Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čadčiansky „Pentagon“ mení svoju tvár

Publikované: 17. 03. 2014 13:45

Kým bývalá materská škôlka na sídlisku Kyčerka bola ešte pred pár mesiacmi útočiskom asociálov a bezdomovcov, dnes je na mieste stavebný ruch. Keď utíchne, bude to znakom, že pre obyvateľov Čadce je pripravených nových 99 bytov. Nejedna rodina na túto chvíľu netrpezlivo čaká. Bytov v Čadci nie je veľa, žiadostí stovky a obyvatelia blízkych domov budú tiež radi, keď kladivá stíchnu, vŕtačky dovrčia.

V jedno pracovné predpoludnie sme sa vybrali na stavbu zistiť, ako sa veci rekonštrukcie pohli dopredu. Slnko sa opieralo o stromy, viditeľnosť výborná, jasné nebo – podmienky na prácu vynikajúce.

Na ploche sme našli okolo 40 chlapov s helmami, kamión, ktorý práve priviezol ďalšie tehly. Práce v plnom prúde. Po stavbe nás sprevádzal šéf staveniska – rozhodný, zdravo sebavedomý muž, ktorého chlapi rešpektovali a prijímali. Na starosti má plynulosť stavby, zodpovednosť a bezproblémové dodávky. Zdá sa, že všetko klape.

Pýtame sa, kedy bude stavba hotová? „V zmluve je november 2014 a to aj dodržíme,“ jasne povedal muž v helme.

Stúpame schodmi, zovšadiaľ počuť búchanie kladiva. Predierame sa kúdeľami prachu. Vo vlasoch sa hromadí šedivá guča špiny. Stretávame ďalších mužov, ktorí sa narýchlo dávajú do reči s našim sprievodcom. Odovzdajú si pokyny, ktorým dobre nerozumieť a pokračujú vo svojej trase. Aj my sa pohýname smerom k streche. Z hora je parádny výhľad. Pár fotiek, cvak, cvak a vraciame sa naspäť.

Prechádzame do priestorov, kde už je všetko pripravené na nové omietky, podlahy, zárubne. Natiahnuté sú káble na elektriku, vodovodné rúrky. Každý, kto stavia vie, že po elektrine a vode prichádzajú na rad „ omietkári“ a maliari. Ani vtedy však stavba ešte zďaleka nekončí.

Jasné je jedno. Čadčiansky „Pentagon“ (tak volali Čadčania bývalú materskú škôlku , objekt asociálov) mení definitívne svoj charakter. Veríme, že jeho nový „image“ Čadci a jeho obyvateľom viac pristane.

História budovy

V roku 2004 mesto predalo škôlku ako nepotrebný majetok súkromnému podnikateľov. Nový majiteľ však nenaplnil investičný zámer a budova začala chátrať, ohrozovala bezpečnosť sídliska. Na mieste sa stretávali bezdomovci, partie asociálov, boli tam požiare. Súčasný primátor Milan Gura navrhol zastupiteľstvu bývalú škôlku naspať odkúpiť a budovu zveľadiť. Mesto neskôr rozhodlo o výstavbe bytov, keďže stovky mladých ľudí nemá vyriešenú základnú existenčnú otázku - bývanie. Na výstavbu získalo Mesto Čadca nenávratné finančné prostriedky.

Obytný komplex bude mať 36 jednoizbových, 54 dvojizbových a 9 trojizbových jednotiek. Celková výstavba bude stáť takmer 4 milióny €. Byty sú určené na prenájom a môže o ne požiadať ktokoľvek, schopný platiť nájomné a plniť si povinnosti nájomníka.

Výstavba paneláku je v plnom prúde

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk