Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

31. máj 2014 Svetový deň bez tabaku

Publikované: 30. 05. 2014 08:00

31. máj bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day).

Zmyslom svetového dňa je informovanie širokej verejnosti o škodlivých následkoch fajčenia na zdravotný stav ľudí, najmä ľudí v mladom veku a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením vzhľadom k tomu, že tabakový dym je zaradený medzi karcinogény. Heslom tohtoročného dňa bez tabaku je Tabak - smrteľný v každej podobe.

Tabakový dym obsahuje veľké množstvo škodlivých látok, ktoré po vstupe do oganizmu vyvolávajú ďalšie chemické reakcie s negatívnym účinkom na zdravie jedinca. Medzi základné škodlivé látky, ktoré cigaretový dym obsahuje, patria decht (vzniká pri nedokonalom spaľovaní tabaku a cigaretového papiera), nikotín (prudký rastlinný jed, jedna z najnávykovejších drog), oxid uhoľnatý (jed, ktorý sa po vstupe do organizmu naviaže na červené krvné farbivo a vytvára karboxyhemoglobín, čím sa do organizmu dostáva menej potrebného kyslíka). Okrem spomínaných látok tabakový dym obsahuje čpavok, formaldehyd, močovinu, benzén, pyrény a mnoho ďalších škodlivých látok.

Fajčiari vo väčšej miere zomierajú na rôzne ochorenia, najmä pľúcne (chronická obštrukčná choroba pľúc, rakovina pľúc), srdcovocievne ochorenia (vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, ateroskleróza, srdcový infarkt, mozgovocievna príhoda, atď) a nádorové (onkologické) ochorenia (rakovina ústnej dutiny a hrtana, pažeráka, krčka maternice, žalúdka a pod.).

Vzhľadom na veľký význam preventívnych vyšetrení Vás pozývame na základné preventívne vyšetrenie v ambulancii PORADNE  ZDRAVIA na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci, kde máte možnosť ZADARMO si nechať zmerať Vaše antropometrické ukazovatele (výška, hmotnosť, obvod pásu, obvod bokov,BMI, WHR), krvný tlak, celkový cholesterol v krvi, dobrý a zlý cholesterol, tuky v krvi a krvný cukor (na vyšetrenie je potrebné prísť NALAČNO!). Okrem spomínaných vyšetrení majú fajčiari možnosť nechať si premerať množsto oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu a následovným stanovením percenta karboxyhemoglobínu v krvi pomocou prístroja MicroSmokerlyzér. Ambulancia Poradne zdravia sa nachádza na 2.poschodí (č.dverí 233) Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci (zelená budova na parkovisku pri Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci). Preventívne aktivity Poradne zdravia sa vykonávajú každý utorok a štvrtok v čase od 7,00 hod. do 10,00 hod. Bližšie informácie môžete získať na tel.čísle 041/430 26 17 alebo 041/430 26 75.

Pripravilo: Oddelenie hygieny a podpory zdravia, Referát podpory zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk