Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čadca zažila najlepší Etnofilm za posledné roky

Publikované: 08. 11. 2016 13:30

Filmový festival, ktorý z počutia pozná hádam každý Čadčan, zažil nebývalú nádielku kvalitných snímkov.  18. až 21. októbra 2016 sa v Čadci uskutočnilo už o jeho 19. pokračovanie.  V súťaži bolo prihlásených rekordných viac ako 140 titulov z takmer 30-tich krajín sveta. Do užšieho výberu poroty sa dostalo 40 najlepších snímkov.

Filmy o nás a od nás

Etnofilm je zameraný na filmy „zo života“. Zobrazujú témy, momenty, ktoré nás obklopuje nekomerčným spôsobom, príbehy ľudí, kultúra, regionalistika. Autori, zväčša etnografi, sa zamerajú na zachytávanie regionálneho koloritu, kultúrnych ojedinelostí a špecifík. Na 19. ročníku sa objavili filmy zamerané na tematiku mladých ľudí, študentov, ktorí vycestovali do zahraničia a porovnávajú život na Slovensku.

Film Erika Prausa Zem, ktorá hľadá svoje nebo napríklad zachytáva život ľudí na Horehroní, v oblasti Pohorelej, kde obyvatelia čelia vysokej nezamestnanosti. „Mne sa tento film veľmi páčil“, zdôveruje sa  Dáša Ferklová zo Slovenského národného múzea. „Mala som veľmi dobrý dojem. Autorovi sa podľa mňa podarilo zachytiť atmosféru v Pohorelej, v obci, ktorej muži cestujú za prácou do zahraničia, ale radi sa vracajú naspäť, lebo na Horehroní sa cítia doma.“ Film ocenila i medzinárodná porota a autorovi udelila cenu Bronzový Turoň.

Kvalita filmov rastie

Predseda poroty Ilja Ruppeldta na margo úrovne snímkov povedal: „Kvalita filmov jednoznačne rastie.“ 19. ročník Etnofilmu v Čadci skutočne zaujal a bol inšpiratívny aj pre samotných porotcov.  „Je možné, že to spôsobujú aj nové digitálne technológie, ktoré umožňujú aj nefilmárom natočiť kvalitné zábery. Bolo tu niekoľko filmov o témach, ktoré ani neviem, že mohli existovať a tie ma zaujali najviac,“ dodal Ruppeldt.

Ak ste festival nestihli a filmy by ste si predsa len radi pozreli, nezúfajte. Dokumenty by sa mali postupne dostať do všetkých kútov Slovenska.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk