Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čadca čelí mimoriadnej události, primátor ukázal prstom na vinníka

Publikované: 17. 08. 2018 14:30

Po povodniach, ktoré zachvátili v Čadci v uplynulých dňoch prevažne mestskú časť Rieka a osadu Blažkov a spôsobili značné škody na majetku mesta a rodinných domoch, primátor Čadce Milan Gura otvorene a verejne kritizoval pracovníkov Povodia Váhu.

Tí, podľa neho zanedbali nielen údržbu koryta miestneho potoka ale nezrealizovali už dávno naplánované protipovodňové opatrenia, akými sú rozšírenie koryta a spevňovanie brehov.

Kým miestni obyvatelia doteraz odstraňujú následky povodní z príbytkov, pracovníci Mestského podniku služieb obnovujú zdevastované komunikácie, Slovenský vodohospodársky podnik vyslal na miesto činu svojich zástupcov, nasadil mechanizmy a začal pracovať na odstraňovaní škôd.

V rámci špeciálneho režimu plánuje zrealizovať viacero protipovodňových opatrení, práve tie, ktoré si mesto podľa primátora Guru už dávno zaplatilo a naplánovalo.

Osada Bľažkov je lokalita, ktorá sa nachádza v katastri Čadce, ale prístupová cesta vedie zo Zákopčia. Voda tam kompletne zničila komunikáciu v dĺžke približne 500 metrov. Lokalita bola určitý čas odrezaná od sveta, mesto začalo v týchto dňoch cestu nanovo budovať.

Čo všetko zničila voda? Podľa správy protipovodňovej komisie bolo zaplavených 30 rodinných domov, dva nebytové domy, došlo k upchatiu mostných objektov, podmylo a poškodilo miestne komunikácie, 28 mostných objektov, z toho 8 na miestnych komunikáciách.

Voda úplne zničila tri lávky a dva mosty, čím boli odrezané od sveta dve lokality s počtom 24 rodinných domov. Situácia má charakter mimoriadnej udalosti.

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava v rozhovore pre Rádio Regina len ťažko pripúšťal pochybenia organizácie, naopak, zdôrazňoval nepriazeň počasia a nedisciplinovanosť miestnych ľudí, ktorí podľa neho znečisťujú koryto rieky.

Na otázku ako vníma ich štátny podnik verejnú kritiku primátora Čadce podľa ktorého Povodie Váhu zanedbalo svoju prácu a nezrealizovalo protipovdňové projekty, hovorca Machava čiastočne zlyhania priznal.

„Pán primátor má z časti pravdu. Úprava (protipovodňové opatrenia) bola zrealizovaná približne ne tretinovom úseku vodného toku,“ priznal hovorca Machava.

Milan Gura: „Máme projekty, ktoré sme zaplatili a Povodie Váhu malo realizovať reguláciu toku rieka Vojty. Nerozumiem prečo tieto práce neboli zrealizované! Povodie Váhu sa nestaralo o svoj majetok a traumatizuje zbytočne takto našich občanov. Dnes vidíme, že sa konečne pohli veci dopredu a správca toku spustil prvé práce. Mojou úlohou je, aby som chránil majetok mesta a majetok občanov a zveľaďoval ho. Odmietam škriepky, hádky, radšej budujem a tvorím. Keď je však potrebné, veci jasne pomenovať, urobím to. Je to mojou povinnosťou.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk