Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

„Betonárka“ na Podzávoze je definitívne minulosťou

Publikované: 20. 01. 2015 14:00

V októbri minulého roku spísali obyvatelia žijúci v časti U Sedláka petíciu proti výstavbe betonárky v blízkosti ich obydlí. Svoj hnev a nevôľu nasmerovali proti Okresnému úradu a taktiež Mestskému úradu v Čadci.

Betonárka

Oddelenie výstavby mestského úradu nemalo žiadnu vedomosť o takejto stavbe. Na základe doručenej petície začalo príslušné oddelenie okamžite konať. Investor nedoručil žiadnu žiadosť, či iné dokumenty potrebné pre umiestnenie takejto stavby a tvrdil, že tento typ nevyžaduje žiadne povolenie. Stanovisko Mesta Čadca, prostredníctvom stavebného úradu bolo jednoznačné:

„Pri posudzovaní, či betonáreň je stavba, na ktorú je potrebné povolenie stavebného úradu, dospel stavebný úrad k záveru, že pri type takejto betonárne ide jednoznačne o stavbu, ktorá podlieha územnému, stavebnému a kolaudačnému konaniu a dokonca i posudzovaniu v zmysle zákona č. 24/2006 Z.z. v platnom znení.“

Keďže sa celá udalosť stala v čase predvolebnej kampane, logicky bola táto téma zneužívaná na predvolebný boj a postupom času nasmerovaná hlavne proti Mestskému úradu v Čadci a vtedajšiemu vedeniu mesta.

Investor ignoroval výzvy stavebného úradu a v stavbe neustále pokračoval.

O tento prípad sa začali zaujímať celoslovenské média. Dokonca vec začala riešiť i Krajská prokuratúra v Žiline na pokyn generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára. Napriek tomu sa so stavbou v podstate nič nedialo a tá naďalej traumatizovala obyvateľov. V týchto dňoch konečne nastala zmena. Betonáreň sa likviduje a obyvateľom celkom iste odľahlo. Čo sa ale vlastne udialo?

Vo veci dlhodobo konal primátor Milan Gura. Od začiatku so spoločnosťou komunikoval a snažil sa zjednať nápravu. Na jednej strane stál záujem obyvateľov a na druhej strane stojí výstavba diaľnice D3. Problém bol delikátnejší, akoby sa na prvý pohľad zdalo. V čase vianočných sviatkov, kedy väčšina ľudí oddychuje a venuje sa rodine, čadčiansky primátor rokoval a hľadal riešenia. Výsledkom rokovaní bola dohodam medzi Mestom Čadca a investorom, v ktorej sa investor zaväzuje stavbu odstrániť a zároveň mu mesto do budúcna umožňuje vstup do priemyselného parku.

Môžeme teda s radosťou konštatovať, že obyvatelia časti U Sedláka sú ochránení od vplyvov betonárne a zároveň nijakým spôsobom nie je ohrozená výstavba prepotrebnej diaľnice D3.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk