Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Auto v garáži je bezpečné, ale na to sa auta nevyrábajú

Publikované: 06. 09. 2016 13:00

Začal sa školský rok 2016/2017. Žiaci sú v prvých dňoch ešte plní bezstarostnosti, nie vždy si vedia uvedomiť nástrahy, ktoré ich čakajú na ceste do školy. Môžu byť zamyslené a to je okamih, ktorý ich delí od tragédie. V novom školskom roku pôjde do školy v našom meste po prvý krát 240 prváčikov.

„Bezpečnosť na cestách v meste je prioritou, má prednosť pred komfortnou jazdou vodičov. V tomto smere mestská polícia vykonáva nenahraditeľnú úlohu pre našich žiakov, ktorá chráni a pomáha “ povedal primátor M. Gura na začiatku školského roku 2016/2017.

Prioritou bezpečnosť

Mesto venuje bezpečnosti trvalú pozornosť. Preto MP hliadkuje na začiatku školského roku na najrušnejších cestných priechodoch. Nemenej dôležitou úlohou MP okrem ochrany je prevencia. Ona smeruje k poznaniu, aby si žiaci zapamätali, že najprv sa musia presvedčiť či nejde auto a potom rýchlo najkratšou cestou prešli na druhú stranu chodníka. Mali by tiež vedieť, že ak prší, auto potrebuje väčšiu brznú dráhu.

Každá škola na území mesta má možnosť po dohode s mestskou políciou využívať dopravné ihrisko, na ktorom si môžu deti za asistencie MP osvojiť dopravné návyky.  V obľube sa teší súťaž „S radosťou a bezpečne na bicykli“. V minulom školskom roku sa jej zúčastnilo 686 žiakov z 34 tried čadčianskych základných a materských škôl.

Prevencia aj vďaka spomaľovačom

Ďalším dôležitým prvkom bezpečnosti dopravy sú spomaľovače (retardéry). Neprimeraná rýchlosť, hlavne na sídliskách,  je dôvodom, aby mesto zintenzívnelo svoje úsilie voči nezodpovedným vodičom. Oni sú v menšine, ale svojou „nadprácou“ v meste majú negatívny dopad na všetkých vodičov, chodcov, nás všetkých.

Treba si uvedomiť, že spomaľovače sa nemontujú preto, aby mesto išlo proti vodičom, ktorí dodržujú predpísanú rýchlosť. Mesto reaguje na žiadosti občanov montovať spomaľovače tam, kde sa vďaka nezodpovedným vodičom prekračuje povolená rýchlosť.  Kritika na retardéry vychádza od tých, ktorí nerešpektujú predpisy. Oni nemajú problém so zaplatením pokuty. Problémom pre nich je, že rýchlou jazdou cez spomaľovač si ničia tlmiče a tie niečo stoja.

Chráňme najzraniteľnejších

Je dobre, že mesto chráni najzraniteľnejších – žiakov a škôlkarov. Pamätáme si, ako všetci žiaci škôl a škôlok na území mesta dostali reflexný pásik s nápisom „ZÁLEŽÍ NÁM NA VAŠEJ  BEZPEČNOSTI“. Aj takto mesto vystríhalo chodcov, aby boli ostražití s vedomím, že aj oni a ich deti sú účastníkmi cestnej dopravy. Takéto rozhodnutie si zaslúži aj s odstupom času palec hore.

Zdravie je to najcennejšie, čo človek vlastní. Je potešujúce, že aktivity Mestskej polície a samotného mesta smerujúce k bezpečnosti nachádzajú priaznivú odozvu medzi obyvateľmi a majú ich podporu.

Pre nezodpovedných vodičov na osvieženie pamäti – auto v garáži je bezpečné, ale na to sa auta nevyrábajú.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk