Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Ako je to so žobraním na verejnosti?

Publikované: 09. 05. 2013 08:45

Ľudí, ktorí pýtajú na ulici peniaze, stretnete najčastejšie v pešej zóne na Palárikovej ulici, v priestoroch autobusovej stanice alebo pred obchodnými reťazcami. Sú vo dvojiciach,  v trojiciach alebo samostatne.  Verejnosť ich prítomnosť zväčša obťažuje.

Ústavný súd zrušil zákaz

Vzhľadom na to, že zákon žobranie neoznačuje ako priestupok, ani iné zákonné normy takéto konanie nezakazujú, nemôže ho preto zakázať ani mesto. V  minulosti žobranie v Bratislave – Starom meste zakázali poslanci vydaním všeobecne záväzného nariadenia. V platnosti však bolo veľmi krátko. Ústavný súd nariadenie zrušil ako protizákonné s tým, že žobranie samo o sebe nemôže byť neprípustným konaním. Takéto hodnotenie žobrania totiž nemá oporu v žiadnom zákone.

Vykázaní z mesta

Žobranie by sa azda dalo riešiť v prípade, že by dochádzalo k budeniu verejného pohoršenia, čím by sa žobrajúci dopúšťali priestupku proti verejnému poriadku. To by však museli pohoršení a obťažovaní ľudia na tieto osoby podať sťažnosť. Často pritom ide o osoby cudzej štátnej príslušnosti, ktoré na „drankanie“ využívajú aj maloleté deti. Aj v takom prípade by však nebolo jednoduché odstrániť žobranie z ulice. Osobu páchajúcu priestupok proti verejnému poriadku možno finančne sankcionovať. V prípade žobrajúcich osôb väčšinou ide o ľudí, ktorí nemajú ani trvalé bydlisko. Zaplatenie pokuty teda nikto nikdy nevymôže.

Organizované skupiny?

Žobrajúci prichádzajú do mesta zväčša hromadne. Policajti sa domnievajú, že ide o organizované skupiny, ktoré prichádzajú do  miest v etapách. Vykázanie z ulíc Čadce by nebolo riešením - hromadne by sa skupina presunula inde. Je to začarovaný kruh, z ktorého sa zatiaľ nedá vymaniť.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk