s predčasným pôrodom a nízkou hmotnosťou novorodenca.

Neliečený zubný kaz spôsobuje bolesť a infekcie, čo môže viesť k problémom s jedením, rozprávaním, hraním a učením. Aj keď zubnému kazu je možné do veľkej miery predísť, je stále najčastejším chronickým ochorením u detí vo veku 6-11 rokov (25%), a mládeže vo veku 12-19 rokov (59%) (Preventing Dental Caries Programs 2010).

Heslom tohtoročného Európskeho dňa ústneho zdravia je „Ústne zdravie a tabak“. Podľa Európskej rady zubných lekárov je fajčenie zodpovedné za väčšinu ťažko liečiteľných rakovinových ochorení ústnej dutiny a hrdla, ako aj ďalšie ochorenia ústnej dutiny. Pri fajčení dochádza k zvyšovaniu teploty v ústnej dutine, čoho následkom je odumieranie bunkových tkanív. Ďalej spôsobuje znižovanie tvorby slín, ktoré majú protektívny účinok, čo má za následok tvorbu zubného povlaku s následnou tvorbou zubného kazu. Nikotín tiež spôsobuje zúženie ciev, čo spôsobí nedostatočné zásobovanie tkanív ústnej dutiny potrebnými živinami.

Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk