Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Burácanie motoriek a rockovej muziky

Publikované: 09. 07. 2015 12:30

Júl patrí tradične v Čadci motorizmu a vôni benzínu. Tento rok však pribudla do kalendára jedna vydarená akcia, ktorá v Čadci nemá obdobu a uskutočnila sa vôbec po prvý krát. Hovoríme o akcii "Z Garáže", ktorá sa uskutočnila v sobotu 4. júla na Matičnom námestí pred Domom kultúry. Stretli sa tu motorkári z Čadce a širokého okolia. Už od 10.00 hodiny sa námestie začalo plniť nádhernými strojmi svetových značiek. Okolo 12.00 hodiny už bok po boku stálo približne 100 nadupaných motoriek. Podujatie otvoril primátor Čadce Milan Gura a známy motorkár a poslanec MZ Vlado Malík, ktorý prišiel s myšlienkou usporiadať prvý motozraz v našom meste.

Viac nám prezradil v krátkom rozhovore.

Čo ťa motivovalo k usporiadaniu tejto akcie?

Motivovalo ma hlavne to, že chlapci z Čadce a okolia, ktorí sa zaujímajú o motorky, ma oslovili s touto myšlienkou a kedže som poslanec MZ, oslovil som primátora, našli sme spoločnú reč a výsledok máte možnosť vidieť.

Ako to žije v Čadci a v okolí, čo sa týka motoriek a motorkárov?

Je to subkultúra, ktorá rastie sama a netreba ju organizovať. Chalani si slobodu a život na motorkách vytvárajú sami. Je však potrebné sa niekedy stretnúť a vtedy treba prísť s týmto impulzom, čo bola vlastne moja úloha.

Zúčastnili sa podujatia aj nejakí špecifickí jazdci?

Určite áno, mali ste možnosť vidieť motorky, ktoré boli kúpené v obchode, ale aj upravené v rámci predpisov. Niektoré sú naozaj fascinujúce. Napríklad aj ja som šiel na motorke, ktorá je postavená. Čo sa týka jazdcov, boli tú takí, ktorí boli oblečení v profesionálnych kombinézach, iní zas demonštrovali slobodu, jednoducho pestrá paleta. Jeden pretekár bol dokonca kaplán.

Dnes je nultý ročník, bude z toho v Čadci pekná tradícia?

Ja by som bol veľmi rád a potešilo by ma, kedy bolo toto podujatie súčasťou Čadčianskeho kultúrneho leta. Zaplnilo to priestor, ktorý tu chýbal a ak to vyhodnotíme s riaditeľkou Domu kultúry a primátorom pozitívne, o rok sa stretneme opäť. Už teraz mám nápady, ako to posunúť na ešte vyššiu úroveň.

Najväčším lákadlom bolo vystúpenie kaskadéra na motorke Petra Bakiho, ktorý predviedol show, na ktorú Čadca  dlhé roky nezabudne. Pár otázok na s radosťou zodpovedal.

Ako dlho sa venuješ tomuto športu?

Jazdeniu sa venujem dlho, ale kaskadérskym kúskom asi posledných 5-6 rokov.

Aké boli začiatky?

Ako u všetkého, veľmi náročné. Samozrejme stále je to veľmi ťažké.

Ako často trénuješ a ako vyzerajú tvoje tréningy?

Trénujem 2 - 4x do týždňa. Tréning trvá 2 hodiny, na začiatku je rozcvička. Potom si postupne prechádzam jednotlivé cviky, techniky a snažím sa ich pilovať. K tomu pridávam nové triky.

Čo je najdôležitejšie pri tomto športe, aby sa to pretekár naučil a nezranil sa?

Najdôležitejšie je si to usporiadať v hlave, práca spojky, brzdy a plynu a celková súhra človeka s motorkou.

Ide o veľmi náročný druh športu, koľko ľudí sa mu venuje na Slovensku?

Na Slovensku je nás veľmi málo, myslím 10 ľudí. Z toho 3-4 sú na vysokej úrovni a ostatní sú skôr nadšenci.

Zúčastňuješ sa aj súťaží?

Keď sa koná nejaká súťaž, rád sa zúčastním. Minulý týždeň som bol na majstrovstvách Českej republiky v Ostrave.

Ako sa učíš nové triky?

Pozerám svetových jazdcov a  snažím sa ich aspoň skopírovať . Je to veľmi tvrdé a niektoré trvajú veľmi dlho, kým sa ich naučím.

Na akú úroveň by si sa chcel dostať?

Veľmi ma to baví a vzhľadom na to, že už nie som najmladší a najľahší, budem na sebe tvrdo pracovať a zlepšovať sa, pokiaľ to len pôjde.

Po vystúpení absolvovali motorkári spanilú jazdu, ktorá viedla cez Palárikovu ulicu, následne po starej ceste z Čadce cez Krásno, Zborov až do Terchovej a späť. Po príchode vládla príjemná atmosféra. Hrala dobrá hudba, súťažilo sa, deti sa mohli previesť na silných motorkách  a nadšenci fotili a točili.

Čadca sa ako centrum Kysúc môže pýšiť troma významnými motoristickými podujatiami, ktoré sa tešia obrovskej obľube Čadčanov, Kysučanov a návštevníkov okolitých krajín. Už 18. júla sa v Čadci predstavia trabantisti a 25. júla zavítajú do nášho mesta veterány. Všetci ste srdečne pozvaní. Čadčania tak majú byť právom na čo hrdí. Napriek "uhorkovej sezóne" majú možnosť zúčastniť sa skvelých akcií a stráviť tak pekné letné chvíle.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk