Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

„Betonárka“ na Podzávoze je definitívne minulosťou

Publikované: 20. 01. 2015 14:00

V októbri minulého roku spísali obyvatelia žijúci v časti U Sedláka petíciu proti výstavbe betonárky v blízkosti ich obydlí. Svoj hnev a nevôľu nasmerovali proti Okresnému úradu a taktiež Mestskému úradu v Čadci.

Betonárka

Oddelenie výstavby mestského úradu nemalo žiadnu vedomosť o takejto stavbe. Na základe doručenej petície začalo príslušné oddelenie okamžite konať. Investor nedoručil žiadnu žiadosť, či iné dokumenty potrebné pre umiestnenie takejto stavby a tvrdil, že tento typ nevyžaduje žiadne povolenie. Stanovisko Mesta Čadca, prostredníctvom stavebného úradu bolo jednoznačné:

„Pri posudzovaní, či betonáreň je stavba, na ktorú je potrebné povolenie stavebného úradu, dospel stavebný úrad k záveru, že pri type takejto betonárne ide jednoznačne o stavbu, ktorá podlieha územnému, stavebnému a kolaudačnému konaniu a dokonca i posudzovaniu v zmysle zákona č. 24/2006 Z.z. v platnom znení.“

Keďže sa celá udalosť stala v čase predvolebnej kampane, logicky bola táto téma zneužívaná na predvolebný boj a postupom času nasmerovaná hlavne proti Mestskému úradu v Čadci a vtedajšiemu vedeniu mesta.

Investor ignoroval výzvy stavebného úradu a v stavbe neustále pokračoval.

O tento prípad sa začali zaujímať celoslovenské média. Dokonca vec začala riešiť i Krajská prokuratúra v Žiline na pokyn generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára. Napriek tomu sa so stavbou v podstate nič nedialo a tá naďalej traumatizovala obyvateľov. V týchto dňoch konečne nastala zmena. Betonáreň sa likviduje a obyvateľom celkom iste odľahlo. Čo sa ale vlastne udialo?

Vo veci dlhodobo konal primátor Milan Gura. Od začiatku so spoločnosťou komunikoval a snažil sa zjednať nápravu. Na jednej strane stál záujem obyvateľov a na druhej strane stojí výstavba diaľnice D3. Problém bol delikátnejší, akoby sa na prvý pohľad zdalo. V čase vianočných sviatkov, kedy väčšina ľudí oddychuje a venuje sa rodine, čadčiansky primátor rokoval a hľadal riešenia. Výsledkom rokovaní bola dohodam medzi Mestom Čadca a investorom, v ktorej sa investor zaväzuje stavbu odstrániť a zároveň mu mesto do budúcna umožňuje vstup do priemyselného parku.

Môžeme teda s radosťou konštatovať, že obyvatelia časti U Sedláka sú ochránení od vplyvov betonárne a zároveň nijakým spôsobom nie je ohrozená výstavba prepotrebnej diaľnice D3.

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk