Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

31. máj 2012 Svetový deň bez tabaku „Stop zásahom tabakového priemyslu.“

Publikované: 24. 05. 2012 13:29

Fajčenie je jedným z popredných 
a zbytočných príčin smrti. Globálne epidémia tabaku zabije takmer 6 miliónov ľudí ročne, z toho viac ako 600 000 ľudí sú vystavení pasívnemu fajčeniu.

Cieľom tohtoročného svetového dňa je informovať verejnosť o neférových a nebezpečných taktikách tabakového priemyslu s cieľom zasahovania do štátnych politík. V zmysle článku 5.3. Rámcového dohovoru o kontrole tabaku majú krajiny chrániť ich zdravotnú politiku pred komerčnými záujmami tabakového priemyslu. Z tohto hľadiska sú preto krajiny povinné zvyšovať povedomie o rozpore medzi záujmami tabakového priemyslu a politikou kontroly tabaku.

Na Slovensku sa 31. mája 2012 budú realizovať aktivity pre verejnosť, ktoré majú zvýšiť zdravotné uvedomenie. Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR v spolupráci s UNION zdravotnou poisťovňou, a.s. budú v tento deň organizovať aktivitu „Prestaň fajčiť, daj si jablko". Aktivity budú spojené s informovaním verejnosti prostredníctvom letákov o rizikách fajčenia a možnostiach jeho zanechania.

Spomínaná akcia bude prebiehať aj v meste Čadca dňa 31. mája 2012 na Palárikovej ulici v časti Pešia zóna v čase od 10,00 hod. do 14,00 hod. V uvedenom čase budú mať fajčiari možnosť zadarmo si skontrolovať množstvo oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu a taktiež budú pracovníčky Oddelenia podpory zdravia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci merať krvný tlak profesionálnymi tlakomermi. Okrem toho budú študentky Strednej zdravotníckej školy sv. Františka z Asissi rozdávať fajčiarom jablká v duchu: „Prestaň fajčiť, daj si jablko.“

Fajčenie nemá len nepriaznivý dopad na zdravie človeka, ale aj veľký ekonomický dopad, a to nielen na fajčiara, ale aj na celú spoločnosť. Treba si uvedomiť, že výroba, predaj, kúpa a konzumácia tabakových výrobkov je zvláštny „biznis“. Na rozdiel od iných spotrebných výrobkov, ktoré si človek kupuje pre úžitok i radosť, tieto výrobky v konečnom dôsledku spôsobujú svojmu pravidelnému spotrebiteľovi utrpenie a predčasnú smrť.

Dýchací systém má nenahraditeľný význam pre život človeka a mali by sme si uvedomiť, že čokoľvek, čo zabraňuje jeho činnosti prináša smrť.

Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk