Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Blíži sa jubilejný 15. ročník Bielej pastelky

Publikované: 13. 09. 2016 14:00

Každá biela pastelka znamená pomoc zrakovo postihnutým

Biela pastelka - symbol pomoci v na prvý pohľad neriešiteľných situáciách v živote nevidiacich a slabozrakých - kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Každá z nich sa premení na pomocnú ruku podanú pri snahe naučiť sa samostatne a najmä bezpečne chodiť s bielou palicou, variť, postarať sa o domácnosť, pracovať s počítačom a mnoho iných činností, ktoré sú nevyhnutné na to, aby nevidiaci a slabozrakí mohli viesť plnohodnotný život. Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002 a aj vďaka jej výťažku môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne.

Matej Tóth chodí za tých, ktorí to potrebujú

Biela pastelka 2016 spojí chôdzu ako športovú disciplínu a chôdzu nevidiacich s bielou palicou. Ambasádorom sa totiž stal fenomenálny Matej Tóth, čerstvý víťaz päťdesiatky z Ria. Vyvrcholením bude pokus o zápis do Slovenskej knihy rekordov, a to zapojením sa čo najväčšieho počtu ľudí do chôdze s týmto symbolom nevidiacich na trati dlhej rovných 15 metrov. Presne toľko rokov totiž oslavuje jubilujúca Biela pastelka. Túto skúšku svojej odvahy môžete od 10:00 do 17:00 podstúpiť 23.9. na každom infostánku po celom Slovensku. V rámci žilinského kraja sa môžete do slovenského rekordu zapojiť aj Vy – a to v infostánku v Auparku v Žiline a v infostánku na Divadelnom námestí v Martine.

Dohľad nad regulárnosťou bude zabezpečovať člen Slovenského atletického zväzu a osvedčenie výsledku svojím podpisom potvrdí komisár pokusu o rekord – v Žiline to budú hokejisti MsHK Žilina a v Martine Katarína Tomášová, niekoľko násobná majsterka SR v naturálnej kulturistike a fitness v rámci slovenskej naturálnej kulturistiky, majsterka Európy a trojnásobná majsterka sveta v rámci svetovej federácie INBA.

Informačné stánky vám však umožnia nahliadnuť do sveta zrakovo postihnutých ešte hlbšie- budete si môcť niečo napísať v Braillovom písme, porozhliadnuť sa okolo seba s okuliarmi simulujúcimi rôzne druhy zrakového postihnutia, na hmatových či ozvučených hodinkách zistiť, koľko je hodín, zahrať si hry pre nevidiacich, ale aj oveľa viac. Navyše, počas celého dňa budete mať možnosť odovzdať svoje staré nepoužívané okuliare. Túto zbierku budú zabezpečovať Lions kluby, aby ich vyčistené, odmerané a vytriedené mohli poslať do krajín tretieho sveta.

Lúštenie nadrozmernej krížovky

Sprievodnou aktivitou tohtoročnej zbierky v Žiline bude aj lúštenie nadrozmernej krížovky v Žiline – v Auparku Žilina. Do krížovky sa môže zapojiť ktokoľvek z Vás v čase od 14:00 – do 15:00. Pripravené je aj vystúpenie hudobného hosťa.

Počas septembrových hlavných zbierkových dní (23. a 24.) zaplnia ulice 300 miest a obcí celého Slovenska dobrovoľníci, ktorí budú darcom ponúkať biele spinky ako symbolické poďakovanie za dobrovoľný príspevok. Prispieť na účet verejnej zbierky SK11 3100 0000 0040 3001 6204, zaslaním SMS správy v hodnote 2 € na číslo 820 alebo on-line cez www.bielapastelka.sk však možno už od 15.6. a to až do 31.12.

Viac o zbierke sa dozviete na webovej stránke www.bielapastelka.sk

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk