Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

31. máj 2013 Svetový deň bez tabaku

Publikované: 31. 05. 2013 10:00

Tento deň je zameraný na zvyšovanie povedomia o negatívnych dopadoch  užívania tabaku na organizmus a každoročne je vyhlasovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou. Užívanie tabaku je jednou z najvýznamnejších príčin úmrtí na celom svete. Globálna epidémia tabaku zabije takmer šesť miliónov ľudí ročne, z ktorých viac ako 600 000 predstavujú pasívni fajčiari.  Je dokázané, že každá vyfajčená cigareta výrazne skracuje život. Z hľadiska upevňovania zdravia je dôležité stať sa nefajčiarom.

Každoročne je Svetový deň bez tabaku venovaný určitej téme: témou tohto ročníka je „Zákaz reklamy tabakových výrobkov, propagácie a sponzorstva“. Úplný zákaz všetkých tabakových reklám, propagácie a sponzorstva je vyžadovaný podľa Rámcového dohovoru WHO o kontrole tabaku (FCTC WHO) pre všetky zmluvné strany dohovoru do piatich rokov od nadobudnutia jeho platnosti. Ukázalo sa, že komplexné zákazy reklamy vedú k zníženiu počtu ľudí, ktorí fajčia ale aj tých, ktorí začínajú fajčiť. Štatistiky ukazujú, že zákaz reklamy na tabakové výrobky a sponzorstvo je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako znížiť dopyt a spotrebu tabaku. Ak nebudeme konať, v roku 2030 epidémia zabije viac ako osem miliónov ľudí ročne. Predpokladá sa, že viac ako 80% týchto zbytočných úmrtí bude medzi ľuďmi žijúcimi v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

Cieľom každého z nás by malo byť prežiť čo najdlhší a najkvalitnejší život. Fajčením sa výrazne znižuje kvalita nášho života, pretože pôsobí nepriaznivo nielen na dýchací systém, ale aj srdcovo-cievny systém a tým pôsobí nepriaznivo na celý organizmus človeka. Fajčiari, ktorí sa rozhodnú pre zanechanie fajčenia, stoja pred ťažkou úlohou. Zanechanie fajčenia je veľmi náročné, avšak prináša so sebou mnoho benefitov.

Zdroj: WHO

Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk