Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Ako je to s verejným osvetlením

Publikované: 03. 12. 2015 10:30

Ešte minulý rok sa Čadčianska radnica rozhodla pustila do projektu, na ktorý si v minulosti netrúfli iné vedenia Čadce. Po dlhých prípravách a analýzach sa Čadca pustila do komplexnej rekonštrukcie. Staré osvetlenie už pomaly vypovedalo svoju funkčnosť. Opravy už boli prakticky nemožné, nakoľko technický stav starého osvetlenia bol už v podstate tragický. Mesto našlo koncesionára, ktorý sa zmluvne zaviazal, že rekonštrukciu zrealizuje na vlastné náklady. Investícia sa bude koncesionárovi vracať vo forme úspory prostriedkov vynaložených na spotrebu elektrickej energie. Úsporná led technológia spotrebuje ďaleko menej elektrickej energie ako stará technológia. Mesto bude platiť približne rovnakú sumu akú vynakladalo v minulosti na energiu a opravy. Ako to  však už chodí, tak požiadavky obyvateľov mesta smerovali k tomu, aby sa dobudovali ďalšie a ďalšie svetelné body v rámci celého mesta. Táto požiadavka je legitímna a logická. Mesto teda rokovalo a rokuje s koncesionárom o dopĺňaní nových svetelných bodov. Tento proces stále pretrváva.

S rekonštrukciou sú spojené aj problémy, ktoré neustále „naskakujú“. Treba povedať, že množstvo problémov je a bolo spojené s vandalizmom. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že mnoho krát išlo o v podstate odborné zásahy vandalov. Ale poruchy spôsobovala aj nová technológia. Medzi posledné problémy môžme zaradiť aj „blikanie“ verejného osvetlenia. Problém bol odstránený a už by sa nemal opakovať. Požiadali sme spoločnosť Cofely o vyjadrenie k tomuto problému. Spoločnosť odpovedala: „Blikanie osvetlenia bolo spôsobené citlivosťou súmrakového  spínača ktorý vyhodnocoval odraz snehu ako svetlo. Senzory boli prestavené“

Množstvo obyvateľom sa domnieva, že mesto prevzalo od koncesionára verejné osvetlenie. Ale nie je tomu tak. Dokonca je to práve naopak. Spoločnosť Cofely prevzala verejné osvetlenie do svojej správy a teraz až po dobu trvania zmluvy sa bude o VO v Čadci starať. To znamená platiť spotrebu elektrickej energie a taktiež znášať všetky náklady na údržbu a správu.

Osvetlenie je v správe spoločnosti Cofely od novembra tohto roku. Pracovníci mestského úradu vykonali kontrolu, či si koncesionár na rekonštrukcii vykonal všetky povinnosti, ku ktorým ho zaviazala zmluva.

Takže momentálne je to tak, že mesto len nahlasuje poruchy tejto spoločnosti a tá už musí konať.

Pevne veríme, že tieto „muchy“ budú definitívne odstránené a všetci sa budeme cítiť bezpečnejšie a taktiež budeme hrdí na to, že naše mesto je prvým v Európe, ktoré sa môže pochváliť kompletným led osvetlením na území celého mesta.

Hlásenie porúch

Nefunguje verejné osvetlenie? Informujte nás.

0907 819 682

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk