Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Čadcu čaká pokojný rok, pokračuje v ozdravovaní verejných peňazí

Publikované: 24. 02. 2015 15:00

Mesto neplánuje zvyšovať dane,  ani  poplatky za odpad -  naopak o ďalšie desaťtisíce Eur chce znížiť dlh mestskej pokladne. Toto sú vyhliadky vedenia  Čadce na ďalší rok, ktoré vyplývajú zo správy nového rozpočtu. Poslanci ho schválili 12.2.2015 na rokovaní mestského parlamentu.

Za rozpočet hlasovalo 16 poslancov (Badurová, Cyprich, Drobil, Duraj, Holešt iak, Klimek, Korduliaková, Kubala, Malík, Pajer, Pohančeník, Prívara, Strapáč, Štrba, Šulo,Velička).

Nepodporili ho poslanci: Krkošková, Vangel, Klus, Kučák, Macura, Mináriková, Vojár, Vražel.

Rozpočet je základný finančný dokument, od ktorého sa odvíjajú plány a život samosprávy, aj keď realita prináša veľa zmien a často i veľmi zásadné zmeny oproti  pôvodne zadefinovaným “súradniciam“.

Čadca bola v posledných  mesiacoch bohatá na investície. Veľké i menšie projekty vrcholili pred komunálnymi voľbami. Vedenie radnice doťahovalo investície,  ku ktorým sa podľa jej predstaviteľov na začiatku volebného obdobia zaviazalo. 99  nových bytov, domov sociálnych služieb, skatepark,  nové cesty, hľadisko kinosály,  verejné osvetlenie, Palárikovo námestie. To boli projekty, ktoré zväčšili majetok mesta a pritiahli milióny  do mesta. Mnohé peniaze sa podarilo získať  z mimorozpočtových zdrojov  - teda z neplánovaných príjmov, zväčša z europrojektov a fondu rozvoja bývania.

Nastávajúcich 10 mesiacov si mesto berie „ oddychový čas.“ Financie chce usporiadať tak, aby sa čo najviac podarilo znížiť finančné záväzky voči bankám. Od roku 2012 sa kondícia Čadce zlepšuje. Mesto hospodári s prebytkom, pričom do roku 2011 prepadalo do deficitu. Znamená to, že chýbali peniaze na základné potreby samosprávy.  To je už minulosťou.

Čadcu čakajú v budúcnosti podľa primátora Guru ďalšie investičné akcie. Mesto sa ale chce riadne na ne pripraviť. Už  v týchto dňoch rokuje o veľkom projekte - odkúpení futbalovej tribúny a vybudovaní domu športu, ktorý by mal zastrešiť všetky športové kluby v meste.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk