Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

26.jún 2012 - Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi

Publikované: 25. 06. 2012 09:02

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 
26. jún ako Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi na pripomenutie cieľa, ktorý členské štáty OSN prijali 26. júna v roku 1987 a to vytvoriť medzinárodné spoločenstvo bez drogových závislostí a tiež znížiť problémy (zdravotné, duševné, či spoločenské), ktoré užívanie drog spoločnosti a hlavne jednotlivcom spôsobuje.

Nelegálny trh s drogami je na Slovensku rozvinutý pre domácu klientelu a súčasne Slovensko stále ostáva dôležitým tranzitným priestorom. Napriek tomu je situácia u nás relatívne dobrá v porovnaní s inými európskymi, hlavne susednými, krajinami. Prieskum „Užívanie drog v populácii (GPS)“ ukazuje, že na Slovensku je dominantne využívanou nelegálnou drogou marihuana, ktorá je nielen najčastejšie zneužívanou, ale aj najčastejšie skúšanou nelegálnou drogou. Odborníci na liečbu drogovových závislostí nerozlišujú medzi legálnymi a nelegálnymi drogami, či už ide o závislých na heroíne, pervitíne a pod. alebo ľudí, ktorí nadmieru pijú alkoholické nápoje. Pritom alkohol tiež súvisí s rôznými telesnými ochoreniami. V súvislosti s tým je tento rok po prvýkrát organizovaná kampaň „Deň zodpovednosti“, zameraná na potrebu výchovy obyvateľstva k zodpovednému pitiu alkoholických nápojov, a tiež cieľom kampane je i poukázať na to, že alkohol nepatrí za volant.

Spomínanú kampaň bude realizovať Úrad verejného zdravotníctva SR v spolupráci so Slovenským združením výrobcov piva a sladu a  bude prebiehať dňa 2. júla 2012 v rámci celého Slovenska. V meste Čadca bude kampaň realizovaná v areáli supermarketu Tempo v čase od 10,00 hod. do 14,00 hod., kde pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci budú bezplatne merať amylázy pečeňových testov z odobratej kvapky kapilárnej krvi a tiež budú mať obyvatelia možnosť bezplatne si zmerať krvný tlak.

Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk