Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čadca má vlastnú kompostáreň

Publikované: 18. 06. 2018 15:00

Funguje od polovice mája a slúži na zber odpadu z mestskej zelene. Jej kapacita je 900 m3. Mesto ju zriadilo, aby si splnilo záväzky vyplývajúce zo zákona, je však dobrou pomocou pri ochrane životného prostredia. Zelený odpad sa ďalej využíva pri zúrodňovaní plodov, rastlín, flóry.

Kompostovanie je od nového roka povinné aj pre všetkých obyvateľov rodinných domov, ktorí majú záhrady. Mesto preto viac ako 1200 obyvateľom rozdalo 900 litrové kompostéry na zber záhradného odpadu. 35 rodín zväčša v novostavbách ešte na ne čaká. Sú aj takí, ktorí kompostéry odmietli. Museli však prostredníctvom čestného prehlásenia preukázať, že majú iné vlastné kompostoviská.

Čadčianska radnica má však ambíciu pustiť sa aj do kompostovania kuchynského bioodpadu, na to však potrebuje vhodné vybavenie. Inšpiruje sa príkladom z rakúskych obcí, ktoré majú takzvané hygienizačné zariadenia na úpravu odpadu z kuchýň. Technológia dokáže za 3 dni zabaviť zbytky ničivých mikróbov tak, že môžu byť potom umiestnené následne do kompostérov.

V Čadci pripravujú kompetentní i ďalšie akcie na zlepšenie výsledkov separovania. Chystájú veľkú informačnú kampaň, ktorá by mala obyvateľov orientovať, ako správne odhadzovať do košov plastové fľaše. Mesto totiž platí nemalé peniaze za ich vývoz. Odpadové koše sú však poloprázdne, samospráva platí v podstate za vzduch.

Mnohí obyvatelia vhadzujú fľaše do nádob nestlačené, nepopučené a zaberajú tak v smetných nádobách veľa miesta. To chce mesto zmeniť i prostredníctvom krátkeho videoklipu, v ktorom by mali vystúpiť viaceré osobnosti mesta.

„Vedenie Čadce sa snaží orientovať svoje kapacity na pozitívne projekty, ktoré prinášajú ľuďom i atmosfére mesta osoh,“ hovorí primátor Milan Gura. Vyhýbam sa napätiu a hádkam, chcem budovať sebavedomé mesto sebavedomých občanov i preto máme na pláne množstvo, podľa mňa, užitočných projektov.“

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk