Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

12. september 2014 Európsky deň ústneho zdravia

Publikované: 08. 09. 2014 09:30

Svetovému dňu ústneho zdravia je venovaný 12. september. V tento deň sa v roku 1854 narodil Dr. Charles Gordon zakladateľ Svetovej dentálnej federácie (FDI). Ústnej hygiene sa ľudia venovali od nepamäti. Už Babylončania pred 3 500 rokmi používali na čistenie zubov žuvacie tyčinky. Okrem Babylončanov aj Egypťania boli starostliví v dentálnej hygiene. Používali tenké vetvičky na jednom konci 
roz­strapkané do tenkých vlákien, ktorými si podľa odporučenia svojho zubného lekára čistili zuby najmenej dvakrát za deň. Najobľúbenejšie boli tyčinky z vetvičiek aromatických drevín, ktoré slúžili ako ústny deodorant.

Chrup spĺňa viacero funkcií: estetickú, žuvaciu, a tiež je dôležitý pri správnej výslovnosti. Je veľmi dôležité klásť dôraz na dentálne zdravie už v rannom detstve. Rodičia by si mali uvedomiť, že o zuby detí sa treba starať už od ich prerezania. Rodičia detí sú zodpovední za dentálne zdravie svojich detí. Dieťa napodobňuje svoje okolie, preto je veľmi dôležité, aby si deti vybudovali správne stravovacie a hygienické návyky už v rannom detstve, ktoré si neskôr prenesú do dospelosti. Pre zdravý vývoj zubov je potrebné, aby mal človek dostatočne pestrú a zdravú výživu, ktorá bude obsahovať všetky potrebné vitamíny a minerály.

Na zlepšení dentálneho zdravia mladej generácie participuje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci prostredníctvom projektu s názvom „Zdravotno-výchovné pôsobenie u detí predškolského veku - stomatohygiena“. Do tohto projektu sú zapojené prevažne deti vo veku 5-7 rokov. Vrámci projektu sa deťom hravou formou a tiež pomocou rozprávok z edície „Prečo zvieratká bolia zúbky“ vštepujú základné informácie o starostlivosti o mliečny a následne trvalý chrup a tiež základné informácie o rozvoji dentálnych ochorení.

Európsky deň ústneho zdravia 2014 sa sústredí na tému „Ústne zdravie a diabetes“. Rada európskych zubných lekárov uvádza, že diabetes mellitus je syndróm abnormálneho metabolizmu uhľovodíkov, tukov a bielkovín, ktoré majú za následok komplikácie kvôli absolútnemu alebo relatívnemu nedostatku inzulínu. Ide o ochorenie so súčasne sa vyskytujúcimi prejavmi v ústnej dutine, ktoré vplývajú na starostlivosť o ústne zdravie. Takými prejavmi môžu byť gingivitída, periodontitída, zubný kaz, dysfunkcia slinných žliaz, ústna mukóza, ústne infekcie a senzorické poruchy v ústnej a tvárovej oblasti. Ústne zdravie a diabetes je aktuálny problém, nakoľko za poslednú dekádu sa v EÚ i na celom svete dramaticky zvýšil počet ľudí trpacich diabetom, kým verejné povedomie o tom ako predchádzať ochoreniam ústnej dutiny u pacientov s diabetom je relatívne slabé.

Pripravilo: Oddelenie hygieny a podpory zdravia, Referát podpory zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk