Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čadca platí stále menej externým firmám za údržbu mesta

Publikované: 02. 05. 2013 09:45

Radnica siaha viac po vlastných zdrojoch

Mestský podnik služieb Čadca (MPS) sa stará o čistotu v uliciach, udržiava životné prostredie, opravuje cesty – komunikácie, obnovuje verejné priestranstvá. Aj keď zamestnáva vlastných pracovníkov, siaha aj po službách z externého prostredia.

Platí zásada, že čim viac si mesto urobí veci vo vlastnej réžii a vlastnými kapacitami, tým menej platí a vyhadzuje peniaze na nákup služieb cez súkromné firmy.

V roku 2009, za bývalého vedenia, zaplatil mestský podnik v subdodávkach súkromným firmám na údržbe mesta takmer 50% zo sumy vlastného rozpočtu. Dnešnému mestskému podniku sa podarilo pomer skresať na 18%, v roku 2011 bol výsledok ešte pozitívnejší -15% zdrojov z celkového príspevku mesta.

MPS zápasí s nepriazňou, chýbajú mu peniaze na záväzky z minulého roka

Pri správnom využití vlastných ľudí, ktorých mestský podnik zamestnáva, dokáže mestu ušetriť peniaze. Potrebuje ich pritom ako soľ. V minulom roku dostal od mesta o 270-tisíc eur menej, ako bolo plánované, čo nestačilo na všetky záväzky. Má preto neuhradené faktúry z minulého roka vo výške 95-tisíc eur a s tým je spojená i penalizácia.

„Niekde sme museli ubrať,“ hovorí primátor Milan Gura. „Podielové dane stále klesajú o desaťtisíce eur a peniaze nám chýbajú. Mesto má povinnosti, ktoré musí zo zákona plniť a ktoré si vyžadujú i samotní občania.“

Mestskému podniku sa však napriek všetkému okrem bežnej prevádzky podarilo i niečo málo vybudovať. Dve nové detské ihriská, zrekonštruoval už jestvujúce, opravil viaceré autobusové čakárne a vybudoval nové. Kompletne zrekonštruoval veľké úseky ciest na Mierovej ulici, cestu U Hľuzy, na Horelici, Rieke, ale i mnoho menších úsekov.

„A to je daň,“ pokračoval primátor. „Rozhodli sme sa ísť cestou rozvoja. Mestský podnik si však záväzky voči firmám splní, mesto na úhrady peniaze vyčlení, tak som informoval i šéfa mestského podniku Petra Lariša,“ dodal primátor.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk